بیمه ها 20 هزار میلیارد ریال غرامت غیرواقعی رانندگی می پردازند

ساری-ایرنا- رئیس كل بیمه مركزی ایران با اعلام این كه شركت های بیمه ای سالانه 98 هزار میلیارد ریال غرامت ناشی از سوانح رانندگی پرداخت می كنند، گفت كه حدود 20 درصد این غرامت ها غیر واقعی و تحمیل متقلبانه است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، غلامرضا سلیمانی امیری عصر دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در ساری كارشناسی مازاد و تصادفات خودساخته را دو روش مهم تحمیل غرامت های غیرواقعی به شركت های بیمه ای دانست.
وی گفت كه با صدور بیمه نامه های الكترونیكی شخص ثالث و نصب دستگاههای سخت افزاری و نرم افزاری سنجش سوانح درون خودرویی می توان ضرر و زیان شركت های بیمه ای از محل غرامت های بیمه ای را كاهش داد.
سلیمانی تحقق این راهكار را به نفع بیمه گذار دانست و توضیح داد: با اجرای این طرح، بیمه گذاران به دلیل عدم الزام به ارائه مدارك سخت گیرانه به شركت های بیمه ای برای دریافت غرامت منتفع می شوند و این پرداخت ها تسریع می شود.
** انتقال بیمه شخص ثالث در انتظار تصمیم دولت
رئیس كل بیمه مركزی ایران همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد اجرای طرح انتقال بیمه شخص ثالث به خودرو یا راننده هم گفت: این طرح از سوی بیمه مركزی به كمیسیون اجتماعی دولت ارسال شد و پس از تایید در این كمیسیون برای تایید نهایی به هیات دولت می رود.
سلیمانی افزود: با تصویب نهایی این طرح از سوی هیات وزیران و ابلاغ، شركت های بیمه ای این طرح را عملیاتی می كنند به طوری كه بیمه شخص ثالث پس از فروش خودرو به خودرو و یا راننده قابل انتقال خواهد شد.
به گفته وی، با اجرایی شدن این طرح تمام مزایای بیمه شخص ثالث از جمله تخفیف بیمه ای به راننده و یا خودرو خواهنده منتقل می شود.
رئیس كل بیمه مركزی همچنین بالا بودن نرخ بیمه نامه شخص ثالث و عدم توانایی مالی برخی از رانندگان در پرداخت این بیمه نامه را رد كرد و گفت: میانگین بیمه نامه شخص ثالث در كشور حدود پنج میلیون ریال است.
رئیس كل بیمه مركزی ایران برای افتتاح شعبه صندوق تامین خسارت های بدنی و همایش شركت های بیمه ای به مازندران سفر كرد.
6982/1654

سرخط اخبار استان‌ها