۳ دی ۱۳۹۷،‏ ۵:۰۶
کد خبر: 83144988
۰ نفر
چراغ نيمه روشن تخت جمشيد در صنعت گردشگري

شيراز- ايرنا - همه روزه همزمان با گرگ و ميش شدن هوا، سكوتي وهم آلود ميراث جهاني تخت جمشيد را احاطه و عظيم ترين بناي سنگي باستاني دنيا را تا طلوعي ديگر از ديده ها محو مي كند.

به گفته بسياري از دوستداران ميراث فرهنگي و كارشناسان، بازديد شبانه از آثار تاريخي جاذبه خاص خود را دارد و تاريكي شب موقعيتي آرماني براي جولان روايتگري و سناريونويسي فراهم مي كند كه در روز امكان آن وجود ندارد، در حالي كه اكنون اين امكان براي گردشگري شبانه در اغلب آثار تاريخي و بويژه آثار باستاني ثبت جهاني شده ايران و فارس وجود ندارد.
در عصري كه همگان به صنعت گردشگري به عنوان نجات دهنده اقتصاد كشور و استان فارس مي نگرند هنوز هيچ فكري براي گردشگري شبانه بخش اعظم ميراث جهاني پارس، از جمله مجموعه تخت جمشيد نشده و اين ظرفيت عظيم كماكان بدون استفاده مانده، در صورتي كه با اتخاذ اندك تدابير امنيتي و ايجاد تجهيزات نورپردازي مدرن مي توان شكوه تخت جمشيد را در شب به اين بناي با ارزش بازگرداند و اين ميراث جهاني را از حالت شب مردگي خارج كرد.
در زمان حاضر تخت جمشيد همه روزه با فرا رسيدن شب از ديدگان محو و در تاريكي غوطه ور مي شود و چيزي براي عرضه به گردشگران داخلي و خارجي وجود ندارد.
تجهيزات نورپردازي فرسوده اين مجموعه نيز حدود نيم قرن از عمرشان مي گذرد و خود به عتيقه بدل شده اند و نمي توانند در دوره اي كه تكنولوژي از شيوه هاي نوين در نورپردازي استفاده مي كند عامل ترغيب كننده براي بازديد از اين بنا در تاريكي شب باشند.
مسئولان و متوليان تخت جمشيد با گرگ و ميش شدن هوا، در تخت جمشيد را حدود ساعت پنج و نيم تا شش عصر به روي بازديد كنندگان مي بندند و اين فراغت زودهنگام را به رونق تخت جمشيد ترجيح مي دهند.

* گردشگري شبانه زيرساخت مي خواهد
رئيس انجمن راهنمايان و تورگردانان گردشگري استان فارس در گفت وگو با خبرنگار ايرنا با اشاره به اينكه گردشگري شبانه نوعي خاص از گردشگري فرهنگي محسوب مي شود،گفت: گردشگراني كه در روز از يك اثر تاريخي بازديد مي كنند،ممكن است در شب نيز دوباره راغب باشند كه همان اثر را به دلايلي خاص نظير نوع نورپردازي و روايتگري ويژه بازديد كنند.
'امير سبوكي' افزود: گردشگري شبانه نيازمند ايجاد زيرساخت مناسب است و در مجموعه تخت جمشيد نيز در مرحله اول بايد نور پردازي ليزري و مناسب ايجاد شود تا بتوان گردشگري شبانه را در اين محل رونق داد.
وي ادامه داد: ايجاد تجهيزات نورپردازي در ارگ كريم خاني شيراز در سالهاي اخير پاي گردشگران داخلي و خارجي بسياري را در شب به اين مجموعه باز كرده كه از فضاي زيبايي كه در اين محل ايجاد شده، لذت مي برند و اگر مقايسه آن با زمان گذشته كه نورپردازي ضعيفي در اين محل وجود داشت انجام شود وجه تمايز آن به لحاظ تعداد بازديدكننده شبانه مشخص خواهد شد.

*ميراث از پدران،جاذبه از ما
سبوكي ادامه داد كه در كنار آثار و منابع گردشگري كشور كه از گذشتگان به ما ارث رسيده بايد جاذبه ايجاد كنيم و در پي آن درآمدزايي از اين صنعت را افزايش دهيم.
رئيس انجمن راهنمايان و تورگردانان گردشگري استان فارس اضافه كرد: ايجاد تجهيزات مورد نياز نورپردازي در كنار جاذبه هاي گردشگري در تخت جمشيد، مي تواند درآمد خوبي ايجاد كند و در نتيجه بهبود وضعيت اقتصادي را سبب شود.

* تعطيلي تخت جمشيد در 6 عصر، مايه تاسف است
استاد دانشگاه شيراز نيز در اين باره گفت: فارس از ظرفيت هاي خوبي براي توسعه برخوردار است كه شكوفايي اين قابليت ها نيازمند تغيير نگاه و نگرش ها است.
'علي اكبر صفوي' افزود: به عنوان نمونه در حوزه گردشگري، تعطيلي ميراث جهاني تخت جمشيد در ساعت 18 مايه تاسف است.
وي بيان كرد: از ثروتي همچون تخت جمشيد كه در جهان بي‌نظير است به درستي بهره‌ برداري نشده و در نهايت تاسف درهاي اين مجموعه عصر بسته مي‌شود.
صفوي ادامه داد: مجموعه جهاني تخت جمشيد مي تواند در شب جذابيتي صدچندان داشته باشد كه اين مساله عاملي براي افزايش بهره‌ وري آن است كه در زمان حاضر از آن استفاده نمي شود.

