توزیع سوخت بجای قاچاق در سیستان و بلوچستان

تهران- ایرنا- سردار سرتیپ پاسدار محمد مارانی فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه جنوب شرق كشور با بیان اینكه 'مخالف قاچاق سوخت هستیم'، می گوید در صورت تصویب طرح 'رزاق' و توزیع سوخت معیشتی، اشتغال وسیعی در مناطق مرز نشین ایجاد كرده و جلوی قاچاق سوخت را خواهد گرفت.

گفت وگو تیم اعزامی ایرنا با سردار «محمدمارانی» در دفتر فرماندهی قرارگاه قدس جنوب شرق نیروی زمینی سپاه در شهر زاهدان انجام شد.
سردار با چهره ای آفتاب سوخته و مصمم به سوالات ایرنا درباره مسایل مختلف امنیتی و نیز فعالیت های قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در استان سیستان و بلوچستان پاسخ داد.
او فرمانده قرارگاهی است كه مسوولیت امنیت شرق كشور را برعهده دارد. پرسش های ایرنا از طرح های امنیتی سپاه در استان سیستان و بلوچستان آغاز و به برنامه های اشتغالزایی ختم شد. مارانی می گوید قرارگاه قدس جنوب شرق طی 8 سال گذشته 9 هزار پروژه عمرانی در این استان اجرا كرده است. او از طرح رزاق یا طرح توزیع سوخت معیشتی سخن می گوید كه در صورت اجرا صدها هزار نفر از مرزنشینان فقیر را صاحب درآمد می كند و از سویی جلوی قاچاق سوخت را تا حد زیادی خواهد گرفت.
متن گفت و گو یا سردار محمد مارانی در پی می آید:

ایرنا: اقدامات انجام شده توسط قرارگاه قدس در استان سیستان و بلوچستان را تبیین كنید؟
مارانی: قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه مسوولیت امنیت منطقه جنوب شرق كشور را برعهده دارد. این منطقه از نظر جغرافیایی، اقلیمی، قومیتی، مسائل فرهنگی و اقتصادی تفاوت های قابل توجهی را با دیگر مناطق كشور دارد.
ما در كشور اقوام زیادی داریم: كرد و ترك و بلوچ و تركمن و عرب و فارس و لر و غیره و هر قومی هم فرهنگ خاص خود را دارد.
در منطقه جنوب شرق اقوام فارس و بلوچ زندگی می كنند. فرهنگ اصیلی در این منطقه وجود دارد كه اگر به عقبه این دو قومیت برگردیم می بینیم كه خدمات زیادی به این كشور انجام داده اند. در مقابل تجاوز كشور انگلیس در دوره های گذشته این دو قوم كوشش زیادی برای حفظ خاك و سرزمین ایران یا به تعبیری «مام میهن» كردند به عبارتی خاك خود را مادر خود می دانند. مردم بزرگواری هستند.
خشكسالی های مداومی كه در منطقه ایجاد شد مشكلات زیادی را برای ساكنین ایجاد كرد. باید تلاش كنیم این كمبودها برطرف شود.
منطقه جنوب شرق تنوعی از انواع جغرافیا دارد. هم ارتفاعات، هم دشت، هم كویر شن و ماسه و هم دریا را دارد.
مشكل بزرگی كه در این استان وجود دارد بحث آب است. ما چند روز پیش دیداری با فرمانده محترم قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) در غرب كشور داشتم پرسیدم در حوزه استحفاظی شما وضع بارندگی چطور است؟ ایشان گفت برف همه جا را بسته است طوری كه یكی دو ماه است تردد نمی توانیم بكنیم.
گفتم: خوب. این جا اما باران هم نمی آید و نیاز شدید به آب داریم.
این مثال را زدم تا مشكلات سیستان و بلوچستان را تا حدی بیان كرده باشم.
این جا زمین وجود دارد اما آب كم است. این مشكلات اقتصادی برای مردم ایجاد كرده است. باید تلاش كنیم این مشكلات را حل و فصل كنیم. برنامه هایی دولت و نظام برای حل مشكل اشتغال در منطقه دارد.

