البشیر: برخی در صدد به زانو درآوردن سودان هستند

الجزیره- ایرنا- «عمر البشیر» رئیس جمهوری سودان یكشنبه شب به وجود بحران اقتصادی در كشورش اعتراف و اظهار كرد: برخی طرف ها سعی می كنند از طریق این بحران، سودان را به زانو درآورند اما در این كار موفق نمی شوند.

به گزارش ایرنا، تارنمای «سودان تریبون» نوشت: البشیر در حالی در خصوص پشت سر گذاشتن این بحران ابراز امیدواری كرد كه مخالفان دولت، خواستار تظاهرات گسترده مردم در روز دوشنبه برای درخواست از او برای كناره گیری از قدرت شده اند.
البشیر در جمع افسران ارشد پلیس در خارطوم گفت: برخی می خواهند سودان را با این بحران اقتصادی به زانو درآورند؛ اما آن ها به هدف خود نمی رسند.
مشخص نیست منظور البشیر از طرف هایی كه می خواهند سودان را به زانو درآورند، چه كشورها یا طرف هایی بوده است.
وی ادامه داد: وظیفه پلیس، حفظ امنیت است نه كشتن مردم و البته گاهی كشتار، عاملی بازدارنده است تا دیگران دست به چنین اعمالی نزنند و امنیت حفظ شود.
البشیر همچنین اضافه كرد كه اجازه نمی دهد سودان به سرنوشت برخی كشورهای دیگر دچار شود و مردم آواره شوند.
«احمد بلال عثمان» وزیر كشور سودان نیز گفت: پلیس اجازه هرج و مرج نمی دهد و به مقابله با هر توطئه ای می پردازد.
شهرهای مختلف سودان و از جمله پایتخت از 28 آذر در پی افزایش قیمت برخی كالاهای اساسی در این كشور صحنه تظاهرات ضد دولتی است. مقام های سودانی روز پنجشنبه از كشته شدن 19 نفر و از جمله دو نیروی پلیس خبر دادند؛ این در حالی است كه سازمان عفو بین الملل و همچنین مخالفان دولت، شمار كشته ها را 37 نفر اعلام كرده اند.
مخالفان دولت سودان در روزهای گذشته خواستار اتحاد با هم و ادامه تظاهرات تا زمان سرنگونی نظام حاكم بر این كشور شدند.
سودان این روزها با مشكلات اقتصادی مواجه است و تورم در این كشور به 70 درصد رسیده و بسیاری از شهرها با مشكل كمبود نان و سوخت، دست و پنجه نرم می كنند. از سوی دیگر قیمت این كالاها شاهد افزایش بی سابقه ای بوده است.
خاورم**2041**