وام ازدواج جوانان 15 میلیون تومان باقی ماند

تهران- ایرنا- دولت در لایحه بودجه 1398 كل كشور سقف وام قرض الحسنه ازدواج جوانان را برای هر فرد 15 میلیون تومان با دوره بازپرداخت پنج ساله تعیین كرده است كه تغییری نسبت به امسال ندارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، حجت الاسلام حسن روحانی امروز(سه شنبه) لایحه بودجه 98 كل كشور را تقدیم مجلس شورای اسلامی كرد كه تبصره 16 ماده واحده آن به پرداخت تسهیلات ازدواج اختصاص دارد.
در این تبصره پیشنهاد شده، به منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانك مركزی موظف است همه بانك ها و موسسه های اعتباری كشور را ملزم كند، به اندازه سهم خود از مجموع منابع در اختیار پس انداز، جاری و سپرده قرض الحسنه بانك ها، در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه مشاركت كرده و تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهند.
تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یك از زوج ها در سال ٩٨ برابر 150 میلیون ریال با دوره بازپرداخت پنج ساله است.
بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران مكلف شده گزارش عملكرد این بند را هر 6 ماه یكبار به كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ارایه كند. همچنین بانك مركزی باید از طریق بانك های عمل، 20 هزار میلیارد ریال مانده سپرده های قرض الحسنه بانكی و رشد مبلغ یادشده را به تفكیك 14 هزار میلیارد ریال به كمیته امداد امام خمینی(ره) و 6 هزار میلیارد ریال را به صورت تسهیلات قرض الحسنه به سازمان بهزیستی - با معرفی دستگاه های ذیربط به مددجویان و كارفرمایان طرح های اشتغال مددجویی - پرداخت كند.
در صورتی كه هر یك از دستگاه های یادشده نتوانند به هر میزان سهمیه تسهیلات خود را تا پایان آذرماه ٩٨ استفاده كنند، سهمیه آن به دستگاه دیگر تعلق می گیرد.
همچنین مبلغ یك هزار میلیارد ریال از منابع قرض الحسنه بانك ها در اختیار ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و كمك به زندانیان نیازمند با اولویت زندانیان زن نیازمند قرار می گیرد.
در بند دیگری از این تبصره، دولت مكلف شده است از طریق خزانه داری كل كشور ماهانه معادل یك درصد از یك دوازدهم هزینه شركت های دولتی، بانك ها و موسسه های انتفاعی سودده وابسته به دولت مندرج را به جز هزینه های استهلاك تا مبلغ 52 هزار و 570 میلیارد ریال از حساب های آنها برداشت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری كل كشور واریز كند.
به دولت اجازه داده می شود مطالبات بانك مركزی و بانك های تجاری بابت اصل و سود تسهیلات پرداخت شده به شركت دولتی تابعه ذیربط وزارت نفت، بابت تامین مالی طرح های بالادستی نفت و گاز را تا پایان سال 1400 امهال كند.
در بند دیگری از این تبصره و برای تهاتر و تسویه بخشی از بدهی اشخاص حقیقی و حقوقی به تضمین دولت به بانك های صادرات، تجارت و ملت از محل واگذاری دارایی های غیرنقد دولت، این سه بانك موظفند در صورتی كه اصل و سود تا سررسید قرارداد تسهیلات اولیه توسط گیرنده تسهیلات یك دفعه ای (دفعتاً واحده) تسویه شود، نسبت به فك رهن، آزادسازی وثیقه ها، خرج از فهرست مشتریان بدحساب و اقدام برای رفع ممنوع الخروجی ذینفعان هر یك از طرف های درگیر در استفاده از تسهیلات یادداشت اقدام كند.
همچنین در تبصره 17 این لایحه آمده است: دولت و بانك مركزی مكلف به تامین تسهیلات لازم برای «هدف قانون» مبنی بر تامین مسكن 100 هزار نفر بوده و یارانه تسهیلات از منابع موجود در این قانون را تامین می كنند.
ایثارگرانی كه در سنوات گذشته از تسهیلات ارزان قیمت تا سقف 200 میلیون ریال بهره مند شده و تا پایان سال 1395 تسویه كرده اند، به شرط خرید یا ساخت مسكن جدید از تسهیلات مسكن ارزان قیمت ایثارگری قانون بودجه سال٩٨ بهره مند شوند.
اقتصام*2025 ** 2023

سرخط اخبار اقتصاد