۵ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۵۱
کد خبر: 83148169
۰ نفر
واقعیت فیلم قطع درختان جنگل های ارسباران چیست؟

تبریز- ایرنا - در روزهای گذشته فیلمی موسوم به قطع درختان منطقه حفاظت شده ارسباران (قره داغ) در فضای مجازی منتشر شد كه حساسیت دوستداران طبیعت را برانگیخت و موجب اظهارنظرهای مختلفی در محافل عمومی شد.

به گزارش ایرنا، انتشار فیلم آنچه كه گفته می شود قطع درختان جنگل های ارسباران است، در شرایطی كه حوزه محیط زیست با مشكلات متعددی مواجه است، نگرانی هایی را درباره خطر نابودی جنگل های ارسباران موجب شد، به ویژه اینكه وسعت این منطقه جنگلی حفاظت شده در پنج دهه اخیر به دلیل جنگل زدایی و قطع درختان به شكل چشمگیری كاهش یافته است.
سخنگوی اداره‌كل محیط زیست آذربایجان‌شرقی در این باره به ایرنا گفت: بر اساس پیگیری‌های انجام گرفته توسط اداره‌كل محیط زیست استان، درختان قطع شده مربوط به یك كارگاه چوب‌بری در 3 كیلومتری مسیر كلیبر-اهر است.
داود قاسم زاده افزود: طبق بررسی‌های انجام گرفته، درختان قطع شده درختان باغی بوده و داخل منطقه حفاظت شده نیست.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی هم با بیان اینكه هیچ درخت جنگلی در فیلم انتشار یافته از قطع درختان در فضای مجازی وجود ندارد، گفت: درختان قطع شده در این فیلم از نوع جنگلی نبوده و مجموعه از چوب آلات باغی مسن و پوسیده هستند و فیلم ارتباطی با جنگل های ارسباران ندارد.
داور نامدار با یادآوری اینكه اجازه قطع درختان تنها به دلیل پوسیده و مسن بودن، آن هم در باغات درجه سه و پایین‎تر، داده شده است، افزود: بخش عمده‌ای از درختان نمایش داده شده در فیلم انتشار یافته در فضای مجازی، صنوبر یا تبریزی هستند كه جزو درختان غیرمثمره محسوب می شوند.
وی اظهار كرد: قطع این درختان با اطلاع اداره كل منابع طبیعی استان و پس از بازدید فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان و شهرستان، كارشناسان محیط زیست و تهیه صورت جلسه و ثبت مستندات توسط همكاران منابع طبیعی انجام شده است.
نامدار اضافه كرد: با توجه به اهمیت ویژه منطقه حفاظت شده ارسباران (قره داغ)، نظارت‎ها در این منطقه ویژه است.
وی یادآوری كرد: سازمان منابع طبیعی نهال‎هایی مثل تبریزی را درنهالستان‎ها تولید می كند و به طور رایگان در اختیار بخش خصوصی، روستاها و نهاد‌های عمومی قرار می دهد تا با كاستن از میزان اتكا به جنگل‎ها، نیاز مردم و صنایع به چوب تامین شود.
وی تشریح كرد: با توجه به این كه امسال، طرح تنفس جنگل‎های شمال اجرا شده و اجازه برداشت چوب آلات جنگلی به كسی داده نشده است، صنایع و كارگاه‎ها مجبور به تامین چوب از باغات شخصی شده‎اند.
وی تاكید كرد: ما اشراف و تسلط كاملی بر این مورد داریم و به طور قطع می گویم جنگل‎های ارسباران، به هیچ عنوان مورد تعرض قرار نگرفته‎اند، نظارت‌ها را نیز تشدید كرده‎ایم تا كسی اجازه سوء استفاده پیدا نكند.
در همین حال نماینده مردم كلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی نیز اعلام كرد بیش‌تر از یك سال است كه كارخانه‌ های چوب‌بری شمال به درختان باغات كلیبر روی آورده‌اند.
