۹ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۵۰
کد خبر: 83152207
T T
۰ نفر
گرفتگي عروق گردن از عوامل مهم بروز سكته مغزي است

تهران- ايرنا - فوق تخصص جراحي عروق و رئيس بخش جراحي عروق بيمارستان «هليوس» وابسته به دانشگاه مونيخ آلمان با اشاره به اينكه گرفتگي عروق گردن « عروق كاروتيد» يكي از عوامل مهم بروز سكته مغزي است، گفت: 20 درصد افرادي كه دچار سكته مغزي مي شوند به دليل گرفتگي عروق گردن است.

دكتر رضا قطبي روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا افزود: بروز اين بيماري در سنين مختلف متفاوت است اما افراد بيش از 70 سال بيشتر به آن مبتلا مي شوند.
وي با اشاره به اينكه مردان بيشتر از زنان به اين بيماري مبتلا مي شوند، گفت: فشار خون، چربي خون و استعمال سيگار از عوامل مهم ابتلا به اين بيماري است.تغذيه مناسب، كنترل فشار خون، كنترل قند و عدم استعمال سيگار از جمله مواردي است كه نقش اساسي در پيشگيري از ابتلا به اين بيماري دارند.
رئيس بخش جراحي عروق بيمارستان هليوس بر لزوم تشخيص زودهنگام اين بيماري تاكيد كرد و افزود: در صورتي كه افراد دچار اين بيماري شدند، بايد در اسرع وقت به پزشكان متخصص مراجعه تا اقدامات لازم براي درمان اين بيماري انجام گيرد. مهمترين درمان سكته مغزي پيشگيري است؛سالمندان بايد بدانند تا چه حدي در معرض خطر ابتلا به اين بيماري قرار دارند.
اين متخصص جراحي عروق در ادامه با اشاره به بيمارستان قلب تهران، گفت:افتخار مي كنم كه در كشورم مركز قلبي وجود دارد كه خدمات خوبي به بيماران ارايه مي دهد. مركز قلب تهران يكي از بزرگ ترين مراكز قلب خاورميانه با پزشكان متخصص و توانا است.
قطبي اظهار داشت: باتوجه به تجربيات زيادي كه در اين زمينه در آلمان وجود دارد، سعي مي كنم تجربيات و اندوخته هاي خود را در سفر به ايران با همكاران در ميان بگذارم.
علمي ** 1201 **1440