رئيس جمهور برزيل از طرح انتقال سفارت اين كشور به قدس اجتناب كرد

تهران – ايرنا - «ژاير بولسونارو» رئيس جمهور منتخب برزيل روز جمعه در ديدار با بنيامين نتانياهو از بيم افزايش فشارهاي داخلي و خارجي از بحث درباره طرح جنجالي خود مبني بر انتقال سفارت برازيليا به قدس اشغالي اجتناب كرد.

به گزارش خبرگزاري رويترز، برخلاف انتظارها رئيس جمهور منتخب برزيل در ديدار با نتانياهو درباره طرح خود براي انتقال سفارت اين كشور به قدس صحبتي نكرد.
اين گزارش مي افزايد: ژاير بولسونارو و اطرافيانش بارها بر عزم برزيل براي انتقال سفارت اين كشور از تل آويو به قدس اشغالي تاكيد كرده بودند؛ اما از زمان پيروزي وي در انتخابات توليد كنندگان گوشت اين كشور به او براي پرهيز از اين تصميم فشار آوردند؛ چراكه به اعتقاد آن ها اين تصميم بر صادرات گوشت برزيل به كشورهاي عربي تاثير مي گذارد.
پيش تر اتحاديه عرب در نامه به «ژائير بولسونارو» رئيس جمهور جديد برزيل به وي اطلاع داده بود كه انتقال سفارت اين كشور از تل آويو به قدس بر روابط با اتحاديه عرب تاثير خواهد گذاشت.
در اين نامه كه احمد ابو الغيط دبيركل اتحاديه عرب آن را به وزارت خارجه برزيل ارسال كرده، تصريح شده است : تصميم براي انتقال سفارت يك تصميم حاكميتي بوده اما با توجه به شرايط غير عادي اسرائيل و از اين جهت كه با اعمال قدرت سرزمين هاي فلسطيني از جمله قدس شرقي را اشغال كرده در نتيجه تامل در اين رابطه ضروري است.
در همين حال رويترز گزارش داده كه در ديدار نتانياهو و بولسونارو دو طرف در خصوص تقويت و گسترش روابط گفت وگو كردند.
همچنين رئيس جمهور منتخب برزيل دعوت نتانياهو براي سفر به سرزمين هاي اشغالي را كه احتمالا در ماه مارس صورت خواهد گرفت، پذيرفته است.
رئيس جمهوري جديد برزيل در جريان تبليغات انتخاباتي‌اش از انتقال سفارت اين كشور به قدس در صورت پيروزي در انتخابات خبر داده بود.
بولسونارو از حاميان سرسخت «بنيامين نتانياهو» نخست وزير رژيم صهيونيستي به شمار مي رود.
دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا 15 آذرماه سال گذشته با شناسايي قدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي، دستور انتقال سفارت كشورش در فلسطين اشغالي به اين شهر را صادر كرد.
به دنبال اين تصميم ترامپ كه مخالفت جهاني را در پي داشت، سفارت آمريكا در فلسطين اشغالي ارديبهشت ماه سال جاري از تل آويو به قدس منتقل شد.
شناسايي قدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي در نشستي در شوراي امنيت سازمان ملل از سوي همه 14 عضو ديگر اين شورا محكوم اما قطعنامه مربوطه با راي مخالف آمريكا وتو شد.
پس از آن مجمع عمومي سازمان ملل با اكثريت قاطع راي به محكوميت تصميم انتقال سفارت آمريكا در فلسطين اشغالي از تل آويو به قدس داد.
شبك**9365**1708