* برنامه اي نداريم
مدير پايگاه ميراث جهاني تخت جمشيد نيز در اين ارتباط به خبرنگار ايرنا گفت: در زمان كنوني برنامه اي براي افزايش ساعت بازديد از تخت جمشيد جز ايام عيد نوروز نداريم.
'حميد فدايي' اظهار داشت: در ايام نوروز 97 تلاش كرديم كه مردم با درهاي بسته در مجموعه جهاني تخت جمشيد و پاسارگاد برخورد نكنند و در نوروز سال آينده نيز به احتمال زياد ساعت پايان بازديد از 18 به 20 و 30 دقيقه افزايش پيدا خواهد كرد.
فدايي ادامه داد: ساعت بازديد از مجموعه تخت جمشيد هر روز از هشت صبح شروع مي شود و تا ساعت 18 ادامه دارد.

* نور و صدايي فرسوده مختص نوروز
مدير پايگاه ميراث جهاني تخت جمشيد در پاسخ به دليل نبود بازديد شبانه از مجموعه تخت جمشيد گفت: نبود زيرساخت مورد نياز، بازديد شبانه از تخت جمشيد را ناممكن كرده و تنها در ايام نوروز برنامه نور و صدا در اين محل برگزار مي شود.
فدايي پيش تر به ايرنا گفته بود حدود 14 سال پيش تفاهم نامه اي براي نورپردازي تخت جمشيد بين رئيس وقت سازمان ميراث فرهنگي كشور و يك شركت معتبر اتريشي منعقد شده كه تاكنون متوقف مانده است.
فدايي درباره سرانجام قرارداد با شركت اتريشي براي ايجاد زيرساخت لازم نورپردازي تخت جمشيد گفت: هنوز اين همكاري و قرارداد قطعي نشده و در ماه هاي اخير نيز پيگيري هاي زيادي با همكاري شركت توسعه گردشگري ايران در اين باره انجام شده كه هنوز به سرانجام نرسيده و اميدواريم اين قرارداد در سال آينده به سرانجام برسد و نهايي شود.

* منتظر قرارداد 14 سال معطل مانده نورپردازي نمانيد
مدير پايگاه ميراث جهاني تخت جمشيد به بازديد آذرماه جاري معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري كشور از اين محوطه جهاني اشاره كرد و اظهار داشت: معاون رئيس جمهوري در اين بازديد تاكيد كرد كه منتظر سرانجام گرفتن قرارداد نورپردازي با طرف اتريشي نمانيد و ساماندهي لازم با امكانات داخلي براي برنامه نور و صداي تخت جمشيد تا ايام نوروز 98 انجام شود.
فدايي ادامه داد: اكنون تحقق ابلاغ معاون رئيس جمهوري در دستور است و تا ايام عيد نوروز 98 از محل اعتبارات داخلي جايگاه ويژه نورو صدا بهسازي خواهد شد.
مدير پايگاه ميراث جهاني تخت جمشيد عنوان كرد: سكوهاي ويژه تماشاي برنامه نور و صداي تخت جمشيد متعلق به قبل از انقلاب است كه اكنون فرسوده شده و در شان اين جايگاه نيست و نارضايتي هاي بسياري از جانب بازديد كننده ها در اين باره وجود دارد.

* طرح اداره هيات امنايي تخت جمشيد، شايد وقتي ديگر
تخت جمشيد از معدود سايت هاي باستاني سودآور كشور است اما تاكنون درآمد حاصل از آن صرف ساماندهي اين اثر تاريخي نشده و در دو سال گذشته نيز بارها مسئولان كشوري و استاني ميراث فرهنگي وعده اداره هيات امنايي مجموعه تخت جمشيد را داده اند كه آنهم تاكنون عملي نشده است.
اين اقدام براساس مصوبه برنامه ششم توسعه كشور مبني بر هيات امنايي شدن اداره مجموعه هاي جهاني و شاخص ملي بايد صورت بگيرد.
با اداره هيات امنايي مجموعه جهاني تخت جمشيد درآمدهاي حاصل از بازديد گردشگران از اين اثر تاريخي در همين مجموعه هزينه مي شود و بطور قطع با اجراي اين مصوبه متعلق به برنامه ششم توسعه، روند ساماندهي اين ميراث ارزشمند شدت خواهد گرفت.
مدير پايگاه جهاني تخت جمشيد درباره طرح اداره هيات امنايي تخت جمشيد گفت: اين طرح در دست پيگيري است و اقدامات لازم در اين زمينه در حال انجام است.
وي عنوان كرد: رويكرد سازمان ميراث فرهنگي كشور بر اين است كه آثار جهاني ايران و خصوصا تخت جمشيد و پاسارگاد با هيات امنا اداره شوند تا درآمدهاي اين مجموعه ها صرف ساماندهي اين ميراث تاريخي شود.
بناي تخت جمشيد به يادگار مانده از دوران هخامنشيان در 55 كيلومتري شمال شيراز در محدوده شهرستان مرودشت واقع شده كه در سال 1979 ميلادي با شماره 114 در فهرست ميراث جهاني يونسكو و در 20 شهريور ماه 1310 در فهرست ميراث ملي به ثبت رسيده است.
گزارش از محمدامين افشارپور
9873 /1876**1455**

سرخط اخبار فرهنگ