۴ دی ۱۳۹۷،‏ ۲۰:۲۰
کد خبر: 83147515
۰ نفر
آزمون اصلح برای جذب 20 هزار معلم برگزار می شود

بیرجند - ایرنا - معاون نظارت، ارزیابی و تضمین كیفیت دانشگاه فرهنگیان گفت: آزمون اصلح «ارزشیابی صلاحیت‌ های حرفه معلمی» تیرماه 98 با حضور 20 هزار مهارت آموز دانشگاه فرهنگیان برای جذب آنها در آموزش و پرورش برگزار می شود.

به گزارش ایرنا رضا كچوئیان عصر سه شنبه در نشست خبری در بیرجند افزود: براساس ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان هر گاه وزارت آموزش و پرورش از نظر نیروی انسانی با كمبود مواجه شود این دانشگاه با برگزاری آزمون از فارغ التحصیلان غیر دانشگاه فرهنگیان در رشته های مورد نیاز و گذراندن 2 پودمان مهارت های معلمی به آنان این كمبود را جبران می كند.
وی با بیان اینكه مهارت آموزان خیلی مواقع این آزمون را جدی نمی گیرند تاكید كرد: علیرغم اینكه مهارت آموزان مدارك معتبر دارند اما الزامی باید در این آزمون شركت كرده و با داشتن این گواهینامه جذب آموزش و پرورش شوند.
معاون نظارت، ارزیابی و تضمین كیفیت دانشگاه فرهنگیان اظهار داشت: آزمون اصلح رقابتی نبوده اما برای جذب مهارت آموزان در آموزش و پرورش شركت در آن و داشتن گواهینامه الزامی است.
وی گفت: دانشگاه فرهنگیان در سطح كشور در سه مقطع پیوسته، ناپیوسته و مهارت آموزی دانشجو جذب می كند.
كچوئیان دانشگاه فرهنگیان را دانشگاه ماموریت گرا، حاكمیتی و نوپا دانست و ادامه داد: مقام معظم رهبری در اردیبهشت ماه 97 دانشگاه فرهنگیان را مركز ثقل نظام آموزش و پرورش عنوان كردند.
وی اظهار داشت: دانشگاه فرهنگیان ماموریت گراست بواسطه اینكه دانشجویان باید معلم شوند یعنی كسی كه وارد این دانشگاه شده سرنوشت وی مشخص است و جزو معلمان كشور خواهد شد.
معاون نظارت، ارزیابی و تضمین كیفیت دانشگاه فرهنگیان یادآور شد: چشم انداز دانشگاه فرهنگیان در آینده نه چندان دور تربیت نیروی متخصص و مورد نیاز آموزش و پرورش حداقل حدود 100 هزار نفر است.
وی راه اندازی مراكز تعطیل شده تربیت معلم را از دیگر چشم اندازهای این دانشگاه ذكر كرد و گفت: تا دهه 80 حدود 400 مركز تربیت معلم در كشور فعال بود كه امروز به 98 مورد كاهش یافته است.
كچوئیان تصریح كرد: توسعه مراكز آموزشی تربیت معلم از دیگر برنامه های ماست تا دیگر نیاز نباشد دانشجویان مسافت های طولانی را برای فراگیری آموزش بپیمایند.
وی به تبدیل وضعیت اعضای هیات علمی به عنوان یكی دیگر از برنامه های دانشگاه فرهنگیان اشاره كرد و گفت: تبدیل وضعیت حداقل 2 هزار نفر از اعضای هیات علمی در افق 1400 برنامه ریزی شده است.
معاون نظارت، ارزیابی و تضمین كیفیت دانشگاه فرهنگیان افزود: بازنگری محتوای برنامه های درسی دانشجویان از دیگر برنامه های ماست، اكنون مقاطع كارشناسی و ارشد را داریم اما برای اخذ مجوز دكترا با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حال گفت و گو هستیم.
وی بیان كرد: استانداران هر استان روسای هیات های امنای دانشگاه فرهنگیان در استان هستند و برای توسعه فضاهای آموزشی دانشگاه و امكانات آن جلساتی با حضور استانداران و مدیران دانشگاه ها برگزار می كنیم.
كچوئیان گفت: هر تلاشی برای دانشگاه فرهنگیان اتفاق می افتد خروجی آن برای آموزش و پروش است و مقرر شد در طرح 10031 كمك كنند كه در قالب این طرح به 31 استان هر استان 100 هكتار زمین و فضای آموزشی به دانشگاه فرهنگیان اختصاص دهد.
وی ادامه داد: هر استان زمین اختصاص دهد و افراد خیر و ما این تعهد را داریم كه به میزان یك دوم آنچه استاندار، افراد خیر، نمایندگان مجلس و سایر برای توسعه فضا سرمایه گذاری كنند را اختصاص دهیم و فضا ساخته شود.
معاون نظارت، ارزیابی و تضمین كیفیت دانشگاه فرهنگیان اضافه كرد: برای این مهم حداكثر 100 هكتار در نظر گرفته ایم اما هر استانی می تواند هرچقدر در توان داشت در این زمینه سرمایه گذاری كند چون نگاه ما توسعه ای است.
وی در ارتباط با گسترش و توسعه رشته های آموزشی دانشگاه فرهنگیان اظهار داشت: به محض فارغ التحصیل شدن دانشجویان كارشناسی باید مجوزهای لازم برای كارشناسی ارشد اخذ شود.
كچوئیان یادآور شد: از زمان تاسیس دانشگاه فرهنگیان (سال 91) تاكنون 38 هزار دانشجو فارغ التحصیل شده اند كه 9 هزار و 200 نفر مهرماه امسال به آموزش و پرورش تحویل داده شده اند.
وی گفت: در راستای رفع نیاز آموزش و پرورش امسال نخستین بار موفق شدیم در مرحله اول حدود 20 هزار دانشجوی كارشناسی ناپیوسته و در مرحله تكمیل ظرفیت پنج هزار نفر را پذیرش كنیم.
وی افزود: این رقم سال گذشته حدود سه هزار دانشجو بود و رقم ورودی كارشناسی پیوسته امسال هشت برابر افزایش پیدا كرده است.
كچوئیان گفت: در ارتباط با مهارت آموزان ماده 28 نیز امسال 17 هزار نفر ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بود كه تاكنون 11 هزار نفر ثبت نام كرده اند.
وی بیان كرد: با احتساب تعداد مهارت آموزان دانشگاه فرهنگیان در مهرماه و بهمن امسال، 25 هزار نفر ورودی كارشناسی ناپیوسته و 12 هزار نفر مهارت آموز داشته ایم كه در مجموع 37 هزار نفر در دانشگاه فرهنگیان پذیرش شده اند.
نشست خبری معاون نظارت، ارزیابی و تضمین كیفیت دانشگاه فرهنگیان به مناسبت گرامیداشت یكصدمین سالگرد تاسیس دانشگاه تربیت معلم و هشتاد و یكمین سالگرد تربیت معلم خراسان جنوبی در مدرسه شوكتیه بیرجند سومین مدرسه ایران برگزار شد.
7557*3028