تل آویو بیش از سایرین نگران خروج آمریكا از سوریه است

تهران - ایرنا - پایگاه اینترنتی روزنامه 'چلنج' چاپ فرانسه روز سه شنبه در گزارشی با اشاره به تصمیم آمریكا مبنی بر خروج از سوریه، اعلام كرد كه این تصمیم بیش از سایر كشورها، مقامات تل آویو را نگران كرده است.

در این گزارش آمده است: در دو سال گذشته یعنی از ورود دونالد ترامپ به كاخ سفید، مقامات تل آویو همواره برای همه تصمیم های آمریكا بویژه تصمیم های وی درباره ایران، به به چه چه به راه انداخته اند.
در دو سال گذشته روابط شخصی دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو بیش از مقامات پیشین واشنگتن و تل آویو محكم تر و استوار تر شده است اما به نظر می رسد تصمیم اخیر رئیس جمهوری آمریكا، خوشایند تل آویو نبوده است.
در واقع نگرانی اسرائیل نه از قوت گرفتن داعش، نه از پیشروی های كُردها و نه از قدرتمند تر شدن روسیه در سوریه است. تنها نگرانی آنها محكم تر شدن جای پای ایران، آن هم از نظر نظامی در سوریه است و از این روی نگران خروج غیر منتظره آمریكا از سوریه است.
در واقع باید گفت كه ترامپ با این تصمیم خود، اسرائیل را شوكه كرد. بسیاری از كارشناسان و تحلیلگران سیاسی معتقند كه این تصمیم رئیس جمهوری آمریكا، در واقع نوعی گوش مالی نتانیاهو است.
موضوع صلح خاورمیانه كه از آن به عنوان گفت وگوی قرن یاد می شود، یكی از مهمترین پرونده های مورد علاقه ترامپ است كه سرانجام رسیدن آن، می تواند به پیروزی وی در انتخابات آتی ریاست جمهوری كمك های شایانی كند. اما به نظر می رسد نتانیاهو هر بار از این موضوع شانه خالی می كند.
تل آویو كه در واقع نمی تواند در برابر این تصمیم ترامپ اقدامی انجام دهند، ضمن محترم شمردن ظاهری آن، تاكید كرده است كه اسرائیل حق هرگونه دفاع را برای خود در برابر تهدیدهای ایران محفوظ نگاه می دارد.
علاوه بر اسرائیل، تصمیم ترامپ انتقادهای بسیار زیادی را در داخل آمریكا به همراه داشته است كه نمونه بارز آن، كنار گذاشتن جیمز متیس از وزارت دفاع این كشور بود.
متیس در پیام استعفا خود خطاب به عالی‌ترین مقام آمریكا تاكید كرده است: این حق شما است كه با وزیری كه دیدگاه‌هایی همسوی با شما دارد، كار كنید (...) و من تصور می‌كنم كه بهتر است از این مقام كناره‌گیری نمایم.
اینگونه اظهار نظرات و توئیت پراكنی ها به خوبی حاكی از عمق اختلاف درباره تصمیم رئیس جمهوری آمریكا در كاخ سفید است.
بسیاری از ناظران بین المللی ، تصمیم دونالد ترامپ را تصمیمی 'بی‌رحمانه' ارزیابی كرده است كه بارقه‌ای از پیام‌های نا امیدكننده را به همراه دارد چرا كه كُردها را در مقابل تركیه تنها می گذارد.
آنها بر این باورند كه ترامپ، آنكارا را به كردها ترجیح داده است.
'تصمیم آمریكا، تصمیمی برای تضعیف متحدان خود در سوریه و گشودن زمینه برای فعالیت تركیه، روسیه و ایران در خاك سوریه است كه همین امر می‌تواند خطرات مبارزه با تروریسم دولت اسلامی را پیچیده‌تر نماید. هر چند دونالد ترامپ بر پیروزی بر داعش تاكید دارد اما به نوشته 'چلنج' هنوز پیروزی كامل بر داعش حاصل نشده است.'
اروپام**9041**1908