ویدیوی «آرام باش» از «ساكن روان» منتشر می‌شود

تهران- ایرنا- موزیك ویدیوی «آرام باش» با شعری از شمس لنگرودی كاری از گروه «ساكن روان» پس از اخذ مجوز از دفتر موسیقی وزارت ارشاد آماده انتشار شد.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار موسیقی ایرنا، گروه ساكن روان كه اعضای آن را احسان بیرقدار و بصیر فقیه نصیری تشكیل می دهند با هدف ترویج نگاه موسیقایی به اشعار مدرن شاعران معاصر تشكیل شده است. این گروه توانسته در مدت فعالیت خود دو كنسرت در فرهنگسرای نیاوران و مجموعه فرهنگی و هنری برج آزادی برگزار كند كه مورد استقبال مخاطبان موسیقی این گروه قرار گرفت.
احسان بیرقدار (آهنگساز ، نوازنده و خواننده ) از معدود هنرمندان عرصه موسیقی كشور است كه سال هاست دوری از جریان مخاطب محور موسیقی را بعنوان یك انتخاب اصلی در حرفه خود برگزیده است.
این هنرمند متولد 20 فروردین 1360 در تهران، یك هنرمند دهه شصتی است اما نگاه زیبایی شناسانه ای همتراز هنرمندان دهه های 40و 50 دارد. موسیقی برای او برخلاف اكثر هنرمندان هم نسلش انتخابی آرمانگرایانه بوده و تا كنون در كارنامه هنری او چیزی در رد این ادعا دیده نمی شود.
او در كودكی ساز پیانو و مبانی موسیقی و آهنگسازی را در جهاد دانشگاهی آموخت و پس از گذراندن دوره های آموزشی هارمونی و كنترپوآن و فرم در سال 1378 وارد دانشگاه سوره شد و در مقطع كارشناسی و در رشته نوازندگی پیانو فارغ التحصیل شد. پس از آن به مدت دو سال به فراگیری آواز كلاسیك نزد آریا زند مشغول شد. وی همچنین نوازندگی كلارینت را نزد استاد محمد حسین پورمعین آموخت و درهمین رشته با مدرك كارشناسی از دانشگاه هنر فارق التحصیل شد.
او در سال 1380 بهمراه بصیر فقیه نصیری گروه ساكن روان را تاسیس نمود و دو آلبوم «ساكن روان» (1392 نشر آوای خورشید) و «گاهی درخشش آفتاب» (1395 نشر پیانو هفت) را روانه بازار كرده است.
او ازسال 1379 به عضویت آهنگسازان مركز موسیقی سازمان صدا و سیما در آمد وتا سال 1391 ده ها اثر اركسترال وموسیقی كودك برای این سازمان نوشت. این هنرمند كه سابقه آهنگسازی برای سینما را هم در كارنامه هنری خود داراست از اعضای كانون آهنگسازان سینمای ایران نیز بشمار می رود.
خواننده گروه موسیقی «ساكن روان» در باره اینكه چه عواملی در تاسیس این گروه موسیقی دخیل بوده می گوید: ما با تاسیس این گروه موسیقی قصد داریم تا نوعی نگاه زیبایی شناسانه مشترك بین من و بصیر فقیه نصیری را دنبال كنیم. در موسیقی این گروه نگاه مدرن به موسیقی و ادبیات معاصر در اولویت قرار دارد و ما در ساكن روان در پی این هستیم تا موسیقی مورد علاقه خود را بدون نگاه به جریان غالب موسیقی امروز كه عمدتا برپایه فرمول های تجاری بنا شده است دنبال كنیم.
بیرقدار موسیقی گروه ساكن روان را تحت هیچ شرایطی مخاطب محور نمی داند و معتقد است هرگز قصد نداشته سطح موسیقی این گروه را برای جذب مخاطب بیشتر تنزل دهد.
وی می افزاید: همواره تلاش كردیم ما بر این بوده كه موسیقی ساكن روان بتواند نگاه نوین خود را بین اقشار مختلف مردم و مخاطبین سایر موسیقی ها بعنوان یك پیشنهاد مطرح كند.
او در باره نتیجه این تفكر می گوید: بازخوردهای ما تا كنون امیدوار كننده بوده تا جایی كه ما را در ادامه این راه دلگرمتر و مصمم تر ساخته است.
وی در باره جدید ترین اثر گروه ساكن روان گفت: جدیدترین اثر ما كه یك موزیك ویدیو با نام « آرام باش» است پس از گذراندن مراحل نهایی تولید موفق به اخذ مجوز انتشار از دفتر موسیقی وزارت ارشاد شد. این اثر تصویری بر روی شعری به همین نام از شاعر معاصر شمس لنگرودی به كارگردانی پیام قربانی تولید شده است و بزودی از طریق یكی از سایت های معتبر موسیقی منتشر خواهد شد.
فراهنگ**9494** 9053