ایرنا: چه اقداماتی برای تامین امنیت استان انجام شده است؟
مارانی: مردم به دو چیز واقعا نیاز دارند:1. امنیت 2.بهداشت و درمان.
این در كلام معصوم(ع) هم است. امنیت در سیستان و بلوچستان از قدیم فراز و نشیب فراوانی داشته است.
یك وقتی ناامنی نه تنها در این استان بود بلكه از این استان به استانهای هم جوار نفوذ پیدا می كرد.
برخی ناامنی هایی كه در افغانستان و پاكستان رخ می دهد به این سیستان و بلوچستان سرریز می شود. قبلا این مشكلات از استان سیستان و بلوچستان به سایر استانها از جمله هرمزگان، خراسان جنوبی، كرمان و حتی یزد و فارس سرایت پیدا می كرد.
بعد از دفاع مقدس سردار حاج قاسم سلیمانی كه خدا حفظش كند فرمانده همین قرارگاه قدس بود. بعد از این كه از جبهه ها برگشتیم و در سال 70 لشگر ثارالله در كرمان مستقر شد. ناامنی در شهرهای استان كرمان زیاد بود. در شهر سیرجان كه با استان فارس مرز دارد، در زرند كه با استان یزد مرز دارد، در شهرستان های كهنوج و منوجان كه با استان هرمزگان مرز داشت ناامنی های بسیار زیادی وجود داشت.
حاج قاسم یك نامه را خدمت حضرت آقا نوشت و مجوز لازم برای انجام عملیات هایی برای برطرف كردن ناامنی ها در كرمان را دریافت كرد.
كاروان هایی با حدود 50-60 خودرو در جاده اصلی كرمان به زاهدان حركت می كردند و بین بم و كرمان جاده را می بستند و عبور می كردند و می رفتند. در سیرجان و بم ساعت 2 بعدازظهر درگیر می شدند و از مردم اخاذی می كردند و خودروهای شاسی بلند را می دزدیدند.
مردم از این وضعیت خیلی مستاصل و ناراحت بودند. قرارگاه قدس وارد عملیات شد و تعداد زیادی از این اشرار را به هلاكت رساند و آرامشی نسبی را در منطقه حاكم كرد.
اما در كنار این كار دو اقدام دیگر هم باید آن زمان صورت می گیرد یكی بحث معیشت و اقتصاد و دیگری بحث اقدامات فرهنگی و آموزش.
این دو برای آن كه این امنیت به امنیتی پایدار تبدیل شود باید مورد توجه قرار می گرفت كه آن طور كه باید نگرفت. البته طرحی به نام«احرار» ضمیمه این طرح امنیت شد ولی نتوانستیم خوب عمل كنیم. كمك هایی كه باید از طرف دولت انجام می شد. چون بخشی از كارها باید انجام می شد كه نشد. یك تعدادی چاه باید حفاری می شد و زمین ها باید تصدیع می شد و در اختیار مردم قرار می گرفت. كه این كارها نشد.
زمانی كه ماموریت این امنیت به نیروی انتظامی واگذار شد اگر چه برادران ما در نیروی انتظامی تلاش كردند و زحمت كشیدند اما چون آن طرح ها اجرا نشد به تدریج ناامنی ها برگشت.
تا زمانی كه جاده تاسوكی را عبدالمالك ریگی بست و حدود 40 نفر را شهید كرد. پای او به استان كرمان باز شد جاده دارزین را بست و بیش از 10 نفر را آنجا شهید كرد. ناامنی ها خیلی زیاد شد.
مجددا سپاه وارد عمل شد و ماموریت امنیت منطقه به قرارگاه قدس واگذار شد.
ما فقط سعی نكردیم با سلاح و تجهیزات و تانك و توپ امنیت را در منطقه برقرار كنیم. اعتقادمان از همان سال 88 كه وارد مقوله امنیت در منطقه جنوب شرق شدیم. سردار شهید شوشتری در بدو عملیات به عنوان فرمانده قرارگاه قدس معرفی شد و من هم جانشین او شدم و از كرمان به اینجا آمدیم و مستقر شدیم. اولین گامی كه برای تامین امنیت پایدار منطقه برداشتیم استفاده از مردم بومی منطقه است. ما لشكر و تیپ پیاده و زرهی به این جا نیاوردیم. جلساتی با سران طوایف و نخبگان و ذینفوذان سیستان و بلوچستان گذاشتیم و مردم پای كار آمدند.
ما با یك تیر دونشان زدیم. ابتدا از خود مردم اینجا استفاده كردیم چون شناخت دارند و بومی این جا هستند و دلشان برای استان و وطنشان می سوزد و دوم این كه با به كارگیری مردم ایجاد اشتغال كردیم.
به جای این كه مردم دنبال قاچاق سوخت و برخی انحرافات بروند قریب ده هزار نفر از بومیان را در طرح امنیت مشاركت دادیم.
دولت كجا می تواند یك جا بیش از ده هزار نفر را استخدام كند؟
الان بیش از ده هزار از افراد بومی در طول مرز وظیفه تامین امنیت را بر عهده دارند.
برای تكمیل این طرح بررسی های زیادی كردیم كه نشان داد مشكلات معیشتی ریشه بسیاری از ناامنی هاست.
در این راستا سپاه طرحی را كه محرومیت زدایی خوانده می شود و ولی ما نام واقعی آن را مردم یاری و مردم داری می دانیم.
به سفره و معیشت مردم كمك كردیم. الحمدالله دراین باره از سال 88 تاكنون قریب نه هزار پروژه مردم یاری را در زمینه های عمرانی، اشتغال زایی، بهداشت و درمان و فرهنگی و آموزشی انجام شد.
مثلا در بحث عمرانی حدود 3 هزار مسكن برای مردم این جا ساخته شد. فارس و بلوچ و شیعه و سنی هم برایمان مهم نبود. برای مردمی كه واقعا نیازمند و محروم بودند این خانه ها را ساختیم. قریب 900 باب از این 3 هزار خانه ها را به طور مشترك همراه برادران عزیز كمیته امداد ساختیم.

