اصفهان دارای تنها یك مجموعه ورزشی اختصاصی معلولان است

اصفهان - ایرنا - دبیر هیات ورزش معلولان و جانبازان استان اصفهان گفت: تنها مجموعه ورزشی اختصاصی معلولان این استان در كلانشهر اصفهان قرار دارد و سایر شهرستان ها از این امكانات بی بهره هستند.

محمد صادق پسندیده روز یكشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: اگرچه این مجموعه ورزشی با پنج هزار و 700 متر زیربنا از سالن هایی مانند تیراندازی هوشمند، چندمنظوره و بدنسازی (تنیس روی میز) برخوردار است اما سایر شهرستان های این خطه شرایط مطلوبی از حیث امكانات ورزشی ندارند.
وی ادامه داد: مجموعه ورزشی اختصاصی معلولان(مجموعه ورزشی شهید میثمی) نیز نیازمند تكمیل است و خوابگاه و زمین چمن از جمله امكاناتی مورد نیاز این ورزشگاه به شمار می رود.
دبیر هیات ورزش معلولان و جانبازان استان اصفهان با اشاره به اهمیت احداث مجموعه های ورزشی تخصصی، خاطرنشان كرد: در چند سال اخیر سالن ها و مجموعه های ورزشی در سایر شهرستان ها را ساعاتی در هفته در اختیارمعلولان ورزشكار می گذاشتند، اما این اماكن نیز برای تردد این قشر مناسب سازی نشده است.
به گفته او، به دلیل شرایط خاص جسمی حركتی ورزشكاران معلول، هر سالن یا ورزشگاهی را نمی توان به آنان اختصاص داد، زیرا وجود تجهیزاتی مانند بالابر و آسانسور لازمه این مجموعه هاست.
دبیر هیات ورزش معلولان و جانبازان استان اصفهان همچنین به ضرورت مناسب سازی در شهرها برای آسایش و امنیت بیشتر معلولان اشاره كرد و گفت: مناسب سازی امكانات و فضاهای شهری بویژه اماكن ورزشی باید به گونه ای باشد كه تمامی افراد یك شهر از خدمات عمومی به صورت عادلانه استفاده كنند.
پسندیده در ادامه با بیان اینكه در سال های اخیر موازی كاری در ورزش جانبازان و معولان كمتر شده است، تصریح كرد: رخدادهای ورزشی این منطقه با هماهنگی و تعامل سایر نهادهای مرتبط با جانبازان مانند بنیاد شهید انجام می شود و همین امر كاهش موازی كاری را در پی داشته است.
جمعیت معلولان استان اصفهان بالغ بر 240 هزار نفر است و بطور تقریبی 10 درصد از این جمعیت در ورزش همگانی و قهرمانی فعالیت می كنند.
در آخرین رویداد مهم در ورزش جانبازان و معلولان، كاروان 25 نفره ورزشكار معلول و نابینای اصفهان كه 12 درصد از تیم ایران در پاراآسیایی 2018 جاكارتا را تشكیل داد موفق شد21 مدال به دست آورد.
این مسابقات با كسب جایگاه سومی كاروان ورزشی ایران پس از كشورهای چین و كره جنوبی و برای نخستین بار در ادوار بازی ها پایان یافت.
6020/ 6022