۵ دی ۱۳۹۷،‏ ۲۲:۳۳
کد خبر: 83148929
۰ نفر
اختلاف نفتي روسيه و بلاروس ادامه دارد

مسكو - ايرنا - اختلافات روسيه و بلاروس ادامه دارد و سخنگوي رئيس جمهوري روسيه اعلام كرد كه سران دو كشور نتوانستند مواضع يكديگر را در مساله اخذ ماليات از نفت صادراتي (روسيه به بلاروس) نزديك كنند.

به گزارش ايرنا، «دميتري پسكوف» سخنگوي رئيس جمهوري روسيه روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: مسكو و مينسك هنوز نتوانسته اند در مساله اخذ ماليات در عرصه نفت به توافق برسند و گروه كاري ويژه به اين مساله خواهد پرداخت.
پسكوف در جمع بندي نتايج ديدار روز گذشته «ولاديمير پوتين» و «آلكساندر لوكاشنكو» روساي جمهوري روسيه و بلاروس در مسكو با اشاره به باقي ماندن اختلافات گفت: انتظار مي رود تا پايان سال سران دو كشور يك ديدار ديگر با يكديگر داشته باشند.
وي ادامه داد: اختلافات باقي مانده اما گفت وگوها ادامه خواهد داشت، اين اختلاف ها مساله اي عادي است كه ممكن است بين دو كشور پيش بيايد.
بلاروس نفت مورد نياز خود را از روسيه با قيمت پايين تر از قيمت نفت در كشورهاي اروپايي خريداري مي كند و بخش بزرگي از نفت وارداتي بدون پرداخت ماليات به طرف روسي پس از فرآوري در پالايشگاه هاي نفت بلاروس، با قيمت بالاتر به كشورهاي خارجي فروخته مي شود.
روس ها معتقدند بلاروس از اين راه درآمدهاي كلاني كسب مي كند كه به بيش از يك ميليارد دلار در سال مي رسد، بنابراين خواستار پايان دادن به اين وضعيت و افزايش بهاي نفت صادراتي به بلاروس (بخشي از نفتي كه توسط اين كشور پس از فرآوري صادر مي شود) با اخذ ماليات شده ند.
آلكساندر لوكاشنكو رئيس جمهوري بلاروس در واكنش به مسايل اخير ميان دو كشور گفته است كه اجازه نخواهد داد بلاروس جزيي از خاك روسيه شود.
وي خاطرنشان كرد: حق حاكميت و استقلال بلاروس امر مقدسي است و هيچگاه از دست نخواهد رفت.
به گفته وي موضوع تعهد مالياتي بلاروس به روسيه در چارچوب خريد نفت از اين كشور، براي استقلال كشورش (بلاروس) تهديدآميز است.
پسكوف سخنگوي رئيس جمهوري روسيه پيشتر در پاسخ به اين سخنان گفته بود: موضوع رياست ولاديمير پوتين بر بلاروس به عنوان روسيه واحد در دستور كار قرار ندارد و هرگز سران دو كشور در اين رابطه گفت وگو نكرده اند.
سخنگوي رئيس جمهوري روسيه يادآور شد: روسيه و بلاروس در چارچوب دولت اتحادي با يكديگر همكاري تنگاتنگي دارند و بلاروس متحد روسيه و يكي از نزديكترين كشورها به مسكو است.
اروپام*391*1346