40 قلم انواع دارو در هلال احمر تولید می شود

تهران- ایرنا- مدیرعامل شركت داروسازی سها سازمان تداركات پزشكی جمعیت هلال احمر، از تولید 40 قلم انواع دارو در اشكال مختلف فرآورده های دارویی در این شركت خبر داد.

كامران یوسفی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، اظهار داشت: این فرآورده های دارویی در اشكال مختلف قرص، كپسول، شربت و سوسپانسیون تولید می شود.
وی ادامه داد: شركت داروسازی سها به عنوان عضوی از خانواده بزرگ جمعیت هلال احمر با آرمان «سلامت همه انسان ها» رسالت خویش را تولید و عرضه فرآورده های دارویی انسانی با بهره گیری از فناوری روز دنیا می داند و از مجهزترین سایت های داروسازی با بالاترین استانداردهای GMP دارویی در كشور و حتی منطقه استفاده می كند.
مدیرعامل شركت داروسازی سها توضیح داد: جهت گیری و سیاستگذاری این شركت بر این اساس است كه وابستگی به داروهای خارجی را برطرف كند تا بتواند داروهای مورد نیاز بیماران خاص مانند بیماران اعصاب و روان، دیابتی، قلبی وعروقی، گوارشی و نظایر آن را با هزینه های پایین تأمین كند.
یوسفی در پاسخ به این سوال كه مهمترین محصولات تولیدی شركت داروسازی سها چیست، گفت: راهبردی ترین محصولات این شركت داروهای هورمونی «فیناستراید» در 2 دوز یك میلی گرم و پنج میلی گرم برای درمان ریزش مو در مردان در دوز پایین و برای درمان سرطان در دوز بالا است كه در تولید این دارو لیدر بازار هستیم و 80 درصد بازار دارویی كشور را پوشش می دهیم. 
یوسفی ادامه داد: دومین داروی تولیدی این شركت «سولامر» (Renalive) است كه برای درمان بیمارانی كه كمبود كاركرد كلیه دارند و به مرحله دیالیز می رسند، استفاده می شود كه تقریبا سه سالی است كه در تولید این دارو وارد بازار دارویی شده ایم و با تولید این دارو كشور را از واردات آن از خارج بی نیاز كرده ایم. 
وی اضافه كرد: سومین داروی راهبردی تولیدی شركت داروسازی سها از گروه داروهای مخدر و شامل «شربت متادون 25 میلی گرم»،«قرص بوپرونورفین 2 میلی گرم» و «شربت اوپیوم» است كه در دسته بندی داروهای مخدر قرار می گیرند. در تولید این داروهای درمان اعتیاد این اعتماد و اطمینان از سوی سیستم نظارتی و دولتی به مجموعه هلال احمر وجود داشته كه تولید این مواد حساس را به ما بسپارند كه آنها را تبدیل به محصولات دارویی كرده و به مراكز (دانشگاه های علوم پزشكی) تحویل می دهیم.
یوسفی در پاسخ به این سوال كه چه تعداد شربت متادون در شركت داروسازی سها تولید می شود، افزود: مواد اولیه تولیدی شربت متادون به صورت سهمیه ای تعیین می شود و بر اساس ظرفیت تولیدی در اختیار شركت ها قرار می گیرد.
وی با بیان اینكه سهمیه سال 97 نیز برای تولید شربت متادون در شركت داروسازی سها 2 هزار كیلوگرم تعیین شده است، گفت: تا این لحظه سهمیه این شركت در سال 97 برای تولید شربت متادون به ما تحویل نشده و فقط همان 300 كیلوگرمی را كه مربوط به سال گذشته بوده، دریافت كرده ایم.
مدیرعامل شركت داروسازی سها در پاسخ به این سوال كه با دریافت 2 هزار كیلوگرم ماده مؤثر متادون توانمندی تولید روزانه چه تعداد شربت متادون را در شركت داروسازی سها دارید، افزود: ما تقریبا توانمندی تولید روزانه 2 بچ از این شربت را در داروسازی سها داریم كه هر بچ متادون به 20 كیلوگرم ماده مؤثره نیاز دارد.
یوسفی با اشاره به تولید آنتی بیوتیك ها در این شركت داروسازی وابسته به سازمان تداركات پزشكی جمعیت هلال احمر افزود: در سال های گذشته تلاش زیادی كردیم كه سبدی از آنتی بیوتیك های مختلف شامل 10 قلم آنتی بیوتیك از جمله «سوسپانسیون مترونیدازول»، «قرص آزیترومایسین»، «قرص افلوكساسین»، «قرص جمی فلوكساسین»،«قرص سیپروفلوكساسین» و « قرص موكسی فلوكساسین» را كه برخی به صورت انحصاری و برخی از سوی شركت های دیگر ساخته می شد، تولید كنیم كه عمده این آنتی بیوتیك های قوی برای طیف وسیعی از بیماری های عفونی قابلیت استفاده دارند. 
وی تصریح كرد: یكی دیگر از این دست داروهای تولیدی در این شركت آنتی بیوتیك «موكسی فلوكساسین» است كه در درمان عفونت های ناشی از باكتری ها به ویژه عفونت های باكتریایی پوست، سینوس ها، ریه ها و معده استفاده می شود. 
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده ای را در سطح ملی و بین المللی برعهده دارد این اهداف عبارت از تلاش برای تسكین آلام بشری، تامین احترام انسان ها و كوشش در راستای برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت ها و حمایت از زندگی و سلامت انسان ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است. 
اجتمام**7029*1834