۴ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۱۶
کد خبر: 83146607
۰ نفر
موزه بزرگ مصر در سال 2020 گشايش مي‌يابد

تهران- ايرنا- هزاران كارگر مصري در فلات جيزه در خارج از قاهره زير سايه اهرام مصر مشغول كار هستند تا امكان رونمايي از موزه عظيمي مملو از آثار هنري به قدمت فراعنه، در سال 2020 فراهم شود.

به گزارش روز سه‌شنبه گروه فرهنگي ايرنا به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، موزه بزرگ مصر به مدت بيش از يك دهه در حال ساخت بوده تا گنجينه‌هاي باستاني اين كشور را به نمايش گذارد؛ هرچند اين پروژه بارها به تاخير افتاده است.
در اين ميان، هزينه‌هاي احداث موزه از رقم اوليه 650 ميليون دلار به بيش از يك ميليارد دلار افزايش يافته و بخش اعظم سرمايه لازم براي اين كار، از ژاپن تامين شده است.
اين جديدترين پروژه عظيمي است كه از حمايت «عبدالفتاح السيسي» رئيس جمهوري مصر برخوردار است؛ مقامي كه سرمايه‌گذاري كلان در زيرساخت‌ها را زمينه احياي اقتصادي مي داند كه طي دهه‌ها ركود و در پي انقلاب سال 2011 اين كشور، تضعيف شده است.
اين موزه متشكل از يك سري سرسراي بتوني بلند است كه در نهايت 50 هزار اثر هنري شامل ماسك معروف «توتن خامون» از فراعنه مصر مشهور به «كينگ توت» و ديگر گنجينه‌هاي اين كشور در آن به نمايش گذاشته مي شود.
مصر به حفظ گردشگران در اين كشور اميدوار است تا ارز خارجي مورد نياز براي تقويت اقتصاد آن فراهم شود.
اين موزه همچنين يك فضاي كنفرانس، يك سينما، 28 فروشگاه، 10 رستوران و يك بوتيك هتل را در خود جاي مي دهد.
پنجره‌هاي بزرگ موزه به روي اهرام پنج هزار ساله مصر گشوده مي‌شود و يك كشتي ساخته شده از چوب و مجسمه‌اي بلند از رامسس دوم از فراعنه مصر در آن به نمايش در مي آيد.
براساس اين گزارش، گردشگران به تدريج در حال بازگشت به مصر هستند، اما صنعت گردشگري در اين كشور هنوز از زمان انقلاب 2011 رونق نيافته است.
مقام هاي مصري اميدوارند اين موزه عظيم پس از گشايش، هشت ميليون نفر را در سال جذب كند.
حدود هشت ميليون گردشگر در سال 2018 از مصر ديدن كرده اند، رقمي كه از سال 2017 بيشتر است، اما هنوز از رقم 14 ميليون و 700 هزار نفر مربوط به قبل از سال 2011 كمتر است.
شركت چند مليتي ساخت و ساز مصر موسوم به «اوراسكام» در حال ساخت اين موزه است و دولت ژاپن در دو نوبت يكي در سال 2006 مبلغ 320 ميليون دلار و ديگري در سال 2016 مبلغ 450 ميليون دلار را به عنوان وام براي اين پروژه در اختيار قاهره قرار داد.
ژاپني ها همچنان مشورت هاي لازم براي توسعه موزه را ارائه مي دهند، اما مشخص نيست كه بودجه مازاد براي اين پروژه را كه در حال حاضر يك ميليارد و يكصد ميليون دلار برآورد مي شود، چه كسي تامين خواهد كرد.
احتمالا بخش زيادي از بودجه لازم از سوي ارتش يا شركت هاي وابسته به نظاميان كه نقش مهمي در اقتصاد مصر ايفا مي كنند، تامين خواهد شد.
فراهنگ**9109** 9053