همكاری ایران و روسیه در آینده توسعه می یابد

تهران- ایرنا - فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام كرد: همكاری نیروهای دریایی ایران و روسیه در آینده توسعه بیشتری می یابد.

به گزارش خبرنگار دفاعی ایرنا، امیر دریادار «حسین خانزادی» روز سه شنبه پس از دیدار با ژنرال «اسیپوف» معاون رییس ستادكل نیروهای مسلح روسیه كه در ستاد فرماندهی نیروی دریایی ارتش برگزار شد در جمع خبرنگاران ، محور این دیدار را توسعه همكاری های نیروهای دریایی دو كشور كه در سال های گذشته روند خوبی داشته، بیان كرد.
وی افزود: ما به دنبال شتاب دادن و توسعه همكاری ها در دو حوزه ژئوپلیتیكی دریای خزر و ناوگان جنوب هستیم.
فرمانده نیروی دریایی ارتش خاطرنشان كرد: محور مذاكرات با مقام روس براساس تعاملات در دریا در حوزه های عملیاتی، فنی، آموزشی، تبادل ناوگروه ها و برگزاری رزمایش های تاكتیكی و رزمایش مقابله با دزدی دریایی در دریای جنوب بود.
دریادار خانزادی یادآور شد: همانطور كه در گذشته همكاری هایی با كشور روسیه داشتیم در آینده این همكاری توسعه می یابد.
وی ادامه داد: امیدواریم این روابط در راستای امنیت جمعی توسعه بیشتری به ویژه مناطق مورد علاقه در دریای جنوب داشته باشد.
فرمانده نیروی دریایی ارتش همچنین گفت: خزر دریای صلح و دوستی است و ما متعهد هستیم این شرایط را حفظ كنیم.
دریادار خانزادی با بیان این كه نیروهای دریایی كشورهای همسایه دریای خزر به عنوان نمایندگان دولت ها برای توسعه همكاری ها تلاش می كنند، گفت: دولت های كشورهای حاشیه دریای خزر بین در زمینه توسعه همكاری ها توافق كرده اند و ما نیز بر اساس ان توافق عمل می كنیم.
وی ادامه داد: هر ساله اجلاس دریا با حضور فرماندهان كشورهای حاشیه خزر برگزار می شود و در رابطه چگونه همكاری های برای صلح و دوستی نیز در این اجلاس گفت وگو می كنیم.
فرمانده نیروی دریایی در پاسخ به سوالی درمورد احتمال همكاری ایران و روسیه در زمینه ساخت زیردریایی خاطرنشان كرد: حوزه ساخت زیردریایی برای بسیاری از كشورها مهم است و جمهوری اسلامی ایران نیز در ساخت زیردریایی پیشگام محسوب می شود. در این زمینه با روسیه نیز گفت وگوهایی خواهیم داشت.
دریادار خانزادی عنوان كرد: ما به این فناوری در سطح بالایی دست پیدا كرده ایم و نخستین زیر دریایی كلاس متوسط بومی ایران را در كمتر از یك ماه آینده به ناوگان دریای جنوب ملحق خواهم كرد.
سیام*9612**1336