ایرنا: در بخش بهداشت و درمان چه اقداماتی انجام داده اید؟
مارانی: در بخش بهداشت و درمان تعداد زیادی خانه بهداشت در منطقه ساختیم. روستاهایی بودند كه فاقد هر گونه امكانات بهداشتی بودند. به این روستاها رفتیم و این خانه های بهداشتی را ساختیم و تجهیز كردیم. از نیروهای بومی هم برای كار در این خانه بهداشت ها استفاده كردیم. بعضا هم خودمان داریم دستمزدشان را پرداخت می كنیم.
برخی روستاها كه وارد می شدیم مردم تحویلمان هم نمی گرفتند. با یك دید دیگر با ما برخورد می كردند. حتی به برخی فرماندهان ما توهین می كردند. اما ما گفتیم می خواهیم به شما واقعا كمك كنیم. آن جا خانه بهداشت و پایگاه مقاومت و جاده ساختیم و لوله كشی آب انجام دادیم. الان خیلی از این روستاییان نزد ما می آیند و می گویند ما مشكلات دیگر هم دارید در آنها هم به ما كمك كنید.
بیش از 50 بیمارستان صحرایی در سطح منطقه جنوب شهر راه اندازی كردیم كه هر بیمارستانی مدت یك هفته تا ده روز فعال بود و از عمل های جراحی جزئی تا بیرون كشیدن تومورهای بزرگ و عمل باز قلب را این جا انجام دادند. بعضی از بیماران را هم به بیمارستان های بزرگ سپاه در نقاط مختلف كشور انتقال دادیم. بعضی از این عمل های جراحی 30 تا 40 میلیون هزینه برداشت اما سپاه به طور رایگان آن را انجام داد. در این طرح نزدیك یك میلیون و نهصد هزار از این جمعیت دو میلیون و هشتصدهزار نفری تحت درمان قرار گرفتند.
ما قریب 900 كیلومتر جاده را در مرز و داخل استان ساختیم. ذینفع این كار مردم هستند.
این ها كارهایی است كه باید انجام می شد. از این رو نیروی زمینی سپاه با چندین گروه مهندسی به دستور سردار پاكپور به منطقه آوردیم فعالیت عمرانی خود را شروع كرد. الان سدهای خاكی و سیل بندهایی كه در منطقه ساخته شده است با توجه به كمبودهای آبی در منطقه ، جلوی مهاجرت روستاییان را گرفته است. این سیل بندها و سدهای خاكی آب یكسال را پشت خود نگه می دارد و مردم هم از آن برای كشاورزی و آشامیدن استفاده می كنند.
دیگر در بحث آب تصفیه كن، حفاری موتور و چاه آب و از این قبیل فراوان انجام داده ایم.
در بحث اشتغال كارهای خیلی خوبی انجام داده ایم. كارگاه های كوچك و زودبازده از قبیل خیاطی، نانوایی، پرورش دام و طیور تاسیس شده است كه در شمار همان 9 هزار پروژه ای است كه مطرح كردم.
این اقدامات بسیار ارزشمند بوده است. ما جایی از كشور را سراغ نداریم كه از این اتفاقات افتاده باشد.
خدا رحمت كند سردار شوشتری را . یادم هست از ابتدای فروردین 88 تا مهر 88 كه در پیشین شهید شد اجتماعات مردمی در نقاط مختلف استان می گذاشتیم. همایشی را در سیركان شهرستان سرباز گذاشته بودیم. سر طایفه های كشور پاكستان را دعوت كردیم. یكی از سران طوایف پاكستان چند دقیقه ای صحبت كرد. گفت: «مردم ایران مردم بلوچستان ایران قدر نظامتان را بدانید. قدر كشورتان را بدانید. قدر این سردارانی كه به استان شما آمده اند را بدانید. خدا شاهد است در بلوچستان پاكستان آرد می خواهند توزیع كنند بعضا آدم كشته می شود. مردم با هم درگیر می شوند آدم كشته می شود. شما شكر خدا را به جای آورید كه می آیند با افتخار در خانه تان و به شما كمك می كنند.كشور بسیار خوبی دارید. به سمت زابل كه می رفتم چندبار دیدم پلیس ما را متوقف و كنترل كرد. پرسیدم آیا این طرح برای امنیت و مبارزه با قاچاق است. گفتند خیر پلیس سرعت ماشین ها را كنترل می كند تا از حوادث جاده ای كاسته شود.»
برخورد شدیدی با گروههای تروریستی انجام دادیم و توانستیم بسیاری از چهره های این گروه ها را بكشیم. افرادی مثل جلیل قنبرزهی، هشام عزیزی، عبدالرئوف ریگی، ملا هاشم نكوری كه روسای این گروه ها بودند. من همیشه می گویم این ها رتبه شان مانند روسای گروه های داعش و النصره و تكفیری های سوریه و عراق بود.
الحمدالله امروز می بینیم ما با این ها در صفر مرز درگیر هستیم. از داخل خاك همسایه ها به سمت ما شلیك و گاهی به پاسگاه های ما حمله می كنند. البته الان داریم در آن سوی مرز هم این ها را كنترل می كنیم و اجازه نمی دهیم از داخل خاك پاكستان و افغانستان هم به ما حمله كنند.

