ترویج كشت گلخانه ای در سمیرم ، گرفتار در هزار توی مشكلات

اصفهان- ایرنا- بیش از یك دهه است كه تبعات تغییر اقلیم و كم آبی گریبانگیر سرزمین پرآب و سرد سمیرم شده و تغییر شرایط راهی جز كشت های جایگزین و گلخانه ای برای فعالان عرصه كشاورزی نگذاشته است، مسیری كه با مشكلات متعددی روبروست.

چهارگوشه خطه مرتفع، سردسیر و حاصلخیز سمیرم دارای آب و خاك غنی و با كیفیت است و از همین رو، زمین و آب در اینجا حرف اول و آخر را می زند و حتی یك متر زمین غیرحاصلخیز و بدون مالك و یا ادعای مالكیت شخصی، عشایری و ملی در این وادی نمی توان یافت.
منطقه ای با معروفیت سیب درختی كم نظیر و صادراتی كه در خشكسالی اخیر با تغییر اقلیم، تنش ها و مشكلات زیادی درگیر بوده و با ادامه این روند ناخوش، باید به سمت كشت های جایگزین گلخانه ای و گیاهان دارویی كم آب برود.
از سوی دیگر وجود قوانین دست و پاگیر و روند طولانی ایجاد و توسعه كشت های گلخانه ای سبب می شود تا ایده كشت های جایگزین در سمیرم با وقفه و مشكل مواجه شود.
یكی از فعالان مشاوره ای سازمان نظام مهندسی و خدمات مشاوره ای كشاورزی در سمیرم درباره مشكلات و مسائل مرتبط به صدور مجوزها و استعلام های اداری به خبرنگار ایرنا گفت: كارشناسان ما بر اساس استعداد و ظرفیت فرد متقاضی نظر خود را به متقاضی و سازمان های مربوطه اعلام می كنند.
عباس طایی در گفت وگو با ایرنا افزود : از نیمه دوم دهه 80 كه صدور مجوزها به بخش خصوصی واگذار شده صدور مجوز نیز بیشتر شده اما هنوز هم بخش دولتی ، مجموعه های برون سپاری شده را در مقابل خود و نه همراه خود می بینند.
به گفته وی، درحالی كه در برون سپاری تكالیف به شركت ها و بخش خصوصی باید تخصصی و فنی عمل كرد اما در مواردی شاهد عملكرد سلیقه ای برخی مسوولان و كارشناسان در بخش دولتی هستیم.
وی توضیح داد: كارشناسان و مهندسان بخش خصوصی، بر اساس اقلیم هر منطقه و ضوابط فنی تشخیص می دهند كه امكان كار و بهره برداری در مواردی مانند احداث گلخانه هست یا نیست.
این فعال بخش خصوصی با بیان اینكه پروسه گرفتن استعلام از نهادهایی مانند محیط زیست، آب، دامپزشكی، گاز، شهرداری، منابع طبیعی، جهاد كشاورزی و دیگر سازمان ها زمانبر و طولانی است افزود: فرماندار سابق قول داده بود مراحل استعلامی را از طریق اتصال اتوماسیون ادارات به بخش خصوصی اجرا كند اما هنوز این كار انجام نشده و كاغذ بازی همچنان ادامه دارد.
طایی با بیان اینكه در شهر و روستاهای سمیرم سه دفتر و نمایندگی سازمان نظام مهندسی در بخش كشاورزی فعال و مسوول صدور مجوزهای این بخش هستند، تصریح كرد: تنها یك موضوع تغییر كاربری زمین متقاضیان كار، بقدری طولانی و زمان بر است كه همه وقت، انرژی و توان شخص متقاضی و سایر بخش ها را می گیرد.
وی در ادامه به موضوع ترویج گلخانه و گلخانه داری در سمیرم اشاره كرد و گفت: برای نخستین بار در این شهرستان یك نفر تمامی مراحل راه اندازی گلخانه ای با تولید محصول كاكتوس، در مساحت دوهزار متر مربع و اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم 50 نفر را با مشاوره بخش خصوصی به سرانجام رسانده است.
نماینده نظام مهندسی كشاورزی در سمیرم اظهار داشت: 10 نفر تا زمان حاضر مجوز احداث گلخانه گرفته اند كه به محض دریافت پروانه كارشان را شروع می كنند و 2 نفر نیز گلخانه هایشان را راه اندازی كرده اند.
طایی خاطر نشان كرد: بیشترین درخواست احداث گلخانه مربوط به شمال سمیرم و بخش وردشت است و 15 نیز در حال طی كردن مراحل استعلامی و اداری خود برای كشت گلخانه ای هستند.
