افتخارات وزنه برداری ایران در هیاهوی دوپینگ جهانی

تهران - ایرنا - پدیده دوپینگ در حالی در بازی های المپیك 2008 پكن و 2012 لندن گریبان حدود 50 ورزشكار را گرفت كه در آن سو، حضور پاك قهرمانان كشورمان در لندن در كنار سه مدال طلا و 2 نقره، ارزش كار ملی پوشان را دوچندان كرد و نتیجه ای تاریخی برای ورزش ایران رقم زد.

به گزارش ایرنا، تیم ملی وزنه برداری ایران در بازی های المپیك 2012 لندن با سرمربیگری كوروش باقری به یك مدال طلا، 2 نقره و یك برنز رسیده بود كه بعد از دوپینگ تعدادی از قهرمانان در این بازی ها تعداد مدال های تیم ایران به سه مدال طلا و 2 نقره افزایش یافت.
بهداد سلیمی، سعید محمدپور و نواب نصیر شلال سه مدال طلا گرفتند و كیانوش رستمی و سجاد انوشیروانی 2 مدال نقره. نتیجه ای تاریخی و دست نیافتنی برای ورزش پرافتخار و مدال آور ایران كه به نظر می رسد تا سالها این افتخار تكرار نشود. همانطور كه در همین بازی ها تیم ملی كشتی فرنگی با سرمربیگری محمد بنا با سه مدال طلای حمید سوریان، قاسم رضایی و امید نوروزی نتیجه ای رویایی را برای كشورمان كسب كرد كه با وجود گذشت 6 سال هنوز مردم در مورد آن موفقیت سخن می گویند.
گذشته از نتایج و افزایش مدال وزنه برداران كه جایگاه ایران را در بین كشورها در بازی های المپیك 2012 لندن تا رده سیزدهم افزایش خواهد داد، حضور پاك و سلامت ورزشكاران كشورمان در میادین بین المللی است كه اكنون مزد ورزش پاك و تلاش بی وقفه كادر فنی به خصوص كوروش باقری به عنوان یكی از بهترین مربیان وزنه برداری جهان، نمود بیشتری به خود می گیرد.
به نظر می رسد كه مسوولان ورزش كشورمان و به خصوص كمیته بین المللی المپیك ضمن اهدا تمام و كمال پاداش های ویژه مدال آوران المپیكی در آن سال به ورزشكانی همچون سعید محمدپور، نواب نصیرشلال و كیانوش رستمی، به واسطه حضور پاك و ارزشمندشان، باید تجلیل ویژه ای از آنان داشته باشند.
اما در این بین نباید از نقش كادر فنی تیم ملی وزنه برداری و سرمربی وقت آن كه با كسب سه مدال طلا و 2 نقره همچون محمد بنا دست به كار بزرگ و دست نیافتنی زده است را از بوته خاطرات كنار گذاشت.
در مراسمی كه بعد از المپیك 2012 لندن برای تقدیر از مدال آوران برگزار شد، از سوی رییس جمهوری نشان درجه یك شجاعت به محمد بنا اهدا شد و در همان مراسم به كوروش باقری نشان درجه سه شجاعت داده شد كه جا دارد به واسطه افزایش تعداد مدال های وزنه برداری و به ویژه حضور پاك ورزشكاران كشورمان نشان شجاعت درجه یك به این مربی كرمانشاهی و ملی پوش اسبق تیم ملی اهدا شود.
موضوع قابل توجه دیگر، كنار بودن، مربیان در كلاس جهانی همچون كوروش باقری و دیگر ملی پوشان اسبق همچون حسین توكلی، شاهین نصیری نیا و دیگران است كه اكنون هیچ جایی در بدنه فدراسیون وزنه برداری ندارند.
كمیته بین المللی المپیك (IOC) به دلیل افزایش افسارگسیخته دوپینگ در بین وزنه برداران، فدراسیون بین المللی را تهدید جدی به حذف از بازی های المپیك كرد و «تاماش آیان» رییس پا به سن گذاشته برای نجات این رشته دست به اصلاحات جدی زد كه آزمایش مجدد نمونه ورزشكاران در دو دوره بازی های المپیك 2008 پكن و 2012 لندن یكی از این اقداماتی بود كه سبب شد آزمایش حدود 50 وزنه بردار مثبت اعلام شود و حتی 9 كشور قزاقستان، روسیه، بلاروس، جمهوری آذربایجان، تركیه، ارمنستان، چین و مولداوی به مدت یك سال از تمامی فعالیت های وزنه برداری تعلیق و محروم شوند.
همین محرومیت ها سبب شد كه ارزش كار حضور پاك وزنه برداری ایران طی این سال ها نمود بیشتری به خود بگیرد و عنوان پنجمی سعید محمدپور در دسته 94 كیلوگرم به مدال طلا، نقره نواب نصیر شلال در دسته 105 كیلوگرم به طلا و مدال برنز كیانوش رستمی در دسته 85 كیلوگرم به مدال نقره تبدیل شود.
فدراسیون بین المللی وزنه برداری خرداد ماه امسال و در دیگر اقدامات سختگیرانه خود برای مبارزه با دوپینگ و برای راضی نگه داشتن كمیته بین المللی المپیك، سهمیه المپیكی كشورهایی كه طی 10 سال گذشته موارد متعدد دوپینگ داشتند را به شدت كاهش داد به طوری كه كشورهایی كه دارای تخلفات 20 مورد یا بیشتر دوپینگ در فاصله سال های 2008 تا 2020 باشند در بازی های المپیك 2020 توكیو، مجاز به داشتن تنها 2 سهمیه (یك مرد و یك زن) دانسته است كه این موضوع شامل حال كشورهای روسیه، قزاقستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و بلاروس خواهد بود.
بر همین اساس كشورهایی كه دارای 10 تخلف یا بیشتر باشند نیز سهمیه‌های المپیكی آنان به 2 وزنه‌بردار مرد و 2 وزنه‌بردار زن محدود می‌شود. حداقل 9 كشور دیگر همچون بلغارستان، ایران و هند در این دسته قرار می گیرند.
بر اساس آمار، ایران در سال 2009 چهار مورد دوپینگ، سال 2013 دو نمونه دوپینگ، سال 2014 چهار نمونه مثبت داشته و سال 2017 یك نمونه دوپینگ داشته كه در مجموع تعداد دوپینگی های ایران را از سال 2008 تاكنون به عدد 11 رسانده است و همین موضوع سبب شده است كه تعداد سهمیه وزنه برداری ایران در بازی های المپیك 2020 توكیو به 2 نفر كاهش یابد.
ورزشی**1067**1597

سرخط اخبار ورزش