سردار صفوی: استعفاهای متعدد نشانه افول قدرت آمریكا است

تبریز-ایرنا- دستیار و مشاور عالی مقام رهبری با اشاره به چالش های متعدد داخلی و بین المللی دولت آمریكا، گفت: استعفاهای متعدد نشانه های آشكار و عینی از افول و نزول قدرت این كشور زیاده خواه و جنایت كار است.

سرلشكر یحیی رحیم‌ صفوی روز پنجشنبه در جشنواره ملی صنعت هنر دیجیتال و آیین رونمایی از بازی دیجیتالی آتشبار در تالار بعثت دانشگاه هنر اسلامی تبریز، با بیان اینكه كشورهای چین، هند، روسیه و جمهوری اسلامی ایران قدرت های بزرگ قرن جدید هستند، افزود: آمریكا با چالش بزرگ اقتصادی روبرو است و بر همین اساس چین تلاش دارد با پشت سر گذاشتن آمریكا، تا 2030 خود را به قدرت اول اقتصادی تبدیل كند.
وی به اشتباهات بزرگ آمریكا در منطقه اشاره و اضافه كرد: طبق عقیده استراتژیست‌ها حمله آمریكا به افغانستان اشتباه بود چون خود ترامپ اعلام كرد كه 11 تریلیون دلار هزینه شده و ارتش آمریكا 20 هزار كشته و زخمی در افعانستان داده‌ است.
رحیم صفوی ادامه داد: طبق همین نظرات لشكركشی آمریكا به غرب آسیا و كشورهای عراق و افغانستان اشتباه محض بود به دلیل اینكه دشمن و تهدید اصلی آمریكا دو كشور چین و روسیه بودند كه آمریكا آنها را رها كرد و كل ابهت و هزینه خود را به افغانستان به تاراج گذاشت.
وی به تاكیدات رهبر انقلاب مبنی بر خروج آمریكا از منطقه غرب آسیا اشاره كرد و گفت: عدم استقبال رییس جمهوری عراق از ترامپ در پایگاه هوایی عین‌الاسد مفهوم عمیقی داشت و به صورت شفاف نشان داد كه دیگر آمریكا همان آمریكای سابق نیست.
مشاور مقام رهبری با بیان اینكه جهان امروز به بحران قدرت دچار شده است، افزود: جا به ‌جایی شگرف و ناگهانی مركز قدرت جهان از غرب به شرق چالش اول بحران قدرت در جهان امروز است و اقتصاد، فرهنگ و تمدن جزو منابع این قدرت هستند.
رحیم صفوی قدرت فناوری ‌های نوین در علوم مختلف را از عناصر قدرت در جهان برشمرد و اضافه كرد: جمهوری اسلامی ایران به سمت تكنولوژی‌ های نوین در حال حركت است كه آثار مفید آن در سال های آینده بارزتر خواهد بود.
وی با بیان اینكه آمریكایی‌ها همواره در برابر خود قدرت نظامی روسیه و قدرت اقتصادی چین را داشتند، اظهار داشت: اما در حال حاضر فرهنگ و تمدن نوین اسلامی نه تنها تمام ملت‌های اسلامی، بلكه ممالك غیراسلامی را تحت تاثیر قرار داده است كه مبداء آن با انقلاب شكوهمند اسلامی شروع شد.
فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یادآوری كرد: از دیدگاه ما تنها قدرتی كه در مقابل قدرت لیبرال آمریكایی خواهد ایستاد و تسلط پیدا خواهد داشت، همان قدرت فرهنگ و تمدن نوین اسلامی است كه سابقه تمدنی بالا دارد.
رحیم صفوی تشریح كرد: بعد از اسلام، ایران دو مرحله تمدن‌ساز داشته است كه یكی دوره صفویه بود كه از تبریز آغاز شد و از 500 سال قبل یك فرهنگ و تمدن را به صورت فرامرزی پیش برد و دیگری فرهنگ و تمدن‌سازی با رهبری امام راحل با انقلاب اسلامی همراه بود كه یك فرهنگ نوین اسلامی را شكل داد كه در جهان اسلام بدون رقیب است.
وی با تاكید بر اینكه اگر قدرتی می‌ خواهد به سرمایه تبدیل شود، این امر بدون بهره مندی از رشته های مختلف هنر ممكن نیست، افزود: یكی از این ابزارها استفاده از فناوری های نوین است.
رحیم صفوی به نقش دانشگاه در پیشبرد اهداف عالی و فرهنگی انقلاب اسلامی اشاره كرد و با بیان اینكه ایران قلب جهان اسلام است و دانشگاه هنر اسلامی تبریز می‌ تواند با ظرفیت موجود دانشجویان خارجی را پرورش دهد، گفت: هم اكنون دو هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه تهران تحصیل می كنند كه امیدواریم دانشگاه هنر اسلامی تبریز نیز بتواند دانشجوی خارجی جذب كند.
به گزارش ایرنا، در این مراسم بازی آتشبار ویژه تلفن همراه، كه با محوریت شهید سردار حسن شفیع‌ زاده از بنیانگذاران توپخانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آماده شده است؛ رونمایی شد.
3038/3071