۶ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۳۲
کد خبر: 83149537
۰ نفر
ازدواج و ولادت در آستارا كاهش يافت

آستارا - ايرنا - رئيس اداره ثبت احوال آستارا از كاهش آمار ازدواج و تولد در اين شهرستان طي 9 ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

ابراهيم لقمان روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا گفت: از ابتداي سال جاري تا پايان آذرماه، 435 مورد ازدواج در اين شهرستان به ثبت رسيده و اين ميزان در مدت زمان مشابه سال گذشته، 476 مورد بوده است.
وي اظهار داشت : آمار مرگ و مير در اين شهرستان از 327 نفر در 9 ماه سال گذشته به 349 نفر در سال جاري افزايش و آمار ولادت از يكهزار و 128 نوزاد در سال قبل، به 971 نوزاد در سال جاري كاهش يافته است.
لقمان با اشاره به صدمين سالگرد تاسيس سازمان ثبت احوال، ادامه داد: طبق مواد 15 و 25 قانون ثبت احوال كشور، مهلت قانوني اعلام ولادت، حداكثر 15روز پس از تولد و مهلت قانوني اعلام وفات، حداكثر 10 روز پس از فوت است.
وي گفت: همكاري مردم در گزارش به موقع وقايع حياتي در بهنگام سازي پايگاه اطلاعاتي جمعيت كشور ضروري است و افراد با 15 سال تمام مي توانند با مراجعه به دفاتر پيشخوان دولت، براي دريافت كارت ملي هوشمند نام نويسي كنند.
وي بيان كرد: تا پايان آذر ماه امسال امير رضا، امير حسين و ابوالفضل براي پسران و زينب، زهرا و نازنين زهرا براي دختران به ترتيب فراواني، بيشترين نام هاي انتخابي والدين در آستارا بوده است.
سوم تا دهم دي ماه، هفته ثبت احوال نامگذاري شده است.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان و نوار مرزي جمهوري آذربايجان قرار دارد.
7105 / 7124 /6030