پارك بانوان یاسوج مصداق «خشت اول گر نهد معمار كج»

یاسوج- ایرنا- پارك ویژه بانوان یاسوج را می توان مصداق بارز ضرب المثل معروف«خشت اول گر نهد معمار كج» دانست كه با وجود گذشت سه سال از افتتاح رسمی آن اما همچنان به دلیل برخی چالش های فرارو ،قابلیت استفاده برای جامعه هدف خود را نداشته است.

به گزارش ایرنا، علی محمد احمدی استاندار كهگیلویه وبویراحمد امروز پنجشنبه در حاشیه بازدید خود از طرح های عمران شهری یاسوج برای همیشه آب پاكی را بر روی دست دست اندركاران حوزه مدیریت شهری ریخت و دستور جابه جایی سریع و ایجاد پاركی در خور شان بانوان این شهر را داد.
او می گوید كه جانمایی احداث این پارك از ابتدا كار غلط و غیركارشناسی بوده و نارضایتی بانوان از وضعیت این بوستان بحق است.
احمدی از مدیركل دفتر فنی استاندار كهگیلویه و بویراحمد خواست با همكاری شهرداری یاسوج مكانی جدید و در خور شان و جایگاه بانوان در شهر یاسوج تعیین و نسبت به تغییر كاربری آن در اسرع وقت اقدام شود.
وی یادآور شد كه پارك بانوان یاسوج علاوه بر مشكلات فنی و سازه ای از حیث جنبه های امنیتی و اجتماعی و وجود برخی مكان های مسكونی مشرف بر آن مشكل دارد.
جانمایی نامناسب و نداشتن حفاظ ایمنی و امنیتی در اطراف پارك و همچنین قرارگرفتن این طرح در پایین دست چندین پارك عمومی و نداشتن كمترین امكانات رفاهی و بهداشتی سبب موجی از اعتراض ها و نگرانی بانوان و حتی بروز مشكلات امنیتی و اجتماعی در این پارك شده است.
استاندار كهگیلویه وبویراحمد گفت كه این طرح گرچه در ظاهر نام ویژه و مختص به بانوان را یدك می كشد اما با توجه به شاخص ها و مشخصات لازم هیچ گونه سنخیتی با پارك ویژه بانوان ندارد.
استاندار كهگیلویه وبویراحمد آمارهای موجود دانشگاه علوم پزشكی در افزایش بیماری های قلبی و عروقی و سرطان ها به ویژه در بین زنان در استان را یادآور شد و گفت كه كم تحركی از مهمترین عوامل بروز این بیماری اعلام شده است.
وی ابراز داشت: وجود پارك ویژه بانوان یكی از ضرورت های مهم در این برهه زمانی و در عصر ارتباطات محسوب می شود.
استاندار كهگیلویه وبویراحمد به همان میزان كه مخالفت صریح خود را نسبت به ساخت پارك بانوان یاسوج اعلام كرد، اما ساخت پارك ویژه بانوان در گچساران را بهترین نمونه از پارك های ویژه و دارای مشخصات و استانداردهای لازم می داند.
شهردار یاسوج نیز در تایید گفته های استاندار كهگیلویه وبویراحمد گفت: این پارك محل عبور آبراه و همچنین بخشی از فاضلاب های سطحی شهر است.
نستهن مقدم جانمایی این پارك را غیركارشناسانه دانست و گفت: بدون شك دستور استاندار برای تغییر مكان و ایجاد پارك جدید بانوان در دستور جدی شهرداری و شورای شهر یاسوج قرار می گیرد.
وی تصریح كرد: علاوه بر جانمایی نامناسب كیفیت پایین اجرای طرح و نیمه كاره رها كردن آن توسط شورا و شهرداری یاسوج نیز بر مشكلات و چالش های آن اضافه كرده است.
شهردار یاسوج افزود كه دفتر فنی استانداری كهگیلویه وبویراحمد نیز از ابتدا مخالف اجرای این پارك بود.
مقدم یادآور شد كه در آغاز عملیات اجرایی این طرح وعده‌های فراوان از جمله احداث كتابخانه، زمین فوتبال، استخر شنا، پیست‌های اسكیت، دوچرخه‌سواری و موتورسواری و همچنین بازارچه‌های سنتی و طرح‌هایی برای اشتغالزایی و حمایت از تولیدات بانوان داده شد، اما به نظر می‌رسد هیچ یك از این وعده‌ها در عرصه عمل محقق نشده‌اند.
شهردار یاسوج اضافه كرد كه وجود برخی كانال‌های آبیاری و سیل بندهای عمیق در پایین دست این پارك بدون هیچ گونه حفاظ ایمنی نیز سبب بروز مشكلات متعدد برای بانوان و فرزندان آنها شده و این مهم بارها محل رجوع و اعتراض بانوان از مجموعه شهرداری، استانداری و نهادهای امنیتی شده است.
عملیات اجرایی پارك بانوان یاسوج در زمینی به مساحت سه هكتار در سال 94 آغاز و در مرداد سال 1395 با اعتباری افزون بر 32 میلیارد ریال از محل اعتبارات دولتی و داخلی شهرداری افتتاح شد.
استاندار كهگیلویه و بویراحمد همچنین از روند اجرای چندین طرح مهم عمران شهری از جمله پارك های ولایت و آزادی ، پل های سوم و چهارم بشار ، اتصال جاده دسترسی بیمارستان امام سجاد (ع) و همچنین خیابان 20 متری پل مختار و شهرك جوشكاران یاسوج نیز بازدید كرد.
احمدی روند اجرای برخی از این طرح ها را با وجود محدودیت های مالی از سوی دولت از جمله پل چهارم بشار یاسوج مثبت و رضایت بخش اعلام كرد.
وی ابراز داشت كه پل چهارم بشار یاسوج هم اینك با پیشرفت فیزیكی بالای 80 درصد روند مطلوبی را طی می كند و ظرف یك سال گذشته با وجود محدودیت های مالی بیش از 60درصد پیشرفت داشت.
استاندار كهگیلویه وبویراحمد گفت: شهر یاسوج به عنوان پیشانی استان و شاخص های مهاجر پذیربودن آن نیازمند ایجاد طرح های زیربنایی و زیرساختی است.
وی گفت: شرایط خاص توپوگرافی، وجود رودخانه های فصلی ، مهاجرت های بی رویه در حاشیه شهر و برخی معضلات ترافیكی و همچنین ساخت و سازهای غیرمجاز از جمله مشكلات ساختاری در حوزه مدیریت شهری یاسوج است.
استاندار كهگیلویه وبویراحمد همچنین آغاز اجرای فاز دوم پل سوم بشار یاسوج را یادآور شد و گفت: افزون بر 110میلیارد ریال برای عملیات اجرایی این فاز تخصیص یافته است.
وی تصریح كرد: برای بهره برداری از فاز نخست این طرح نیز اعتباری افزون بر 200 میلیارد ریال هزینه شد.
شهر یاسوج كه جمعیتی افزون بر 130هزار نفر را در دل خود جای داده همچنان با سیل جمعیت مهاجر، وجود مناطق حاشیه ای پرجمعیت ، وضعیت خاص توپوگرافی ، ضعف فرهنگ ترافیكی و نبود زیرساخت های لازم در حوزه مدیریت شهری دست و پنجه نرم می كند.
3016/1662