فناوري هاي نوين به كمك پايش حريق پارك ملي گلستان مي آيند

تهران - ايرنا - سامانه هوشمند پايش حريق براساس همكاري مشترك بين وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و سازمان حفاظت محيط زيست در محدوده جنگلي پارك ملي گلستان نصب خواهد شد.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا از پايگاه اطلاع رساني سازمان حفاظت محيط زيست، حميد ظهرابي معاون محيط طبيعي سازمان حفاظت محيط زيست با اعلام اين خبر گفت: اين سامانه شامل دوربين هاي حساس به گرما و دود است و با استفاده از پوشش شبكه مخابراتي، اطلاع رساني آنلاين و لحظه اي در مورد حريق هاي احتمالي را انجام مي دهد.
وي ادامه داد: اين سامانه در مسير 12 كيلومتري جاده پارك ملي گلستان در قسمت جنگلي اين عرصه نصب خواهد شد چرا كه بيشترين آتش سوزي ها در گلستان به دليل حضور مسافران و گردشگران از حاشيه جاده آغاز مي شوند.
ظهرابي خاطر نشان كرد: اين طرح با اعتبار بيش از 40 ميليارد ريال و به صورت پايلوت در پارك ملي گلستان اجرا خواهد شد كه اميدواريم در آينده نزديك چنين طرحي در ساير نقاط حادثه خيز مناطق تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست نيز به اجرا در آيد.
معاون محيط طبيعي سازمان حفاظت محيط زيست با تقدير از همكاري وزارت ارتباطات در اين طرح گفت: ايده اصلي اين طرح متعلق به وزارت ارتباطات است و وزير ارتباطات به دليل علاقه شخصيشان به حفاظت از عرصه هاي طبيعي كشور شخصا پيگيري اجراي اين طرح را انجام داده اند و براي ما مايه خرسندي است كه اين وزارتخانه در راه حفظ محيط زيست و جنگل هاي كشور چنين گام بلندي را برداشته است.
وي افزود توجه وزارت ارتباطات به موضوع مسئوليت اجتماعي ، نشانه وجود ديدگاه هاي نوين در آن وزارت خانه است چرا كه ماموريت اين وزارتخانه، كمترين آسيب را به محيط زيست وارد مي كند اما همين دستگاه، براي حفظ محيط زيست دغدغه نشان مي دهد. اميدواريم چنين ديدگاهي در ديگر وزارت خانه هايي كه ماموريت هاي آنها گاه با حفاظت محيط زيست در تداخل بوده و با تخريب همراه است هم، ديده شود.
به گفته ظهرابي ، به روز رساني شبكه بي سيم پارك ملي گلستان به شبكه بي سيم ديجيتال با پوشش 100در صدي از ديگر طرح هاي در دست اقدام سازمان حفاظت محيط زيست در قديمي ترين پارك ملي كشور است كه در آينده نزديك آغاز خواهد شد.
ظهرابي افزود: ارتقاء شرايط حفاظتي پارك ملي گلستان به عنوان نمونه اي از مديريت روز آمد مناطق تحت مديريت از اولويت هاي سازمان حفاظت محيط زيست كشور است و تا پايان سال 98 شاهد تحولي عظيم در حفاظت از اين پارك ملي خواهيم بود.
وي ايجاد رديف مستقل بودجه اي براي پارك ملي گلستان را در راستاي حفاظت ويژه از اين پارك ملي برشمرد و تاكيد كرد با تامين امكانات و منابع كافي و تكيه جدي به مشاركت جوامع بومي - محلي به مطلوبترين شكل ممكن از اين ذخيرگاه زيستكره حفاظت خواهد شد.
علمي 9014**1440