روابط تجاری ایران و آذربایجان افزایش یافته است

آستارا - ایرنا - وزیر راه و شهرسازی گفت: مبادلات تجاری كشورمان و جمهوری آذربایجان طی یك و نیم سال گذشته، 10 برابر افزایش یافته و مناسبات خوب مسئولان دو كشور و خط ریلی آستارا - آستارا از دلایل این مهم ست.

به گزارش خبرنگار ایرنا محمد اسلامی عصر سه شنبه پس از بازدید از راه آهن آستارا و نشست با وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان در هتل اسپیناس آستارا در جمع خبرنگاران افزود: ریل ایران و آذربایجان ظرفیت های اقتصادی این كشورها را آشكار كرده و با افتتاح راه آهن قزوین - رشت و اجرای ریل رشت - آستارا و اتوبان جمهوری آذربایجان به ایران، تحول بزرگی در مبادلات تجاری و اقتصادی رخ خواهد داد.
وی بیان كرد: زنجیره ریلی و جاده ای بین دو كشور تحركات خوبی را در حمل و نقل ایجاد كرده و به زودی كاستی های راه آهن آستارا به خصوص در بارانداز، برطرف خواهد شد.
اسلامی گفت: طی پنج سال گذشته، 12 دیدار مشترك بین رئیسان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان برگزار شده كه نشانگر اراده سیاسی دو كشور برای توسعه روابط است.

** ساخت اتوبان بین آستارای ایران و آذربایجان مطالعه شده است
وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان نیز گفت: كشور ما علاوه بر ساخت خط ریلی آستارا و بارانداز آن در ایران، برای توسعه روابط تجاری در نظر دارد اتوبان آستارا - باكو را به آستارای گیلان وصل كند و مطالعات مقدماتی آن نیز انجام شده است.
شاهین مصطفی اف افزود: در دیدار آینده رئیسان جمهوری ایران و آذربایجان قرارداد ساخت این اتوبان منعقد خواهد شد تا حمل و نقل و تردد در مرز آستارا با سهولت انجام شود.
وی اظهار كرد: روابط اقتصادی ایران و آذربایجان با ایجاد خط ریلی آستارا - آستارا، تقویت و در سال جاری 260 هزار تن كالا از بارانداز راه آهن آستارا حمل و نقل شده و بارانداز تا پایان سال آینده تكمیل خواهد شد.
مصطفی اف ادامه داد: جمهوری آذربایجان از طرح های اقتصادی مشترك با ایران حمایت می كند و در ماه مارس سال 2019 میلادی، اجلاس كمیسیون مشترك همكاری های اقتصادی ایران و آذربایجان در باكو برگزار خواهد شد.

** كارخانه خودروسازی ایران و آذربایجان یك هزار خودرو تولید كرد
سفیر ایران در جمهوری آذربایجان نیز گفت: امسال یك هزار دستگاه خودرو در كارخانه خودروسازی ایران و آذربایجان در باكو تولید شد كه 90 درصد آن به فروش رفته است.
جواد جهانگیرزاده افزود: این كارخانه خودروسازی تا سقف 10 هزار دستگاه در سال ظرفیت تولید دارد و دو كشور، كارخانه مشترك داروسازی نیز ساخته اند.
وی بیان كرد: به زودی كارخانه اتوبوس سازی با همكاری كشور سوئد و با استفاده از تجارب ایران، در جمهوری آذربایجان ساخته خواهد شد و در 11 ماه سال میلادی جاری، مبادلات تجاری ایران و آذربایجان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 73 درصد افزایش یافته است.
جهانگیرزاده گفت: شبانه روزی شدن گمركات آستارا، جلفا و بیله سوار باعث افزایش مبادلات اقتصادی ایران و آذربایجان شده و بازار جمهوری آذربایجان برای فروش میوه و سبزیجات ایران آماده است.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در صادرات كالا به كشورهای مستقل همسود (CIS) پیشروست و جمهوری آذربایجان در واردات كالا از ایران، در میان آن كشورها رتبه نخست را دارد.
سفیر ایران در آذربایجان گفت: فضای سیاسی خوبی بین تهران و باكو حاكم است و امروز علاوه بر دیدار وزیران راه ایران و اقتصاد جمهوری آذربایجان، رئیس مجلس جمهوری آذربایجان نیز در تهران با رئیس جمهوری، رئیس مجلس و وزیر امورخارجه ایران دیدار داشت.

** ساخت راه آهن رشت - آستارا امسال آغاز می شود
استاندار گیلان نیز گفت: هم زمان با افتتاح راه آهن قزوین - رشت در اواخر امسال، عملیات ساخت راه آهن رشت - آستارا نیز با هدف تكمیل كریدور شمال - جنوب آغاز خواهد شد.
مصطفی سالاری افزود: در هفته آینده مسیر خط ریلی رشت-آستارا تعیین خواهد شد و مطالعات فنی و مهندسی آن انجام شده و دولت از این طرح حمایت می كند.
وی بیان كرد: راه آهن آستارا - آستارا مهم ترین طرح مشترك ایران و آذزبایجان است و رفع موانع آن با جدیت پیگیری می شود.
سالاری اظهار كرد: خط آهن رشت - آستارا، حلقه اتصال كریدور شمال - جنوب است و باید از بارانداز راه آهن آستارا برای ارتباط با كشورهای همسایه استفاده شود و به زودی، بستر الحاق راه آهن به منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا فراهم خواهد شد.
استاندار گیلان گفت: راه آهن آستارا - آستارا ارتباط خلیج فارس با كشورهای آسیای میانه و حاشیه دریای خزر را تسریع كرده و نقش مهمی در كاهش هزینه های حمل و نقل خواهد داشت.
جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در ابتدای سال 95 به منظور توسعه همكاری های اقتصادی، به ایجاد ارتباط ریلی دو كشور متعهد شده بودند و این طرح در فروردین امسال به بهره برداری رسید.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در غرب گیلان واقع شده و با جمهوری آذربایجان 38 كیلومتر مرز خشكی و 15 كیلومتر مرز آبی دارد.
7105 / 7124/2007