۸ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۱۷
کد خبر: 83151492
۰ نفر
بهار داستان هرمزگان در زمستان

بندرعباس-ایرنا- شروع فصل زمستان در هرمزگان با چندین فعالیت ادبیاتی همراه بود و با توجه به برگزاری رویدادهای مختلف در این حوزه می توان هفته گذشته را آغاز بهار داستان كوتاه استان در سالجاری دانست.

اولین روز هفته گذشته ( شنبه یكم دی ماه) انجمن داستان هرمزگان با برنامه عصر داستان یلدا به پیشواز فصل جدید رفت.
این برنامه به داستان خوانی نویسندگانی از انجمن داستان و حوزه هنری اختصاص داشت كه با حضور رضا زنگی آبادی نویسنده مهمان از كرمان همراه بود و مورد استقبال داستان دوستان قرار گرفت.
در عصر داستان یلدای بندرعباس، پروانه ماندگاری با داستان 'امان الله شِكَر' و احمد داد خداپور نویسنده جوان و خوش قلم بشاگردی با داستان ' دیهوی خاكان غریب گور' به میهمانان خوشامد گفتند و پس از آن دریا چوبین با ' آن زن دیگر' به میدان داستان خوانی آمد و داستان ' نی هفت بند' ایرج بلوچی نیز، صدای ساز جفتی را با روایت و فضایی بومی در تالار، طنین انداز و تداعی كرد.
رضا زنگی آبادی نویسنده كرمانی نیز كه به دعوت انجمن داستان هرمزگان به دیدن همسایه آمده بود، با خوانش بخشی از رمان منتشر نشده اش، سخاوت كرمانی های كریم را به رخ كشید.

*ایران باید گوش به زنگ صدای داستان هرمزگان باشد
زنگی آبادی اما تنها به خوانش داستان بسنده نكرد و در سخنانی، آتیه ای خوش برای داستان هرمزگان پیش بینی كرد و گفت: به زودی صدای داستان هرمزگان را در ادبیات كشور خواهیم شنید.
مسوول كانون داستان نویسان كرمان افزود: هرمزگان فضای داستانی بكری دارد و می توان آن را منطقه ای پرسوژه در فضاهای ناشناخته وعجیب توصیف كرد.
نویسنده برگزیده سومین دوره جایزه هوشنگ گلشیری ادامه داد: مسیر داستان نویسی میان بُر ندارد و پشتكار تنها نسخه رسیدن به مقصد است.

*جشنواره مكران، در ایستگاه سوم
پس از آغاز خوش هفته اهل داستان با عصر یلدا، سومین جشنواره منطقه ای داستان مكران روزهای پنجم و ششم دی ماه با حضور نویسندگانی از استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، كرمان، خوزستان و بوشهر و فارس در بندر سیریك برگزار شد.
در این جشنواره دو روزه، بیش از 206 اثر مورد ارزیابی هیات داوران قرار گرفت.
به گفته دبیر جشنواره مكران، برگزیدگان در سه بخش شایسته تقدیر، بخش ویژه جشنواره و برگزیدگان سومین جشنواه منطقه‌ای داستان كوتاه مكران معرفی شده و مورد تقدیر قرار گرفتند.
مصطفی كریمی اظهار داشت: در بخش شایسته تقدیر جشنواره، از سارا خاك زاده از استان فارس برای داستان پاشنه چوبی، حجت مهر علیزاده از كرمان برای داستان تفنگ بازی و بهنام مومنی از استان بوشهر برای داستان بلند شو از رختخواب تجلیل شد.
وی افزود: در بخش ویژه جشنواره از احمد دادخدا پور از استان هرمزگان برای داستان دیهوی خاكان یك غریب گور تجلیل شد.
كریمی ادامه داد: در بخش برگزیدگان سومین جشنواره منطقه‌ای داستان كوتاه مكران علی رضا داوری از استان هرمزگان برای داستان پری دریایی نفر اول، ایمان مسكر زاده از استان خوزستان برای داستان مقتل بیك سنجر نفر دوم و فاطمه نویدی از استان هرمزگان برای داستان غلی تیله و شهاب آب روشن از استان هرمزگان برای داستان كنار قلب تیر خورده به طور مشترك به عنوان نفرات سوم جشنواره مورد تجلیل قرار گرفتند.

*شنبه تا جمعه با داستان
رویدادهای داستانی استان اما به همین جا ختم نشد و انجمن داستان هرمزگان كه هفته را با عصر یلدای داستان آغاز كرده بود، جمعه را به كارگاه نقد و بررسی آثار تعدادی از اعضای انجمن با حضور یكی از داوران جشنواره داستان مكران اختصاص داد.
فرخنده آقایی بعد از ظهر جمعه با صبر و حوصله پای داستان های عظیم مدهنی، محسن بختیار، محسن زهتابی مقدم، پگاه نجفی خواه ، دریا چوبین، غزاله فاضل، ایرج بلوچی و رضا فروغی نشست.
قائم مقام انجمن داستان هرمزگان در حاشیه این برنامه اظهار داشت: برگزاری عصر داستان یلدا و نشست های نقد و بررسی، سرآغاز دوره ای تازه در فعالیت انجمن داستان است.
محسن بختیار یاد آور شد: هم اكنون نشست های منظم هفتگی هر چهارشنبه ساعت 18در محل انجمن واقع در سرای هنر فرهنگسرای طوبای بندرعباس برگزار می شود.
وی برنامه ریزی برای برگزاری كارگاه های آموزشی، تعامل با داستان نویسان سایر شهرستان های استان و تشكل های داستانی سایر مناطق كشور را از دیگر اولویت های كاری انجمن برای ماه های پایانی امسال و سال آینده اعلام كرد.
2094 /6048
گزارش از هومن محمد كرمی