كارشناس ارشد مشاور كشاورزی یكی دیگر از مشكلات این بخش را وثیقه های سنگین بانكی متقاضیان دریافت تسهیلات عنوان كرد و گفت: بانك تنها درصدی از وثیقه ها مانند ملك و زمین را محاسبه می كند و این بزرگترین معضل ما در این بخش است.
رییس بانك كشاورزی سمیرم نیز در همین پیوند به خبرنگار ایرنا گفت: نظر كارشناس بانك ملاك عمل برای اعطای تسهیلات به متقاضیان است.
محمدتقی سامی افزود: كارشناسان بانك با مشاوران املاك و خبرگان بخش كشاورزی نیز در ارتباط هستند و كارشناس بانك را در این موضوع یاری می كنند.
وی تصریح كرد: توقع مردم این است كه كارشناس ملك یا زمین معرفی شده متقاضی را به بالاترین قیمت ممكن قیمت گذاری كند اما كارشناسان بانك مطابق نظر خود و مشاوران دیگر اقدام می كنند.
سامی افزود: زمانی كه متقاضی باغ خشك شده ای كه قابلیت انتفاع و حتی آب كافی ندارد را به بانك معرفی می كند طبیعی است كه كارشناس بانك نیز نظرش منفی خواهد بود.
رییس بانك كشاورزی سمیرم ادامه داد: متاسفانه امسال هزینه احداث یك متر گلخانه، سه تا چهار برابر شده و همین موضوع نیز مشكلاتی را برای مردم و مراجعات بانكی ایجاد كرده است.
كارشناس مسئول باغبانی و زراعت جهاد كشاورزی سمیرم گفت: اولین مجوز احداث گلخانه در سمیرم در سال 92 صادر و با كشت سبزی و صیفی كارش را آغاز كرد.
كیارش سامی اظهار داشت: هفت واحد گلخانه ای در سال جاری و سال گذشته مجوز فعالیت گرفته اند كه در سمیرم، بخش وردشت و روستای هست مستقر و احداث می شوند.
وی با بیان اینكه چند نقطه برای احداث مجتمع بزرگ گلخانه ای شبیه به مجتمع شهر دهاقان معرفی و جانمایی شده است افزود: هنوز جوابی از طرف جهاد كشاورزی استان به منظور موافقت با این موضوع داده نشده است.
مدیر جهاد كشاورزی سمیرم در ادامه همین موضوع درباره همكاری ضعیف برخی سازمان ها با بخش خصوصی و یا ترغیب نكردن مردم به استقبال از كشت های جایگزین گفت: این ادعا صحت ندارد و تنها بخش آموزش و ترویج جهاد كشاورزی دوره های متعدد آموزشی و ترویجی در هر بخش جداگانه برپا می كند.
احمد تیموری خاطر نشان كرد: شرایط احداث گلخانه در سمیرم مناسب است و جهاد كشاورزی با همه توان و ظرفیت از متقاضیان واجد شرایطی كه تصمیم به این كار و اشتغالزایی دارند استقبال می كند.
سرپرست فرمانداری سمیرم نیز با بیان اینكه این شهرستان با توجه به میانگین بارندگی سالانه، در ردیف مناطق نیمه خشك وخشك قرار می گیرد افزود: شرایط امروز سمیرم بسیار متفاوت از گذشته است و بسیاری از محصولات باغی با این وضع كمبود آب با تنش جدی مواجه است.
محمدرضا عسگریان گفت: تغییر اقلیم باعث شده حتی عشایری كه باید از 25 اردیبهشت وارد ییلاق سمیرم شوند، زودتر از موعد قانونی و حتی اواخر فروردین هر سال به منطقه ورود می كنند.
وی تاكید كرد: روی آوردن و رفتن به سمت سازگاری با كم آبی با كشت های دارویی، جایگزین و كم آب خواه و احداث گلخانه تنها راهكاری است كه در خشكسالی ها جواب می دهد.
شهرستان سمیرم با چهار محدوده مطالعاتی(دشت) قبر كیخا، سمیرم، وردشت و كمه جزو حوضه آبریز كارون محسوب می شود.
این خطه دارای 18 هزار هكتار باغ، 17 هزار هكتار زمین زراعی، 455 هزار هكتار عرصه ملی و 330 هزار هكتار مرتع و جنگل های طبیعی است.
شهرستان سمیرم در 160 كیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.
7147/ 6022

سرخط اخبار استان‌ها