47هزار ليتر سوخت قاچاق در سواحل خوزستان توقيف شد

اهواز - ايرنا - فرمانده مرزباني و درياباني خوزستان گفت: 47 هزار ليتر سوخت قاچاق با تلاش و رصد اطلاعاتي ماموران درياباني، روز يكشنبه در 2 منطقه ساحلي ماهشهر و آبادان كشف و ضبط شد.

سردار عبداله نظرپور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: در راستاي طرح تشديد كنترل مرزهاي آبي و جلوگيري از ورود و خروج كالاي قاچاق، ماموران دريابان آبادان و ماهشهر در سه عمليات جداگانه ، سه فروند شناور باري و صيادي را در مناطق ساحلي خوزستان مورد بازرسي قرار دادند و 47 هزار ليتر سوخت (گازوييل) قاچاق را پيش از خروج از آب هاي سرزميني شمال غرب خليج فارس توقيف كردند.
وي گفت: در اين پيوند 14 متهم به قاچاق سوخت پس از تشكيل پرونده تحويل مراجع قضايي شدند ضمن آنكه شناورهاي حامل سوخت به پايگاه هاي درياباني منطقه براي تخليه سوخت و تحويل آن به نماينده شركت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران انتقال يافتند.
مسئوليت رسيدگي به پرونده هاي قاچاق كالا و ارز برعهده اداره كل تعزيرات حكومتي خوزستان است.
فرمانده مرزباني و درياباني خوزستان در ادامه با اشاره به اينكه قاچاقچيان قصد داشتند سوخت قاچاق را در بازار 'فوب' خليج فارس به فروش برسانند افزود: ماموران درياباني با شدت و قاطعيت با پديده قاچاق سوخت در آب هاي ساحلي خوزستان و شمال غرب خليج فارس برخورد مي كنند.
در ماه هاي اخير با نوسانات ارزي و اختلاف قيمت سوخت در داخل و خارج مرزها، افراد سودجو را بر آن داشته تا با فعاليت غيرقانوني ، بخشي از سرمايه ملي را به خارج قاچاق كنند و سود نامشروع زيادي را به جيب بزنند.
در آذر گذشته نيز حدود 115هزار ليتر سوخت قاچاق در مناطق ساحلي خوزستان از شناورهاي صيادي و باري كشف و ضبط شد.
در اين مدت ورود كالاي قاچاق به بنادر و سواحل خوزستان در مقايسه با پيش از نوسانات ارزي ، كاهش قابل توجهي داشته و فروش و عرضه كالاهاي ته لنجي نيز در شهرهاي بندري خوزستان كم شده است.
چندي پيش رضا نجاتي مديركل امنيتي ، انتظامي و امور مرزي استانداري خوزستان در خصوص پديده قاچاق سوخت به خبرنگار ايرنا گفته بود تا زماني كه مساله اشتغال و كسب و كار در مناطق ساحلي خوزستان حل نشود پديده قاچاق به صورت ريشه اي حل نخواهد نشد.
6065/ 6037