۹ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۵۸
کد خبر: 83152111
۰ نفر
موج اول آنفلوآنزا آمد

تهران- ایرنا- عضو كمیته كشوری آنفلوآنزا از آغاز موج اول اپیدمی بیماری آنفلوآنزا در میان مردم خبر داد.

مسعود مردانی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا، افزود: موج اول آنفلوآنزا در تهران و شهرهای دیگر همه گیر شده و مردم باید بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت كنند.
وی اظهار داشت: علایم آنفلوآنزا شدیدتر از سرماخوردگی است و ویروس آنفلوآنزا انواع مختلفی دارند و به وسیله قطرات دهان یا بینی پخش می شوند.
مردانی با بیان اینكه آنفلوآنزا با تب شدید آغاز می شود، ادامه داد: اگر فرد مبتلا به آنفلوآنزا، عطسه یا سرفه كند، ویروس در هوا پخش می شود و سردرد، درد بدن، احساس خستگی، دردهای عضلانی و غیره از علایم ابتلا به این بیماری است.
این فوق تخصص بیماریهای عفونی اضافه كرد: بسیاری از افراد جامعه را زنان باردار، افراد مبتلا به دیابت، كودكان، بیماران قلبی و دیگر افراد دچار نقص سیستم ایمنی تشكیل می دهند و حضور فرد بیمار سلامت آنان را در معرض خطر قرار می دهد.
استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی تصریح كرد: فردی كه مبتلا به آنفلوآنزاست باید علاوه بر مصرف داروهای ضد ویروسی این بیماری، كاملا استراحت كند زیرا آنفلوآنزا بیماری مسری است و باید از تماس با افراد باید دوری كرد.
به گفته مردانی، استفاده از مایعات فراوان در طول روز و تغذیه مناسب برای بهبود سریع و جلوگیری از حالت كم آبی در بدن و استراحت در بستر نیز برای مبتلایان به آنفلوآنزا توصیه می شود.
این پزشك افزود: فردی كه به آنفلوآنزا مبتلا شده بهتر است باید در خانه بماند و با حضور خود در مدرسه یا محل كار دیگران را بیمار نكند.
مردانی تصریح كرد: راههای انتقال بیماری آنفلوآنزا ترشحات دهان و بینی، دست دادن و روبوسی، دست زدن و تماس با اشیا و سطوحی كه ممكن است آلوده باشند، است بنابراین مبتلایان بیماران هنگام عطسه و سرفه باید جلوی دهان خود را با دستمال كاغذی بگیرند تا قطره های آلوده به ویروس در فضا پخش نشوند.
وی اظهار داشت: مصرف زیاد مركبات مانند پرتقال و نارنگی، مایعات گرم و دوری از خوردن غذاهای آماده برای بهبودی آنفلوآنزا موثر است.
اجتمام *9022 * 3063