شبكه برق عراق و اردن به هم وصل می شود

بغداد - ایرنا - عراق و اردن یادداشت تفاهم اتصال شبكه برق دو كشور و تبادل انرژی امضا كردند.

به گزارش ایرنا، این یادداشت تفاهم از سوی 'لوی الخطیب' وزیر برق و 'هاله زواتی' وزیر برق و معدن اردن با حضور 'عادل عبدالمهدی' و 'عمر الرزاز' نخست وزیران دو كشور روز شنبه در بغداد امضا شد.
بر اساس این یادداشت تفاهم، اتصال شبكه های برق دو كشور زمینه تبادل برق را فراهم می كند و همچنین گامی در جهت ایجاد یك شبكه هشتگانه برق و بازار منطقه ای برق شامل كشورهای حوزه خلیج فارس و خاورمیانه خواهد بود.
گفته می شود كه شبكه هشتگانه برق شامل تركیه، عراق، سوریه، لبنان، اردن، فلسطین، مصر و لیبی خواهد بود.
كمبود شدید برق و قطع طولانی آن كه بویژه در ایام گرم سال تا 15 ساعت در روز می رسد، یكی از معضلات عراق است كه از جمله در تابستان گذشته باعث اعتراضات گسترده خیابانی در جنوب عراق ( با محوریت بصره) با چندین كشته و زخمی شد.
عراق در حال حاضر روزانه 1350 مگاوات و همچنین گاز مصرفی برای خوراك سه نیروگاه تولید برق خود را از جمهوری اسلامی ایران وارد می كند.
دولت عبدالمهدی درماههای گذشته برای افزایش تولید داخلی برق و همچنین تنوع منابع وارداتی خود از جمله در زمینه برق تلاش می كند.
عمر الرزاز نخست وزیر اردن بعد از ظهر دیروز جمعه به منظور افزایش همكاری اقتصادی و تجاری وارد بغداد شد.
وی روز شنبه با همتای عراقی خود دیدار كرد و سپس دو طرف در یك كنفرانس خبری از چندین محور توافق برای همكاری های آتی خبر دادند.
الرزاز گفت كه عراق با معافیت 75 درصدی تعرفه های حمل و نقل دریایی و هوایی با اردن موافقت كرد.
وی اضافه كرد كه دو كشور همچنین در خصوص ادامه طرح كشیدن خط لوله نفت عراق به اراضی اردن و تبدیل شدن بندر «عقبه» (اردن) به یكی از سكوهای صادرات نفت عراق به توافق رسیدند.
به گفته وی، دو كشور همچنین در راستای توسعه صنایع بر سر ایجاد منطقه صنعتی مشترك به مساحت 24 كیلومترمربع توافق كردند.
وی ادامه داد كه توافق شد كه برای اجرایی شدن برنامه های اقتصادی به منظور افزایش حجم تبادلات تجاری دوجانبه یك برنامه زمانبندی مشخص، تهیه و تنظیم شود.
عبدالمهدی نیز در این كنفرانس خبری مشترك تاكید كرد كه دو كشور بر سر ایجاد منطقه صنعتی مشترك و معافیت گمرگی به توافق رسیده اند.
وی خاطرنشان ساخت كه همكاری های اقتصادی و تجاری بین عراق و اردن رو به افزایش خواهد گذاشت.
عبدالمهدی همچنین گفت كه عراق و اردن اتفاق نظر دارند كه راه حل سیاسی تنها ضامن برای پایان بخشیدن به بحران ها در منطقه است.
گذرگاه مرزی «طریبیل» در غرب استان الانبار تنها گذرگاه مرزی بین دو كشور است كه بعد از حمله گروه تروریستی داعش در 2014 این گذرگاه به دلیل شرایط امنیتی و خسارات مادی كه به آن وارد آمد، بسته شد.
تاكنون بغداد و امان چند بار بر سر بازگشایی این گذرگاه مرزی به توافق رسیده اند اما هنوز این مرز مهم بین دو كشور نتوانسته است، عافیت سابق خود را بازیابد و به روال طبیعی، فعالیت های تجاری و اقتصادیش را از سرگیرد.
به دلیل فشارهای اقتصادی كه اخیرا اردن در داخل با آن مواجه شده امیداوار است كه با گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی با عراق، بتواند از بار فشارهای داخلی و اعتراضات عمومی نسبت به وضعیت بد معیشتی بكاهد.
خاورم*4**380**