هیچ پایگاه نظامی خارجی در عراق وجود ندارد

بغداد - ایرنا - 'عادل عبدالمهدی' نخست وزیر عراق گفت كه هیچ پایگاه نظامی آمریكایی یا خارجی در عراق وجود ندارد و همه پایگاه ها عراقی هستند.

به گزارش ایرنا، نخست وزیر عراق عصر یكشنبه در نشست خبری پس از برگزاری جلسه هیات دولت در واكنش به مسائل مطرح شده پیرامون سفر مخفیانه و چند ساعته 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریكا به عراق، توضیحاتی ارائه كرد.
وی گفت كه برخی گفته اند كه ترامپ به یك پایگاه نظامی آمریكایی در عراق آمد در صورتی كه چنین نیست. آمریكا هیچ پایگاه نظامی در عراق ندارد. همه پایگاه های نظامی، عراقی است كه البته در قسمتی از برخی از این پایگاه ها نیروهای آمریكایی و غیر آمریكایی نیز حضور دارند.
نخست وزیر عراق گفت كه پایگاه عین الاسد كه ترامپ چهارشنبه شب گذشته وارد آن شد یك پایگاه صد درصد عراقی است.
عبدالمهدی گفت: برخی از وجود موافقت نامه وضعیت نیروها یا سوفا (SOFA) میان آمریكا و عراق سخن می گویند در حالی كه ما چنین موافقت نامه ای نه با آمریكا و نه با هیچ كشور دیگری نداریم كه بر اساس آن رئیس یك دولت یا فرمانده نیروهای مسلح آن بتواند (بدون اجازه و یا هماهنگی) به یك پایگاه كشور متبوع خود در خاك عراق بیاید.
اشاره وی به انتقاداتی است كه برخی ناظران عراقی از منحصر شدن سفر ترامپ به بازدید از پایگاه عین الاسد و عدم دیدار با مقامات عراقی در بغداد، مطرح می كردند.
عبدالمهدی افزود: درخصوص این سفر، طرف آمریكایی صبح همان روز به ما اطلاع داد كه ترامپ قرار است به عراق سفر كند، ما هم ضمن استقبال، دو شرط مطرح كردیم یكی این كه باید مانند هر مسوول خارجی دیگر به عراق بیاید و مراسم رسمی استقبال و دیدار انجام شود و دیگر این كه با توجه به كوتاه بودن سفر، چند موضوع محدود برای مذاكره مشخص شود.
نخست وزیر عراق گفت: عصر همان روز تماس گرفتند و گفتند كه ترامپ تصمیم ندارد از پایگاه نظامی به جایی دیگر برود ما نیز اعلام كردیم كه امكان رفتن نخست وزیر و هیات همراه به پایگاه عین الاسد نیز وجود ندارد بلكه باید عكس آن اتفاق بیفتد (و ترامپ به بغداد بیاید) تا استقبال و دیدار رسمی صورت گیرد.
وی افزود: طرف آمریكایی به ما اعلام كرد كه برنامه سفر در واشنگتن ریخته شده و تغییر آن دشوار است بنابر این امكان دیدار دو جانبه وجود ندارد و پیشنهاد گفتگوی تلفنی دادند كه انجام شد.
نخست وزیر عراق گفت: تعامل عراق با سفر رئیس جمهوری آمریكا از موضعی اصولی و برخاسته از اراده بغداد و مبتنی بر احترام به روابط دوستانه میان دو طرف بود و بعدا سفیر آمریكا در عراق نیز آن را متعادل و قابل فهم ذكر كرد.
وی در پاسخ به سوال دیگری افزود: حضور نیروهای خارجی در عراق، با موافقت بغداد بوده است. نیروهای آمریكایی قبلا از عراق بطور كامل خارج شده بودند و بعدا دوباره برای مبارزه با داعش به درخواست دولت عراق در چارچوب ائتلاف ضد داعش به عراق آمدند.
عبدالمهدی تصریح كرد: مهم حضور یا عدم حضور نیروهای خارجی در یك كشور نیست بلكه مهم آن است كه این امر با موافقت و خواست كشور میزبان صورت گیرد بنابر این حضور نیروهای خارجی لزوما ارتباطی با حاكمیت ملی ندارد و مخدوش كننده آن نیست مگر آنكه بیرون از اراده و خواست آن كشور باشد.
نحوه رفتار ترامپ درجریان این سفر و بویژه سخنانش مبنی بر این كه قصد خروج از عراق نداریم و ممكن است از همینجا برای عملیات در سوریه استفاده كنیم و یا مراقب ایران باشیم، مورد انتقاد وسیع افكار عمومی، احزاب و شخصیت های عراقی قرار گرفت.
خاورم*2*380**