نانوواكسن سرطان پستان در آزمایشگاه دانشگاه ارومیه تولید شد

ارومیه - ایرنا - مدیر پژوهشكده زیست فناوری دانشگاه ارومیه گفت: تولید نانوواكسن سرطان پستان در پژوهشكده زیست فناوری این دانشگاه مراحل آزمایشگاهی / In vitro و In vivo / را با موفقیت پشت سر گذاشت.

نوروز دلیرژ روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این واكسن در مرحله نخست در شرایط آزمایشگاهی، سیستم ایمنی را علیه سلول های سرطانی تحریك كرد.
وی ادامه داد: آزمایش بر روی موش هایی كه سرطان پستان در آنان به صورت تجربی ایجاد شده بود، مرحله دوم این آزمایش به شمار می رفت كه با موفقیت ثبت شد.
وی اضافه كرد: سلول های سرطانی در موش های واكسینه شده به طور قابل ملاحظه ای از بین رفت و این موش ها تا سه برابر بیشتر از موش های واكسینه نشده زنده ماندند.
مدیر پژوهشكده زیست فناوری دانشگاه ارومیه اعلام كرد: با توجه به نتایج درخشان این آزمایش در شرایط آزمایشگاهی، آزمایش بالینی آن در بیماران انسانی نیز به زودی آغاز می شود.
به گزارش ایرنا این دستاورد علمی از پایان نامه دكترای تخصصی «ساناز شیخ زاده» و با راهنمایی دكتر نوروز دلیرژ استخراج شده و امید به درمان سرطان پستان را افزایش داده است؛ ایمنوتراپی بزرگترین امید برای درمان سرطان در جامعه بشری بشمار می رود.
دانشگاه ارومیه با داشتن 11 دانشكده و مركز آموزش عالی، پنج پژوهشكده و مركز مطالعاتی، تحقیقاتی و خدماتی، پردیس دانشگاهی، مركز آموزش زبان، مركز نیمه حضوری، مركز رشد، موزه تاریخ طبیعی و با بیش از 17 هزار نفر دانشجو /روزانه، شبانه و نیمه حضوری/، 532 نفر هیات علمی و بورسیه و 637 نفر كادر اداری به فعالیت آموزشی و تحقیقاتی خود ادامه می دهد.
3072/9918

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش