توليد ماهي گرمابي در آستارا 52 درصد كاهش يافت

آستارا - ايرنا - رئيس اداره شيلات آستارا گفت: 40 تن ماهي گرمابي از اوايل مهرماه تا پايان آذرماه در مزارع پرورش ماهي اين شهرستان توليد شد كه اين ميزان نسبت به مدت مشابه سال قبل 52 درصد كاهش يافته است.

صادق خاصي پور روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا اظهار داشت : اين ميزان ماهي از چهار آب بندان و 2 مزرعه خاكي به مساحت حدود 30 هكتار، به ارزش چهار ميليارد ريال استحصال شد .
وي با بيان اين كه علت كاهش توليد، كاهش تعداد آب بندان هاست افزود:بيشتر ماهي هاي توليدي كپور، آمور، فيتوفاك و بيگ هد بود و در مزارع و آب بندان ها براي 22 نفر به صورت مستقيم و 20 نفر به صورت غير مستقيم شغل ايجاد شده است.
رئيس اداره شيلات آستارا ادامه داد: به متقاضيان پرورش ماهي گرمابي، سردابي و خاويار در استخرهاي پيش ساخته، تسهيلات ارزان قيمت پرداخت مي شود و با توجه به كاهش ماهي استخواني در درياي خزر، ماهي پرورشي در بازار جايگزين ماهيان استخواني شده است.
خاصي پور گفت: سقف تسهيلات بانكي، 250 ميليون ريال با سود حدود شش درصد است و متقاضيان داراي منابع آب چاه، رودخانه و چشمه در محل سكونت خود به پرورش ماهي اقدام كنند.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان واقع شده و از منابع آبي متعدد و مناطق مستعد پرورش آبزيان برخوردار است.
7105 / 7124 /6030