ایرنا: ده هزار نفر نیروی محلی كه صحبت از استقرار آنها در مرز و عقبه مرز كردید نوع قرارداد شغلی شان چگونه است؟ آیا استخدام رسمی سپاه هستند؟
محمد مارانی: قرارداد به صورت سالیانه با این برادران منعقد می شود. بیمه هم هستند و حقوق می گیرند. هر سال هم مانند بقیه كارمندان درصدی به حقوقشان اضافه می شد. حقوقشان ناچیز است اما سبب ممانعت از بیكاری و روی آوردن این افراد به كارهای خلاف شده است.
ماهی 15 روز كار می كنند و 15 روز هم استراحت دارند. حقوقشان را هم كامل می گیرند. شغل ثابت است.

ایرنا: تحلیل جنابعالی از اقدام اخیر تروریستی در چابهار چیست؟
مارانی: برخی مطالب طبقه بندی است و نمی توانم آنها را بیان كنم. اما آن چه می توانم بگویم این است كه بعضی كشورهای بیگانه علنی و برخی مخفیانه گروه های تروریستی را پشتیبانی می كنند. درباره این كه رژیم صیهونیستی، آمریكا و بعضی كشورهای دیگر غربی و همین طور برخی دولت های عربی در حملات ترویستی نقش دارند سند داریم.
زمانی«جیش الظلم» كه از باقی مانده های«جندالشیطان» است برای تامین ده دلار شارژ تلفن ماهواره ای خود مشكل داشتند. اما الان قریب صدها دستگاه خودرو دوكابین عملیاتی دارند. چه كسی این ها را در اختیارشان قرار داده است؟
ما چندی پیش خودروی لنكروزی را از این گروهك توقیف كردیم كه جی پی اس نشان می داد كه از یكی از كشورهای عربی بارگیری شده است. به آخرین تجهیزات روز مجهز بود. دوربین های «ترمال(حرارتی)» دید در شب در چهارطرف نصب شده بود طوری كه این خودرو در شب نیازی به چراغ نداشت و با همین دوربین ها به وضوح اطراف را می دید.
این خودرو در یك كشور عربی بارگیری كرده بود و وارد یك كشور همسایه شده بود. از آن جا حدود هزار كیلومتر را طی كرد و می خواست وارد مرز ایران شود كه ما آن را رصد كردیم و گرفتیم.
روزگاری سلاح های این گروهك فقط كلاشینكف و تیربار و آرپی چی بود. اما امروز به انواع خمپاره های 60،80 و 120؛ دوش پرتاب، ضدهوایی، دوربین های ترمال، جدیدترین اسلحه های تك تیرانداز مجهز شده اند. جیش الظلم الان به روزترین سلاح های دنیا را دارد. چه كسانی این سلاح ها را در اختیار ایشان قرار داده است؟ سرویس های امنیتی بیگانه آنها را این گونه تجهیز كرده اند.
در اتفاقی كه در چابهار افتاد سرنخ ها و اطلاعاتی به دست آوردیم كه ثابت می كرد صددرصد سرویس های جاسوسی بیگانه در این عملیات دخیل بوده اند.
دلیلش هم امنیتی است كه در جمهوری اسلامی وجود دارد. در دنیا كشورهای آمریكا و روسیه و فرانسه بسیاری دیگر مشكلات امنیتی بسیاری دارند. شكر خدا ما دومین یا سومین كشور امن دنیا هستیم.
ریشه این امنیت وحدتی است كه بین مردم ایران وجود دارد. شیعه و سنی و كرد و ترك و بلوچ و غیره همگی در كنار هم هستند.

ایرنا: درباره مرزبانان ربوده شده خبری دارید؟
مارانی: در پاسگاه 103 اتفاق منحصر به فردی افتاد كه در بحث نفوذ می گنجد. چون سرنخ هایی را دنبال می كنم از پاسخ كامل به سوال شما معذورم.
بعد از آن اتفاق رایزنی های فراوانی از طریق سپاه انجام شد. خودمان دو مرتبه به پاكستان رفتیم و در اسلام آباد جلساتی را با وزیرخارجه، سرویس اطلاعاتی، ارتش و وزیر كشور پاكستان داشتیم. با این رایزنی ها 5 تن از گروگان ها آزاد شدند ولی 6 تن دیگر از گروگان ها هنوز در اختیار تروریست هاست.
همین جا باید از همكاری دولت محترم پاكستان تشكر كنم.
ما با رایزنی هایی كه با سرویس اطلاعاتی پاكستان و سران طوایف آن داریم این امید وجود دارد كه به یاری خدا 6 گروگان دیگر هم آزاد شوند و به آغوش گرم خانواده های خود برگردند.

