160هزار قطعه بچه ماهي سردآبي در سيستان و بلوچستان رهاسازي شد

زاهدان - ايرنا - رئيس اداره شيلات شهرستان زهك در شمال سيستان و بلوچستان گفت: 160 هزار قطعه بچه ماهي سردآبي از نوع قزل آلاي رنگين كماني از اوايل آبان تاكنون در 67 استخر بتني هشت ضلعي، دايره اي و مستطيلي در اين استان رها سازي شده است.

عيسي شاهرودي روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: با توجه به مساعد بودن شرايط اقليمي سيستان و بلوچستان براي پرورش ماهي قزل آلا در نيمه دوم سال 160 هزار بچه ماهي قزل آلا در استخرهاي اين استان رها سازي شد و كار رهاسازي تا ماه هاي آينده همچنان ادامه دارد.
وي بيان كرد: انتظار مي رود در پايان دوره (اواسط اسفند) افزون بر 64 تن ماهي قزل آلا از سطح استخرهاي سيستان و بلوچستان برداشت شود.
رئيس اداره شيلات زهك تصريح كرد: اين تعداد بچه ماهي علاوه بر پنج شهرستان سيستان در شهرستانهاي زاهدان و خاش توزيع شده است.
وي بيان كرد: وزن ماهي هاي رهاسازي شده حدود 10 تا 12 گرم است كه در پايان دوره برداشت به وزن تقريبي 400 گرم خواهند رسيد.
شاهرودي گفت: تسهيلات بلاعوض به پرورش دهندگان ماهي داده مي شود به طوريكه از تعداد سه ماهي رها شده 2 عدد را شيلات تقبل مي كند و همچنين پرورش دهندگان همواره مي توانند از مشورت با مشاوران اين مركز استفاده كنند.
وي به بازار عرضه قزل آلا اشاره كرد و ادامه داد: اين ماهي ها بعد از پايان رسيدن دوره پرورش در سطح منطقه و شهرستان هاي سيستان و بلوچستان توزيع و قيمت هر كيلو اين نوع ماهي به طور ميانگين 300هزار ريال خواهد بود.
به گزارش ايرنا، سيستان و بلوچستان به سبب گستردگي منابع آبي داراي 2 اداره كل شيلات در شمال و جنوب استان است كه اداره كل شيلات سيستان و بلوچستان (آبهاي داخلي) مستقر در زابل واقع در شمال استان وظيفه كنترل و حمايت از منابع آبي داخلي و اداره كل شيلات سيستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهاي درياي عمان فعال هستند.
9914**3213