الله قلی قلی زاده، قلع و قمع درختان منطقه را خطری جدی برای محیط زیست و فضای سبز دانست و افزود: باغداران حتی اجازه بریدن درخت‌هایی مثل درخت‌های گردو را هم می‌دهند و اگر این شیوه ادامه داشته باشد، در آینده‌ای نه‌چندان دور كلیبر به كویری بی‌آب و علف تبدیل می‌شود.
وی اضافه كرد: به نظر می رسد مردم و باغداران به دلیل مشكلات اقتصادی و رفع نیاز معیشتی، حتی اجازه بریدن درختان 200ساله را هم می‌دهند.
وی یادآوری كرد: این كار مشكل قانونی ندارد، اما یك رویه بدی است كه اكنون به جان منطقه ارسباران افتاده و هرروز بر شدت آن افزوده می‌شود.
وی تاكید كرد: درختانی كه مخصوص استفاده در كارخانجات چوب‌سازی و كاغذسازی هستند، باید در باغات پرورش داده و سپس قطع شوند؛ آن هم به شرط جایگزین كردن‌شان تا آسیبی به فضای سبز منطقه تحمیل نشود.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان شرقی هم با تاكید بر اینكه قطع درختان مربوط به جنگل های ارسباران نیست، اعلام كرد: قطع درختان مربوط به باغاتی است كه سن آنها گذشته، به طوری كه 25 درصد از باغات 110 هزار هكتاری استان، باغ‌های درجه 3 هستند.
اكبر فتحی افزود: سیاست ما در ارتباط با باغ‌های درجه 3 این است كه باغات را حذف كنیم، زیرا عمر مفید خود را طی كرده و باردهی خود را از دست داده‌اند.
وی با بیان اینكه سرشاخه‌كاری درختان گردو بریده و مجدد پیوند زده شده و دوباره رشد می‌كنند، اضافه كرد: فیلم منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر بریدن درختان منطقه جنگلی حفاظت شده ارسباران، ارتباطی به این منطقه ندارد.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی هم گفت: با برپایی پست های ایست و بازرسی در گلوگاه ها، خودروهای حامل چوب را بازرسی كرده و اجازه هیچگونه اقدامی برای فرار از جرم به متخلفین را نمی دهیم و همه تلاش خود را برای جلوگیری از قطع درختان جنگلی و قاچاق چوب بكار می بندیم.
سرهنگ محمدرضا حسن زاده با بیان اینكه برای حفاظت از منابع طبیعی نیازمند همراهی و همكاری مردم هستیم، افزود: گسترش و توسعه منابع طبیعی نیازمند عزم و اراده همگانی است و مشاركت عمومی می‌تواند در حفظ منابع طبیعی كشور تاثیری بسیار مطلوبی داشته باشد.
وی ادامه داد: حفاظت و صیانت از جنگل ها و مراتع، وظیفه و نخستین اولویت نیروهای یگان حفاظت استان است و مامورین یگان حفاظت منابع طبیعی شبانه روز برای برخورد با متخلفان در آمادگی كامل به سر می برند.
ارسباران یا قره داغ، ناحیه جنگلی كوهستانی وسیعی در شمال استان آذربایجان شرقی است كه از شمال كوه قوشا داغ در جنوب اهر تا رود ارس گسترده‌است.
وسعت جنگل‌های ارسباران 164000 هكتار بوده كه از این وسعت 148000 هكتار به عنوان جنگل حمایتی و حفاظتی گزارش شده است.
گونه‌های گیاهی ارسباران شامل؛ بلوط اوری، بلوط سفید، ممرز، كرب، كركو، كیكم، سرخدار، بارانك، گیلاس وحشی، آردوج، بنه، تیس، ملچ، اوجا، ذغال اخته، قره غات، ال، پر و ... است.
ارسباران به دلیل شرایط اقلیمی خاص آب و هوایی، دارای 1072 گونه گیاهی و 97 گونه چوبی گزارش شده است كه حدود 56 درصد این ناحیه را منطقه حفاظت شده شامل می‌شود و جزء یكی از 9 ذخیره‌گاه بیوسفر ایران است.
3071/518