ظریف:تحلیل درباره نیت امریكا در خروج از سوریه زود است

تهران - ایرنا - «محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه ایران دوشنبه شب در گفت و گوی اختصاصی با شبكه خبری «المیادین» لبنان گفت: هنوز زود است، بتوان تحلیل مفصلی درباره نیت واشنگتن در خصوص خروج از سوریه را ارایه كرد.

به گزارش ایرنا، ظریف در ادامه این گفت و گو درباره تصمیم دونالد ترامپ برای خروج نظامیان آمریكایی از سوریه گفت: حضور آمریكا در سوریه از همان ابتدا غیرقانونی و نامشروع بود و به نفع ملت سوریه و یا با موافقت دولت دمشق نبود، تنش هایی را در این كشور ایجاد كردند و آنها برخلاف ادعاهایی كه مطرح می كنند، مطلقا با داعش نجنگیدند.
رئیس جمهوری آمریكا پنجشنبه گذشته یك روز پس از اعلام خروج تمامی نیروهای این كشور از سوریه، دستور خروج هفت هزار نظامی آمریكایی از افغانستان را نیز صادر كرد.
ظریف با ابراز تاسف از شیوه تعامل اروپا در اجرای برجام تصریح كرد ، اروپایی ها در اجرای تعهداتشان به توافق هسته ای بیش از حد طبیعی كند عمل می كنند و ما منتظر آنها نخواهیم ماند، مگر آن كه گام های عملی بردارند.
ظریف ادامه داد: اروپا مدعی آن است كه توافق هسته ای برایشان مهم است و تمایل دارند كه از مزایای آن برخوردار شوند، اما نمی‌شود بدون اینكه خیس شد، شنا كرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران افزود: ما گزینه های زیادی در اختیار داریم و توافق هسته ای به حقوق و گزینه های ایران اشاره می كند و عدم استفاده از این گزینه پس از خروج آمریكا، به معنای آن نیست كه ما آنها را از دست داده ایم، بلكه در صورتی كه مصلحت ملی اقتضا كند این گزینه ها را به كار خواهیم گرفت و منتظر اروپایی ها نخواهیم نشست، مگر آن كه آنها گام های عملی بردارند.

** عملیات تركیه
ظریف در خصوص تصمیم تركیه برای آغاز عملیات در سوریه هم گفت: آنكارا باید این عملیات نظامی را با دولت دمشق هماهنگ كند.
تركیه پیشتر اعلام كرده بود كه عملیات تازه ای را علیه یگان‌های مدافع خلق سوریه (ی.پ.گ) و حزب كارگران كردستان (پ. ك. ك) در شرق فرات سوریه آغاز خواهد كرد.
وزیر امورخارجه ایران افزود: ما همیشه گفته ایم كه این گونه عملیات باید از طریق دولت دمشق انجام شود، ما نگرانی تركیه از عملیات تروریستی را درك می‌كنیم ما همواره به دوستان تركیه ای خود گفته ایم كه عملیات نظامی بدون موافقت دمشق نمی تواند به حل بحران كمك كند و این كار باید با هماهنگی دولت دمشق صورت گیرد.
وی خطاب به دولتمردان تركیه ای افزود: ما آمادگی داریم تا به آنها كمك كنیم، آنها بتوانند، نگرانی خود (از عملیات تروریستی) را با هماهنگی دولت سوریه حل و فصل كنند.
ظریف در ادامه با اشاره به این كه خرید میلیاردها دلار سلاح از آمریكا، امنیت برای كشوری به ارمغان نخواهد آورد، تاكید كرد: برخی خیال می كنند كه خرید میلیاردها دلار سلاح از آمریكا برای آنان امنیت به ارمغان خواهد آورد، به همین خاطر برای خرید تسلیحات از واشنگتن مسابقه گذاشتند ، آنها شاید ده ها میلیارد دلار در جنگ یمن هزینه كرده اند اما چه چیزی را محقق كرده اند؟
ظریف در پایان گفت: در مورد امنیت منطقه به این نتیجه رسیده ایم كه به همان میزان كه به امنیت كشور خود اهمیت می دهی، باید به امنیت همسایگانت اهتمام بورزی، آماده هستیم كه امنیت مشتركی با همسایگان داشته باشیم و هیچ كشوری دشمن كشور دیگر نباشد و این درخواست را مجددا به مناسبت آغاز سال جدید میلادی به همسایگان مان اعلام می كنیم.
شبس**9363** 1917