2شهرك معنوي اربعين در مرزهاي چذابه و شلمچه برپا مي شود

اهواز - ايرنا - رييس ستاد بازسازي عتبات عاليات خوزستان گفت:2 شهرك معنوي اربعين با همراهي و مشاركت مردم و موكب داران خوزستان ، سال آينده در مرزهاي چذابه و شلمچه برپا مي شود تا جلوه هاي ماندگاري از معنويت و عشق به سيد و سالار شهيدان حضرت امام حسين (ع) در تاريخ ثبت و ضبط شود.

به گزارش ايرنا حجت الاسلام سيدمحمود موسوي روز چهارشنبه در نشست نمايندگان مواكب چذابه كه در ستاد بازسازي عتبات عاليات خوزستان در اهواز برگزار شد افزود: با احداث اين شهرك ، استقبال و پذيرايي از زائران اربعين حسيني كه عازم عتبات عاليات هستند منسجم تر و منظم تر خواهد شد.
وي گفت: بر اساس طرح جامع ، در شهرك معنوي چذابه همه هيات هاي عزاداري و تشكل هاي مردمي خوزستان كه در اين منطقه مرزي زمين دريافت كرده اند هرچه زودتر با استفاده از فرصت خنكي هوا نسبت به ساخت و ساز موكب ها با استفاده از سازه هاي مهندسي و بتني اقدام كنند.
در پنج سال گذشته موكب هاي مردمي از چادرهاي موقت براي پذيرايي و اسكان زائران اربعين استفاده كرده كه با وزش باد و باران آسيب مي ديد و در ارايه خدمت رساني به زائران خلل ايجاد مي شد.
رييس كميته جذب مشاركت هاي مردمي ، اسكان و تغذيه ستاد اربعين خوزستان در ادامه با تقدير از تلاش شبانه روزي و مخلصانه موكب داران و خادمان در 2 مرز چذابه و شلمچه افزود: تمامي خدمات تغذيه اي و اسكان براي زائران اربعين مردمي است و بايد مردمي بماند و ستادهاي مستقر در شهرستان بايد با محوريت خيران و حضور امام جمعه شهر نسبت به فعال سازي هيات امناي شهرستان اقدام كنند تا بتوانند با كمك هاي جمع آوري شده ،مواكب شهرستان را پشتيباني و حمايت كنند.
حجت الاسلام موسوي گفت:به لطف الهي و تلاش مخلصانه ، آحاد مردم ولايت مدار خوزستان در زمينه برپايي موكب ها و پذيرايي از زايران حضرت سيدالشهدا(ع) در سطح كشور خوش درخشيد و به شكرانه توفيق اين خدمت بزرگ بايد تلاش كنيم هر سال نسبت به سال قبل ضمن حفظ وجهه مردمي بودن مواكب ، مشكلات را برطرف و سطح كيفي خدمات را بالا ببريم و به جنبه هاي معنوي اربعين بيشتر بپردازيم.
وي افزود: در موكب ها بايد رعايت مسايل شرعي در اولويت كارها باشد و برپايي نماز جماعت در موكب ها با استفاده از روحانيان مستقر جدي گرفته شود.
در اين نشست نمايندگان موكب داران به بيان ديدگاه ها و طرح برخي مشكلات به همراه پيشنهاد هاي اصلاحي خود پرداختند.
در اين نشست مقرر شد در سلسله جلسات هم انديشي مواكب پايانه هاي شلمچه و چذابه كه به صورت مجزا هر 2 ماه يك بار در ستاد بازسازي عتبات عاليات خوزستان برگزار مي شود نمايندگان كميته هاي 12گانه ستاد اربعين استان خوزستان نيز حضور داشته باشند.
اربعين امسال حدود 800هزار زائر از 2 مرز چذابه و شلمچه براي حضور در كنگره عظيم اربعين ، راهي عتبات عاليات شدند.
مهران ، شلمچه و چذابه سه مرز رسمي و بين المللي تردد زائران اربعين هستند.
6065/ 6037