خرید اموال توسط ایرانیان منجر به نقض قوانین داخلی گرجستان شد

تهران- ایرنا- معاون ایرانیان و امور مجلس وزیر امور خارجه با بیان اینكه ایران و گرجستان لغو روادید نكرده‌اند، گفت: نوع ‌اقامت، خرید اموال توسط ایرانیان منجر به نقض قوانین داخلی گرجستان شده است.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، حسین پناهی آذر امروز- سه شنبه- درخصوص اتفاقات اخیر برای ایرانیان در گرجستان اظهار داشت: تركیبی از مسائل مختلف منجر به اتفاقات اخیر بین ایران و گرجستان شده است.
معاون ایرانیان و امور مجلس وزیر امور خارجه با بیان اینكه به دنبال اتفاقات اخیری كه در گرجستان رخ داده یك خانم ایرانی از فرودگاه دیپورت شد، به استانبول رفته و از آنجا به تهران برگشت كه از نحوه برخورد گرجستانی‌ها شكایت داشت، بیان كرد: سفیر ایران در گرجستان به این موضوع اعتراض كرد و سفیر گرجستان نیز در ایران احضار، و به وی تذكر داده شد.
وی افزود: مدیركل كنسولی وزارت خارجه به گرجستان سفر كرده تا موضوع را پیگیری كند و از فرودگاه بازدید به عمل آورد، همچنین فرستاده ایران با مسئولان گرجی صحبت كرده تا گزارشی تهیه شود، در نهایت باید مشخص شود كه به طور كامل چه اتفاقاتی رخ داده است.

** گرجستان از افزایش تعداد بالای ایرانیان حاضر در این كشور نگران است
پناهی آذر با بیان اینكه مسائل مختلفی اكنون مطرح است كه منجر به حادث شدن این اتفاق شده است، ادامه داد: گرجستان كشوری با جمعیتی 3 و نیم میلیون نفری است كه در پذیرش اتباع خارجی محدودیت دارد، یكی از عوامل بروز این اتفاقات این است كه گرجستان از افزایش تعداد بالای ایرانیان حاضر در این كشور نگران شده است.
معاون ایرانیان و امور مجلس وزیر امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران و دولت از حقوق ایرانیان حاضر در گرجستان دفاع می‌كنند.

**نوع اقامت و خرید اموال، توسط ایرانیان منجر به نقض قوانین داخلی گرجستان شده است
وی با بیان اینكه نحوه برخورد مسئولان گرجی، بررسی اموالی كه ایرانیان در گرجستان خریداری كرده‌اند، نوع اقامت ایرانیان و مشكلاتی كه در زمینه خرید املاك برای آنها رخ داده را بررسی می‌كنیم، افزود: از سوی دیگر باید توجه داشت كه قوانین و مقررات گرجستان نیز باید رعایت شود.

**سفر معاون كنسولی وزیر خارجه به گرجستان برای بررسی مختلف ابعاد موضوع
پناهی‌آذر با بیان اینكه مسئولان گرجی و سفیر این كشور در ایران یكی از مواردی را كه مورد اشاره قرار می‌دهند این است كه ورود مكرر ایرانیان به گرجستان طبق قانون انجام نمی‌شود، اظهار داشت: مدیركل كنسولی وزارت خارجه به گرجستان سفر كرده تا این موارد را بررسی كند.
معاون ایرانیان و امور مجلس وزیر امور خارجه با بیان اینكه ویزاهای صادر شده در فرودگاه گرجستان توریستی است، اظهارداشت: یكی از دلایلی كه مسئولان گرجی و سفیرشان در ایران مطرح كرده، این است كه ایرانیان با ویزای توریستی وارد گرجستان می‌شوند و سپس فرزندشان را در دانشگاه‌های گرجستان ثبت نام می‌كنند یا املاكی را در آن كشور خریداری می‌كنند، در حالیكه با ویزای توریستی نباید چنین اقداماتی را انجام داد؛ ویزای توریستی صرفا برای سفر كوتاه مدت به گرجستان است.

**در تمام سطوح به رفتار گرجی‌ها اعتراض كرده‌ایم
وی با بیان اینكه در تمام سطوح به رفتار گرجی‌ها اعتراض كرده‌ایم، ادامه داد: سفیر گرجستان در ایران را احضار كرده‌ایم و مدیركل كنسولی وزارت خارجه نیز در سفر خود به نحوه برخورد مسئولان گرجستانی با ایرانیان اعتراض كرده است.

**مسئولان گرجستانی ناراحت از عدم رعایت قوانین داخلی این كشور توسط ایرانیان
معاون ایرانیان و امور مجلس وزیر امور خارجه بیان كرد: بیشتر بحث گرجستانی‌ها در این خصوص است كه مقررات كشورشان رعایت نشده است، یك بحث دیگر مسئولان گرجی در خصوص مواد مخدر است كه قرار است فرستاده وزارت خارجه این موضوع را بررسی كند.

**ایرانیان باید از قوانین داخلی گرجستان و تركمنستان مطلع شوند
وی با بیان اینكه باید اطلاعات دقیق‌تری داشته باشیم و هشدارهای مسافرتی را به مسافران بدهیم، افزود: مردم باید از قوانین و مقررات كشورهای همسایه مطلع شوند، درخصوص تركمنستان نیز همین مشكل را داریم، برای مثال قرص هایی كه در ایران عادی است، در تركمنستان به عنوان مواد مخدر محسوب می‌شود و اگر فردی چنین دارویی داشته باشد، بازداشت و زندانی می‌شود.

**ایران و گرجستان لغو روادید نكرده‌اند
پناهی آذر با بیان اینكه ایران و گرجستان لغو روادید نكرده‌اند، گفت: لغو روادید یك طرفه است؛ یعنی براساس توافقی كه چند سال پیش با گرجستان امضا شده، این كشور در فرودگاه ویزایی 45 روزه را صادر می‌كند كه ایرانیان می توانند وارد این كشور شوند.
سیام*3061*1535