گروه هاي مختلف فولادي خوزستان عمده مراكز حمل بار ريلي هستند

اهواز - ايرنا - مديركل راه آهن جنوب گفت: گروه هاي مختلف فولادي و صنعتي در خوزستان به عنوان عمده مراكز حمل بار ريلي هستند.

عبدالكريم درويش زاده روز يكشنبه در حاشيه نشست شناسايي گلوگاه‌ هاي حمل و نقل ريلي محمولات فولادي خوزستان در گفت وگو با خبرنگار ايرنا، بيان كرد:در بندهاي 24 و 25 سياست هاي كلي نظام به ايجاد مزيت رقابتي براي راه آهن و اتصال آن به مراكز عمده بار در جهت توسعه كريدورهاي ترانزيتي اشاره شده است.
وي گفت:حمل بار از طريق شبكه ريلي به عنوان يك صنعت قلمداد مي شود كه لازم است توجه بيشتري در اين حوزه صورت بگيرد.
مديركل راه آهن جنوب با اشاره به اينكه خوزستان از جمله استان هايي است كه به واسطه گروه هاي مختلف فولادي و صنعتي مي تواند در توسعه اين صنعت نقش مهمي داشته باشد، افزود: شركت فولاد خوزستان به اين ظرفيت بسيار با ارزش كه صرفه جويي و بهره وري اقتصادي را در پي دارد توجه خاصي دارد و اين نشست نيز به منظور تسهيل در ارايه خدمات ريلي به اين شركت انجام شده است.
وي صرفه جويي در مصرف سوخت را از مهمترين مزيت شبكه ريلي دانست و گفت: در همين راستا گروه هاي فولاد شادگان و روهينا در دزفول نيز در آينده اي نزديك براي دستيابي به حمل محصولات و تامين مواد اوليه به شبكه ريلي متصل مي شوند.

** اتصال ريلي اهواز - مسجد سليمان
درويش زاده اتصال ريلي مسجدسليمان به اهواز را از برنامه ريزي راه آهن اعلام كرد و ادامه داد: اين طرح با هدف دسترسي پتروشيمي در حال ساخت در اين شهرستان و حمل و نقل مسافر از طريق خطوط ريلي مدنظر قرار گرفته است.
مديركل راه آهن جنوب در ادامه پروژه ريل باس اهواز را عاملي موثر براي ايجاد فرصت هاي شغلي جديد در خوزستان با تكيه بر صنعت گردشگري دانست تا شهروندان با شرايطي بهتري به حمل و نقل ريلي دسترسي داشته باشند.
وي افزود: در خصوص ارتقاي ايستگاه هاي راه آهن مطالعات خوبي صورت گرفته تا با سرمايه گذاري 15 هزار ميليارد ريالي اهواز از ايستگاه هايي پيشرفته و به روز از نظر اسكان و جايگاه هاي تجاري برخوردار باشد.
درويش زاده گفت: به همين منظور شهرداري اهواز ساخت 13 ايستگاه جديد در اين كلانشهر را متقبل شده تا به صورت شاتل مسافران جابجا شوند و علاوه بر اين اگر تعداد ريل باس ها با ظرفيت هر كدام 300 نفر افزايش پيدا كنند براي نخستين بار است كه در ايران حمل و نقل درون شهري توسط راه آهن انجام مي شود.
بر اساس اين گزارش ايستگاه مركزي راه ‌آهن در اهواز به يك ايستگاه TOD (توسعه حمل و نقل محور) تبديل خواهد شد تا در آن مجموعه هاي اقامتي، تفريحي و تجاري ايجاد شود.
9931/ 6037