ایرنا: جناب عالی فرمودید كه امنیت پایدار نیاز به فقرزدایی هم دارد. مناطق حاشیه نشین و فقیر استان می تواند نقاطی برای جذب نیروی گروهك های تروریستی باشد. پیشنهاد شما برای تحقق امنیت پایدار چیست؟
مارانی: بله. همین طور است. 90 درصد امنیت قابل كنترل است و 10 درصد آن بخشی است كه شما اشاره كردید یعنی حاشیه نشینی.
همه دستگاههای نظام باید با هم همكاری كنند تا بحث حاشیه نشینی در این استان برطرف شود. بخشی از این حاشیه نشینی داخلی است بخشی از آن خارجی.

ایرنا: منظورتان از این حاشیه نشین های خارجی چیست؟
مارانی: ما میهمانانی از كشورهای همسایه داریم كه این جا دارند زندگی می كنند. این را باید برادرانمان در دولت كمك كنند تا تكلیفش مشخص شود.
حاشیه نشین های ایرانی یا داخلی وضعشان فرق می كند. كسی كه ایرانی است حق مسكن و اشتغال و خورد و خوراك دارد و این حق قانونی اش است. باید تلاش كرد كه مشكلات این ها را برطرف كرد.

ایرنا: میهمانان كشورهای همسایه چه تعداد هستند؟
مارانی: عدد قابل ملاحظه ای هستند.

ایرنا: آیا قرارگاه در بحث قاچاق سوخت و مواد مخدر ورود پیدا می كند؟
مارانی: بله. اما ملاحظاتی داریم. ما می گوییم سوخت دارد قاچاق می شود. در این منطقه سوخت، مواد مخدر و انسان قاچاق می شود.
ملاحظات ما این است كه بخشی از سوخت باید ساماندهی شود. ما مرزنشینانی داریم كه هیچ زمینه اشتغالی برای آنها وجود ندارد چون اصلا فرصت شغلی برایشان وجود ندارد. ما می توانیم بخشی از این سوختی كه دارد قاچاق می شود را قانونی كنیم.
قاچاقچیان سوخت افراد متمكنی هستند و پولشان از پارو بالا می رود. اما كسی كه مثلا در كوهك سراوان یعنی 1000 متری نقطه صفر مرزی هیچ شغلی ندارد و رودخانه آن جا هم خشك شده است باید برای معیشت خود و زن و بچه اش چه كار كند؟ هیچ گونه آبی وجود ندارد زمینی برای كشاورزی نیست. نه كارخانه ای وجود دارد كه در آن كار كنند. نه شركتی است و معدنی وجود ندارد هیچ چیز وجود ندارد. این مردم نباید زندگی و ارتزاق كنند. ما می گوییم بخشی از این سوخت باید ساماندهی شود و به این افراد ماهانه سهمیه ای دهیم.
ما طرح این كار را هم به دولت داده ایم. نیروی زمینی سپاه این طرح را به نام «طرح رزاق» به وزارت كشور داده ایم. برادر ما آقای رحمانی فضلی هم از این طرح استقبال كرده اند و به استانداری هم اعلام كرده اند كه طرح خیلی خوبی برای ایجاد اشتغال در مرز است.
