قدس آنلاين:سگ‌ها، ناطوران خطرناك شهرستان كارون

اهواز - ايرنا- پايگاه خبري قدس آنلاين مطلبي با عنوان 'سگ‌ها، ناطوران خطرناك شهرستان كارون' به قلم مريم كروشاوي منتشر كرده است.

در اين مطلب مي خوانيم :
بعد از پخش خبر سوزاندن سگ‌ها در شهر اهواز، حساسيت نسبت به اين حيوان بالا رفت، كمپين هاي حمايت هاي مجازي به سرعت شكل گرفت و كمتر از 24 ساعت انواع و اقسام تكذيبيه ها از طرف مقابل انتشار داده شد.
خيلي ها معتقدند كه عقيم كردن سگ ها ديگر فايده اي ندارد و حتي امكان پذير هم نيست زيرا ما در تحريم سختي قرار داريم و مواد اين عقيم سازي ها وارد نمي شود، عده اي ديگر كه پس از اين ماجرا حتي به گياه خواري و حمايت همه جانبه از حيوانات رو آوردند، نه با عقيم سازي، بيهوش كردن و جمع آوري سگ هاي ولگرد و نه حتي با سامان دهي آن ها موافقند بلكه بيشتر مايل هستند تا مانند هندوها كه گاوميش ها در خيابان ميان مردم رژه مي روند، سگ ها نيز آزادانه ميان اجتماع در حركت باشند. البته هميشه خارج از گود صحبت كردن راحت است، بايد وارد داستان داخل گود نشين ها شويم تا نياز اصلي را كشف كنيم.
سمره، دختر گاوميش دار ساكن مشعلي قسمت رو به رودخانه كارون است كه از وجود سگ هاي ولگرد و پراكنده كردن زباله هاي يكجا جمع شده توسط آن ها، شاكي شده و بيان مي كند: سگ ها هم سگ هاي قديم، ديگر به عنوان يك نگهبان نمي شود روي آن ها حساب باز كرد. اكثر آن ها بيمار هستند و دام هاي ما را نيز به اين مشكل دچار مي كنند، ما هم از طريق فروش شير و ساير لبنيات زندگي ميگذرانيم اما از گاوميش بيمار چه كسي لبنيات مي خرد؟
علي طرفي و صادق بالدي دو همكاري كه در شيلات شهرستان كارون كار مي كنند، رو به روي هم نشسته اند و مدام از دردسر اين روزهاي خود گلايه مي كردند، علي مي گفت ساعت سه نصف شب كه حتي ناطور شب هم خواب است، كار ما تازه شروع مي شود، خيابان بي سر و ته مقاومت را بايد طي كنيم تا به جاده برسيم و بتوانيم سوار ماشين شويم و خدا خدا كنيم، غذاي 20 سگي نشويم كه تا جاده ما را بدرقه مي كنند.
صادق بالدي كه محو تماشاي برج قاب طلا دبي در تلويزيون بود با طعنه مي گفت مردم دنيا را ببين چه مي سازند، اما ما هنوز توانايي جمع آوري سگ هاي ولگرد را نداريم، آن هم درست وقتي كه اين عمل، وعده يكي از اعضاي شوراي شهر كارون بود.
حسين ناصري رييس شوراي شهر كارون در خصوص وعده قبل از انتخابات خود مي گويد: در شعار هاي خود نگفتم كه جمع آوري سگ هاي ولگرد اولويت من است اما ميان عده اي از مردم اين صحبت را انجام دادم كه سگ ها ايجاد مزاحت كردند و بايد اين موضوع رفع شود كه بعضي ها دادشان بر آمد، مي خنديدند و گفتند مگر شورا وظيفه جمع آوري سگ هاي ولگرد را دارد؟ اما اين افراد اكنون دچار مشكل مزاحمت سگ ها و پيگير از بين بردن اين معضل شده اند.
وي ادامه داد: ما در حال پيگيري هستيم زيرا نمي توانيم سگ كشي كنيم لذا بايد محيط زيست و بهداشت شهرستان كارون تاييديه جمع آوري سگ ها با استفاده از بيهوشي را بدهند تا تحويل محيط زيست بدهيم.
رييس شوراي شهر كارون در رابطه با برگزاري جلسات بهداشت و پيگيري اين موضوع خاطر نشان كرد: فرماندار باز هم در اين مورد سليقه اي عمل كرده و در جلسه ها ما را دعوت نمي كند؛ من به عنوان رييس شوراي شهر شهرستان كارون تا حالا در جلسات دعوت نشدم و به نوعي به شوراها خصوصا شوراي سلامت اهميتي داده نمي شود تا ما مشكلات خود را بازگو كنيم؛ همچنين به شوراي اداراي و شوراي بهداشت دعوت نمي شويم درصورتي كه بايد حضور داشته باشيم زيرا اين موضوع به بهداشت، شهرداري و محيط زيست مرتبط مي شود.
عباس ظاهري، مديركل اداره محيط زيست شهرستان كارون از پيگيري اين موضوع خبر داد و مي گويد: شهرداري كارون متولي اين امر است و بهداشت نيز ناظر آن، منتظر رسيدن تيم زنده گيري از اهواز هستيم تا اتلافي صورت نگيرد.
ظاهري ادامه مي دهد: هركدام شيوه خود را براي جمع آوري سگ ها اعلام مي كند اما براي جمع آوري آن ها نياز به مجوز محيط زيست استان داريم؛ قرار بود مصوبه آن ابلاغ شود اما تا كنون خبري نشده.
ظاهرا موضوع سگ گردي و جمع آوري سگ ها نه فقط در محافل پشت ميز نشين ها دچار سرگيجه اجتماعي شده بلكه مردم نيز تكليف راي قاطع خود را مبني بر جمع آوري يا عدم آن را روشن نكرده اند. عده اي مي خواهند آزاد انديشي را فداي سلامت و امنيت كنند و عده اي درگير راضي كردن طرفين دعوا، غافل از اينكه بي توجه به نياز اصلي جامعه قصد به كرسي نشاندن حرف زور خود را داريم؛ البته همه اين ها دليلي براي توجيه سگ سوزي نيست.
9887/6002