ساخت راه آهن رشت - آستارا امسال آغاز مي شود

آستارا - ايرنا - استاندار گيلان گفت: هم زمان با افتتاح راه آهن قزوين - رشت در اواخر امسال، عمليات ساخت راه آهن رشت - آستارا نيز با هدف تكميل كريدور شمال - جنوب آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا مصطفي سالاري عصر سه شنبه در بازديد از راه آهن آستارا افزود: در هفته آينده مسير خط ريلي رشت-آستارا تعيين خواهد شد و مطالعات فني و مهندسي آن انجام شده و دولت از اين طرح حمايت مي كند.
وي بيان كرد: راه آهن آستارا - آستارا مهم ترين طرح مشترك ايران و آذزبايجان است و رفع موانع آن با جديت پيگيري مي شود.
سالاري اظهار كرد: خط آهن رشت - آستارا، حلقه اتصال كريدور شمال - جنوب است و بايد از بارانداز راه آهن آستارا براي ارتباط با كشورهاي همسايه استفاده شود و به زودي، بستر الحاق راه آهن به منطقه ويژه اقتصادي بندر آستارا فراهم خواهد شد.
استاندار گيلان گفت: راه آهن آستارا - آستارا ارتباط خليج فارس با كشورهاي آسياي ميانه و حاشيه درياي خزر را تسريع كرده و نقش مهمي در كاهش هزينه هاي حمل و نقل خواهد داشت.
جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان در ابتداي سال 95 به منظور توسعه همكاري هاي اقتصادي، به ايجاد ارتباط ريلي دو كشور متعهد شده بودند و اين طرح در فروردين امسال به بهره برداري رسيد.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در 200 كيلومتري غرب مركز گيلان واقع شده و با جمهوري آذربايجان 38 كيلومتر مرز خشكي و 15 كيلومتر مرز آبي دارد.
7105 / 7124/2007