بیاییم به افراد بگوییم مثلا هر هفته تا 300 تا200 لیتر بنزین به شما سهمیه داده می شود می توانید بدون منع قانونی آن را به آن سوی مرز برده و بفروشید. این طور ماهی حدود 2 تا 3 میلیون دست هر خانواده را می گیرد و با آن می تواند گذران زندگی كند.
ما صددرصد مخالف قاچاق سوخت هستیم.
ما بیش از هزار كیلومتر با پاكستان مرز داریم این مرز همه اش باز شده است. الان 900 كیلومتر جاده در صفر مرزی و عقبه هایش تاسیس كرده ایم. بخشی از مرز را با كانال و سیم خاردار و دژ و بند بتونی بسته ایم تا تردد قاچاق انجام نشود.
معتقدیم سوخت نباید قاچاق شود. بخشی از این سوخت باید به عنوان سوخت معیشتی بین مردم مرز توزیع شود. با قاچاق سوخت هم باید به شدت برخورد شود.
بخش زیادی از سوختی كه از سیستان و بلوچستان قاچاق می شود از سایر استان ها وارد این جا می شود. چرا وزارت نفت و سایر ارگان ها اجازه این كار را می دهند؟
مصرف روزانه سوخت در استان سیستان و بلوچستان 3 تا 3.5 میلیون لیتر است چرا باید روزانه قریب به 6.5 تا 7 میلیون لیتر سوخت وارد این استان شود؟! چه كسی باید با این مبارزه كند؟
اگر نیروی انتظامی بخواهد جلوی این قاچاق سوخت را بگیرد بدنام می شود. دو سه روز قبل در همین پایانه مسافربری زاهدان چند ماشین در یكی از خیابان های اصلی با سرعت مشغول قاچاق سوخت بوده اند. نیروی انتظامی آمده جلوی آنها را بگیرد ماشین ها به جدول زده اند و آتش گرفته اند.
نیروی انتظامی متهم به این شده كه این ها را با تیر زده است.
والله نیروی انتظامی به این ها گلوله نزده است. سپاه و مرزبانی هم این ها را با گلوله نمی زنند. ما می خواهیم جلوی آنها را بگیریم.
متاسفانه یك روندی شده است كه بعضی قاچاقچیان سوخت این را حق قانونی خود می دانند.
ما مرز را داریم می بندیم. اما در «جالق» اتفاق دیگری افتاد.
یك معبری را به طور غیرقانونی باز كرده بودند. حدود 400 تا 500 موتور سیكلت كه هر كدامشان 2 تا 3 گالن 60 لیتری سوخت گذاشته اند می خواستند از مرز عبور كنند. بچه های مرزبانی و نیروی انتظامی و قرارگاه سجاد و بسیج جلویشان را گرفته اند این ها اعتراض كرده اند كه ما حقمان است چرا جلوی ما را گرفتید؟!
اصلا این ها به چه حقی این كار را می كنند؟ مرز حریم ما است. این كار این افراد جرم است اما آن را حق خودشان می دانند. ما باید از مرز خود دفاع كنیم.

