۴ دی ۱۳۹۷،‏ ۲۱:۴۹
کد خبر: 83147605
۰ نفر
فرش 29 نقطه كشور به ثبت جهانی رسیده است

قزوین - ایرنا - رییس مركز فرش ایران گفت: هم اكنون فرش 29 منطقه از كشور ثبت جهانی شده و 54 اثر نیز به ثبت ملی رسیده است.

به گزارش ایرنا، فرشته دستپاك شامگاه سه شنبه در حاشیه بازدید از یازدهمین نمایشگاه فرش قزوین در گفت و گو با خبرنگاران افزود: سال گذشته میزان صادرات فرش دستباف كشور به كشورهای آمریكا، آلمان، كانادا، ژاپن و چین 428 میلیون دلاربود كه با توجه به تحریم های پس از برجام از سوی آمریكا، باید تدابیر لازم برای جایگیزینی صادرات این كالا به سایر كشورها صورت پذیرد.
وی ادامه داد: برای رفع این مشكل در حال حاضر به دنبال موضوع تهاتر هستیم تا بتوانیم از كشورهایی كه كالا وارد می كنیم، فرش دستباف خود را در قبال آن صادر كنیم.
دستپاك خاطرنشان كرد: اخیرا با یكی از شركت های واردكننده واگن چینی وارد مذاكره شده ایم تا بتوانیم سالانه تا حجم 500 میلیون یورو در قبال واردات، فرش خود را به آن كشور كه متاسفانه طی سال های گذشته از ظرفیت های آن غافل بوده ایم، صادر كنیم.
وی در خصوص بیمه بافندگان فرش كشور، گفت: در سال 92 تعداد بیمه گران حوزه فرش دستباف كشور بالغ بر 600 هزار نفر بود كه متاسفانه به دلیل برخی مشكلات از جمله بازدید ماموران بیمه در زمان اداری به كارگاه های تولیدی كه با توجه به اینكه فعالیت در این حوزه زمان نمی شناسد، باعث شد تا نیمی از بیمه شدگان از فهرست حذف شوند.
این مسئول خاطرنشان كرد: امیدواریم با تمهیدات صورت گرفته در بودجه سال آینده بتوانیم 600 هزار بافنده فرش دستبافت كشور را تحت پوشش درآوریم.
دستپاك در پایان با اشاره به اینكه آمار دقیق و رسمی در فعالان عرصه فرش دستبافت در كشور وجود ندارد، اظهار داشت: براساس آمارهای غیررسمی دارای صنعت فرش دستبافت كشور جمعیتی بالغ بر 2 میلیون و 500 هزار نفر است.
یازدهمین نمایشگاه فرش دستبافت قزوین عصر سه شنبه با حضور رییس مركز فرش ایران و استاندار قزوین در نمایشگاه بین المللی این شهر افتتاح شد.
8054*3013