دبیر كل كانون صرافان: تامین ارز واردكنندگان تسهیل شد

تهران- ایرنا- دبیر كل كانون صرافان ایرانیان از بخشنامه جدید بانك مركزی برای تامین ارز واردكنندگان خبر داد و گفت: در شیوه جدید، صرافی ها می توانند حواله های ارزی مورد نیاز واردكنندگان را از طریق بانك مركزی از بانك های عامل تهیه كنند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، بر اساس بخشنامه جدید بانك مركزی، «در راستای تسهیل فرآیند تامین ارز تجارت كشور، صرافی ها می توانند نسبت به خرید حواله های ارزی از بانك مركزی از طریق شعب ارزی بانك های عامل با رعایت مقررات ارزی و ثبت در سامانه نظارت ارز (سنا) برای پوشش تقاضاهای مشتریان بابت مصارف وارداتی از طریق سامانه نیما اقدام كنند».
در این پیوند «رضا تركاشوند» امروز در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: با توجه به اینكه برخی واردكنندگان در تامین ارز خود مشكل داشتند، مقرر شد كه صرافی های رسمی و دارای مجوز بتوانند این تقاضاها را از طریق حواله های ارزی بانك مركزی پوشش دهند.
وی افزود: اغلب این واردكنندگان، كسانی هستند كه گروه 2 كالایی را وارد كشور می كنند و تا پیش از این می بایست ارز مورد نیاز خود را ارز صادراتی پتروشیمی ها و مواد معدنی از نیما تامین می كردند.
تركاشوند اظهار داشت: با بخشنامه جدید بانك مركزی، این امكان فراهم شده كه صرافی ها حواله های ارزی بانك مركزی از طریق بانك های عامل خریداری و در اختیار واردكنندگان قرار دهند و به این ترتیب انتظار می رود بخش عمده ای از مشكلات این گروه از فعالان اقتصادی برطرف شود.
وی تاكید كرد: حواله های ارزی كه صرافی ها خریداری می كنند، در سامانه نظارت ارز (سنا) و فروش آن نیز در سامانه نیما ثبت می شود.
تركاشوند خاطر نشان كرد: با توجه به اینكه جابجایی ارز در دنیا توسط كارگزاری های صرافی ها انجام می شود، انتظار می رود با این روش واردات كالاها بخصوص مواد اولیه واحدهای تولیدی سرعت بیشتری بگیرد.
به گزارش ایرنا، پس از تغییر سیاست های ارزی دولت، كالاهای وارداتی در چهار گروه ساماندهی شدند؛ گروه كالایی نخست مربوط به كالاهای اساسی و ضروری است كه ارز آن از محل درآمدهای ناشی از فروش نفت تامین می شود.
گروه كالایی دوم شامل مواد اولیه و كالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای می شود كه تامین ارز آنها از محل صادرات پتروشیمی، فولاد و مواد معدنی است. همچنین گروه كالایی سوم برای كالاهای مصرفی در نظر گرفته شده كه ارز آنها ناشی از صادرات كالاهایی است كه ملزم به ارائه در سامانه نیما نیستند.
واردات گروه چهارم كالایی نیز به كشور ممنوع است.

** صرافی ها مجاز به خرید ارز از بانك مركزی شدند
در این پیوند بانك مركزی در اطلاعیه كه ظهر سه شنبه منتشر شد، به همه صرافی های مجاز اجازه داد با توجه به افزایش مقطعی تقاضا برای ارز در پایان سال میلادی، از امروز (سه شنبه) نسبت به خرید ارز از این بانك از طریق بانك های عامل برای مشتریان خود اقدام كنند.
بر این اساس امكان خرید ارز توسط صرافی های مجاز از بانك های عامل تسویه تجاری و مالی فعالان رسمی و غیررسمی در پایان سال مالی میلادی موجب افزایش مقطعی تقاضا می شود.
با توجه به این موضوع، برای پاسخگویی به این تقاضا و تامین ارز مورد نیاز، از امروز همه صرافی های مجاز می توانند از طریق بانك های عامل نسبت به خرید ارز از بانك مركزی برای مشتریان خود اقدام كنند.
بانك مركزی تاكید كرده است: بازار ارز روند با ثبات خود را متناسب با عرضه و تقاضای بازار ادامه خواهد داد. بنابراین انتظار می رود مردم به تاكتیك های دلالان و واسطه های نوسانگیر در بازار توجه داشته باشند و در صورت نیاز به اسكناس برای تقاضای واقعی خود به صرافی ها و بانك های عامل مراجعه كنند.
بر اساس این گزارش، حجم ذخایر نقدی و موجودی حساب های بانك مركزی در سطح بسیار مطلوب قرار دارد و این بانك بنا به شرایط و سیاست كلان كشور از منابع ارزی خود استفاده بهینه می كند.
اقتصام*2025**9189