ایرنا: درباره طرح رزاق سوالی وجود دارد. در صورت تصویب به چه افرادی این سهمیه داده می شود؟
مارانی: پیشنهادی كه ما داده ایم مختص افراد مرزنشینی است كه به بسیاری از خدمات دسترسی ندارند. به این ها مجوز بدهیم كه مقداری مشخص سوخت را به آن سوی مرزها ببرند. اما ما این افراد را شناسایی و فقر آنها را تایید كنیم. وگرنه برخی در مرز ثروتشان از پارو بالا می رود.

ایرنا: اقدامی برای باز شدن بازارچه های مرزی هم داشته اید؟
مارانی: من این پیشنهاد را در«شورای توسعه شرق و غرب» كه با مسوولیت وزیر كشور برگزار می شود و تعدادی دیگر از وزرا هم در آن هستند، ارائه دادم. این شورا 4 كمیته دارد: اقتصادی، فرهنگی، اطلاعات و عملیات، اجتماعی.
من مسوول«كمیته اطلاعات وعملیات» در شرق هستم. بحث مرز، بازارچه ها، پایانه های مرزی و گذرهای مرزی در آن جا مطرح شده است. علاوه بر بازارچه ها گذرهای مرزی وجود دارد كه كارشان محدودتر است. در بحث كولبری هایی كه مطرح شد و مقام معظم رهبری فرمودند كه به این كولبری ها باید در منطقه كمك شود و باید با قاچاقچیان برخورد شود، نه كولبرها.
8 گذر مرزی در سیستان و بلوچستان پیشنهاد شده و مطالعات آن انجام و نقاطش مشخص شده است به فضل خدا به زودی راه اندازی می شود. با این كار به این كولبرها كمك زیادی می شود.
بازارچه های مرزی اما فعالند. بازارچه های میلك، میرجاوه، جالق، پیشین و غیره اكنون فعالند و بازارچه ریندان هم به زودی راه اندازی می شود.
این بازارچه ها اگر فعال شوند بخش عمده ای از مشكلات معیشتی و رفت و آمد مردم برطرف می شود.

