ارتباط ارامنه با هموطنان مسلمان گسست ناپذیر است

اصفهان - ایرنا - رئیس شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران گفت: سابقه ارتباط ارامنه و زندگی مسالمت آمیز آنها در كنار هموطنان مسلمان خود در ایران به بیش از 400 سال قبل باز می گردد و این ارتباط گسست ناپذیر است.

وروژ میناسیان روز یكشنبه در آستانه سال نو میلادی در گفت و گو با ایرنا افزود: توجه دولت و نهادهای حاكمیتی در ایران به مسیحیان ارامنه پس از پیروزی انقلاب و شكل گیری نظام جمهوری اسلامی بیشتر از قبل شده است.
وی با اشاره به تبلیغات منفی توسط گروه های ضد نظام جمهوری اسلامی در شبكه های وابسته اظهارداشت : جامعه ارامنه ایران آزادانه در جشن ها و مراسم مذهبی خود شركت می كنند و حتی آزادی مسیحیان ایران برای برگزاری آیین ها و برگزاری جشن های خود بیش از هموطنان مسلمانان می باشد.
رئیس شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران بیان كرد: رادیو و تلویزیون های بیگانه با هدف فشار علیه جمهوری اسلامی به گونه ای به مخاطبان خود القا می كنند كه حقوق اقلیت های دینی از جمله مسیحیان در ایران رعایت نمی شود.
وی با اشاره به آماده شدن محله جلفای اصفهان برای استقبال از سال نو میلادی ادامه داد: هموطنان مسلمانان از اقصی نقاط استان در جشن هایی كه به مناسبت سال نو میلادی برگزار می شود شركت می كنند.
میناسیان ادامه داد : مسئولان اصفهان از جمله استاندار، شهردار و فرمانده نیروی انتظامی پس از آغاز سال نو میلادی با حضور در كلیسای وانك این شهر و منزل خانواده شهدای ارامنه فرارسیدن سال نو میلادی را به آنها تبریك می گویند.
وی با اشاره به اینكه طی سال های گذشته رهبر معظم انقلاب با حضور در منزل شهدای ارامنه آغاز سال نو را به آنها تبریك و برای جامعه ارامنه آرزوی موفقیت كرده است، افزود: برای جامعه ارامنه كشور جای بسی تعجب است كه رسانه های بیگانه از بی توجهی نظام جمهوری اسلامی به حقوق اقلیت های دینی از جمله مسیحیان ارامنه سخن به میان می آورند.
رئیس شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران بیان كرد : توجه به حفظ آثار تاریخی و هویت ارامنه ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بیشتر شده است و در این زمینه اداره كل میراث فرهنگی استان همكاری های نزدیكی با ارامنه دارد.
وی افزود: اداره كل میراث فرهنگی اصفهان بدون هیچ چشمداشتی كارشناسان خود را برای مرمت و حفظ آثار تاریخی ارامنه در اختیار شورای خلیفه گری قرار می دهند و سال گذشته حدود 400 میلیون ریال برای مرمت آثار تاریخی مسیحیان ارامنه هزینه كرد.
میناسیان با اشاره به اینكه از دوره صفویه حدود 30 خانه تاریخی در محله جلفای اصفهان باقی مانده است ،گفت: با همكاری این اداره كل مرمت و حفظ این خانه های تاریخی كه تعدادی از آنها متعلق به بخش خصوصی است را در دستور كار قرار داده ایم.
به گزارش ایرنا، حدود هفت هزار نفر از ارامنه كشور در استان اصفهان سكونت دارند كه بیشتر آنها در شهرستان اصفهان مقیم هستند.
/6026/2093