268 ميليون دلار كالاي غير نفتي از گمرك آستارا صادر شد

آستارا - ايرنا - مديركل گمرك آستارا گفت: از ابتداي سال جاري تا پايان آذرماه، 568 هزار تن كالاي غيرنفتي به ارزش 268 ميليون دلار از گمرك اين شهرستان به خارج از كشور صادر و 144 هزار تن كالا به ارزش 163 ميليون دلار وارد شد.

رسول اميدي روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا افزود: بيشتر اين كالاها محصولات كشاورزي، شيميايي، معدني و فلزي، مواد غذايي، پلاستيكي، سيمان، گچ، شوينده، پارچه، صنايع دستي، فرش و موكت، پوشاك و كيف و كفش بوده كه به جمهوري آذربايجان، گرجستان و روسيه صادر شده است.
وي ادامه داد: صادرات كالاي غيرنفتي در 9 ماه سال جاري در مقايسه با مدت مشابه سال قبل، از لحاظ وزن 136 درصد و از لحاظ ارزش اقتصادي 109 درصد افزايش يافته است.
اميدي اظهار كرد: ميزان حمل و نقل خارجي ورودي در مدت ياد شده، 101 هزار تن كالا به ارزش 141 ميليون دلار و شامل لوازم چوبي، فراورده هاي نفتي، پنبه، الياف مصنوعي، شمش آهن، مس، پشم شيشه و ورق آهن بوده و از كشورهاي جمهوري آذربايجان، روسيه، گرجستان و اوكراين به تركيه، عراق و امارت متحده عربي حمل شده است.
به گفته مديركل گمرك آستارا ميزان حمل و نقل خارجي خروجي در 9 ماه گذشته، 186 هزار تن كالا شامل لوازم برقي، خودروي سواري، مبل، ماشين آلات، لوازم بهداشتي، مصالح ساختماني، ظروف شيشه اي، پوشاك، مواد شيميايي و محصولات كشاورزي به ارزش 898 ميليون دلار بوده و از گمرك آستارا به جمهوري آذربايجان، روسيه، گرجستان و اوكراين حمل شده است.
وي بيان كرد: از آغاز سال تا ابتداي آذرماه پنج هزار و 389 تن كالا به ارزش 21 ميليون دلار در قالب تجارت چمداني از گمرك آستارا به خارج از كشور و اغلب به جمهوري آذربايجان صادر شده و بيشتر آنها مواد غذايي، پلاستيكي و محصولات كشاورزي بوده است.
اميدي گفت: شمار ترددكنندگان از مرز اين شهرستان در 9 ماه امسال يك ميليون و هفت هزار نفر است و نسبت به مدت مشابه سال قبل، تعداد ترددكنندگان خروجي 80 درصد و ورودي 82 درصد افزايش داشته است.
او افزود: درآمد عمومي گمرك آستارا در 9 ماه گذشته، 626 ميليارد و 48 ميليون ريال بوده و اين رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل، 100 درصد افزايش داشته است.
اداره كل گمرك آستارا در واردات و صادرات قطعي كالا، ورود و خروج موقت، تعاوني مرزنشينان، حمل و نقل داخلي و خارجي، صدور موافقت نامه تجارت بين المللي و برگ خروج خودرو، امور مسافري، مرجوعي، امانت هاي پستي و قضايي فعاليت مي كند.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در شمال غربي استان گيلان و نوار مرزي جمهوري آذربايجان، سومين مرز پرتردد ايران است و سالانه نزديك به 800 هزار مسافر داخلي و خارجي از آن تردد مي كنند.
7105 / 7124 / 2007