ایرنا: در گفت و گو با مردم مشاهده كردیم كه احساس تبعیض و نادیده گرفته شدن در برخی وجود دارد. با وجود این اقدامات سازنده ای كه انجام شده است هنوز در بسیاری از شاخص ها استان سیستان و بلوچستان شرایط مناسبی در كشور ندارد. ارزیابی و راهكار شما چیست؟
مارانی: از نظر امنیت سیستان و بلوچستان جزو استان های امن كشور است. احساس ناامنی در این جا وجود ندارد. اتفاقاتی كه این جا می افتد در بسیاری از استان های دیگر هم می افتد.
درباره مشكلات معیشتی باید بگویم كه واقعا این طور نیست كه دولت و نظام نسبت به این جا بی توجه باشند. من كه در صحنه هستم و این ها را از نزدیك می بینم. انصافا نظام این جا سرمایه گذاری كرده است.
راه آهن از چابهار به زاهدان، زاهدان به بم و كرمان، از زاهدان به سمت خراسان و خراسان رضوی در دست مطالعه و اقدام است.
اما شما توجه داشته باشید این جا استانی است كه در دوره ستم شاهی بسیار به آن كم توجهی شده است.
در سفری كه مقام معظم رهبری در سال 81 به این استان داشتند حضرت آقا فقط در بحث كشاورزی 31 هزار هكتار مصوب فرمودند تا اشتغالزایی ایجاد شود. اگر این 31 هزارهكتار كاملا فعال شود. كما اینكه مقدار زیادی از آن انجام شده است. خود سپاه حدود ده هزار هكتار زمین را تصدیع و به طور رایگان در اختیار بومیان قرار داده ایم. اما چون عقب افتادگی در این استان زیاد بوده است طول می كشد.
من تبعیض را رد می كنم. تبعیض یعنی توجهی به این استان نكنیم.
كشیدن جاده به ما ربطی نداشته است. اما این كار را كرده ایم. در چند سال اخیر نیروی زمینی سپاه جاده ای از سرباز به مرتان و بعد تا صفر مرزی كشید. این كار را با اعتبارات مالی خود سپاه و بدون اعتبارات دولت انجام داده ایم.نزدیك 84 پارچه آبادی و روستا را جاده كشی كرده ایم و آب و برق آن جا را وصل كرده ایم.
مردم این جا بسیار عزیز و قدرشناس و مهمان نواز هستند و این ها را دارند می بینند.
بعضی بزرگان و نخبگان این جا باید كمك كنند. متاسفانه برخی نخبگان اینجا بعضا تبلیغات سرویس های بیگانه را كه می شنوند آن را بر زبان می آورند. می گویند عدالت نیست. وقتی طیف پایین هم از نخبگان خود چنین حرف هایی را می شنوند باور می كنند.
خدا گواه است جلسه ای را به حضرت آقا داشتیم. ابتدا سردار خاكپور ملاقاتی با مقام معظم رهبری داشتند و بعد ما خدمت حضرت آقا رسیدیم. من عده ای از بزرگان طوایف را با خودم به آن دیدار بردم. در این دیدارها رسم است كه معمولا حضرت آقا ابتدا نماز می خوانند و بعد نماز سلام و علیكی می كنند و بعد هم می روند. اما در آن جلسه وقتی رهبری دیدند برادران سیستان و بلوچستان آمده اند فرمودند این جلسه را به احترام این میهمانهای عزیز می نشینم و صحبت می كنم. از حضور خودشان در سیستان و بلوچستان گفتند. گفتند كه من خیلی از طوایف شما را می شناسم. این آقای مولوی ساداتی امام جمعه سراوان در جلسه بود. ایشان گفتند من شما را می شناسم پسر فلانی نیستید. این شخص بعد از جلسه گفت حضرت آقا چه حافظه خوبی دارند. گفتم.
مقام معظم رهبری در آن جلسه فرمودند باید به این استان توجه ویژه شود. حضرت آقا علقه خاصی به این استان و مردمش دارند.
قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در جنوب شرق یك پنجم وسعت كشور شامل استان های سیستان و بلوچستان، شرق و جنوب شرقی استان كرمان، جنوب استان های هرمزگان و خراسان جنوبی را زیر پوشش دارد.
گفت وگو از: ناصر غضنفری
پژوهشم**3081