شركتهاي دانش بنيان توليد انرژي خورشيدي درقم را گسترش مي دهند

قم - ايرنا - مدير ارزيابي و نظارت صندوق پژوهش و فناوري كريمه و پژوهشگر حوزه اقتصاد، گفت: شركت هاي دانش بنيان توانايي افزايش سطح بهره گيري از انرژي خورشيدي در قم را دارند و توليد انرژي هاي پاك در استان با مشارك آنها متحول مي شود.

عسكري غلامزاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، بيان كرد: قم به دليل برخورداري از 300 روز آفتابي در طول سال، ظرفيت بسيار خوبي براي استفاده از انرژي خورشيدي دارد و مسئولان استان در اين رابطه جذب سرمايه گذار داخلي و خارجي و همچنين احداث نيروگاه هاي انرژي خورشيدي را در دستور كار خود قرار دادند.
وي افزود: قم به دليل موقعيت خاص جغرافياي، نه تنها مي تواند انرژي برق مورد نياز خود را از طريق انرژي خورشيدي تامين كند، بلكه مي تواند در اين زمينه به عنوان يك قطب صنعتي معرفي و سطح قابل توجهي از انرژي توليد شده در نيروگاه هاي خورشيدي خود را به استان هاي همجوار صادر و از اين راه درآمد زايي مطلوبي را كسب كند.
وي با اشاره به مشكلات ايجاد شده براي واردات پنل هاي خورشيدي و استقرار آن در استان پس از تحريم هاي ظالمانه دشمنان، ادامه داد: براي رفع اين مشكل استفاده از ظرفيت شركت هاي دانش بنيان و خدمت ليزينگ مي تواند بسيار موثر باشد و سطح توليد انرژي خورشيدي در قم را به ميزان قابل توجهي گسترش دهد.
مدير ارزيابي و نظارت صندوق پژوهش و فناوري كريمه همچنين در خصوص اهميت بهره گيري از انرژي خورشيدي، گفت: استفاده از سوخت هاي فسيلي براي توليد انرژي در سال هاي اخير علاوه بر صرف هزينه هاي سنگين، محيط زيست را هم با چالش هاي جدي مواجه كرده، به همين دليل استفاده از انرژي هاي پاك همچون انرژي خورشيدي كه بدون ايجاد آلودگي هاي محيط زيستي مي تواند برق مورد نياز بخش هاي مختلف را تامين كند، با الگو گرفتن از كشورهاي پيشرفته جهان، مورد توجه مسئولان ملي و استاني ما قرار گرفته است.
وي با اشاره به اين كه فرآيند توليد انرژي در ايران بيشتر وابسته به سوخت هاي فسيلي است و بهره گيري از انرژي هاي تجديد پذير در كشور از سطح رشد قابل توجهي برخوردار نيست، افزود: البته در سال هاي اخير استفاده از انرژي هاي برق آبي و هسته اي براي توليد برق مورد نياز كشور، مورد توجه مسئولان قرار گرفته و طرح هاي خوبي در اين زمينه اجرا شده است، اما به هرحال يكي از بهترين قابليت هاي توليد انرژي در ايران، استفاده از انرژي خورشيدي به دليل قرار گرفتن در موقعيت گرم و خشك زمين و داشتن روزهاي آفتابي فراوان است.
وي ادامه داد: براي استفاده از انرژي خورشيدي تنها كافيست يك بار پنل هاي توليد انرژي خورشيدي در سطح نيروگاه هاي كوچك و بزرگ داير شود، همچنين هزينه نگهداري اين نيروگاه ها در مقايسه با نيروگاه هايي كه با سوخت فسيلي كار مي كنند، بسيار پايين تر است.
غلامزاده گفت: اختصاص اعتبار يكي از مهمترين پيش نيازهاي استقرار نيروگاه هاي خورشيدي و توليد انرژي پاك از اين منبع طبيعي است و كشور با سرمايه گذاري در آن مي تواند، انرژي برق مورد نياز خود را با استفاده از انرژي خورشيدي تامين كند.
7405/ 6133/