9 چاه تامین آب آشامیدنی در سمنان و شاهرود حفر می شود

سمنان- ایرنا-‌ مدیرعامل شركت آب و فاضلاب شهری استان سمنان گفت: 9 حلقه چاه برای رفع چالش كمبود حدود 390 لیتر برثانیه ای آب آشامیدنی در شهرستان های سمنان و شاهرود تا پایان امسال حفر می شود.

به گزارش ایرنا، محمد طاهری عصر یكشنبه در پنجاهمین نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و هشتمین نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان سمنان در سالن یادگار امام(ره) استانداری، افزود: اكنون شهرستان های سمنان و شاهرود با چالش كمبود آب مواجه هستند كه برای رفع این چالش اتخاذ راهبردهای میان و بلندمدت مانند انتقال آب از سایر حوضه ها ضروری است.
وی خاطرنشان كرد: چهار حلقه چاه برای رفع چالش كمبود 220 لیتر برثانیه ای آب آشامیدنی در شهرستان سمنان و پنج حلقه چاه در شاهرود برای رفع چالش كسری آب 170 لیتر بر ثانیه ای تا پایان سال جاری در این شهرستان ها حفر می شود.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب شهری استان سمنان با بیان اینكه، به غیر از اصلاح الگوی مصرف و حفر چاه هیچ راهبردی برای رفع چالش كم آبی در بخش آشامیدنی استان سمنان وجود ندارد، گفت: انتقال آب از سایر حوضه ها برای رفع این چالش در میان و بلندمدت در دستور كار دستگاه های اجرایی مربوط قرار دارد.
طاهری گفت: كاهش بارش های جامد و یكنواخت در چند سال گذشته میزان آبدهی منابع سطحی مانند رودها و چشمه ها استان سمنان را به یك سوم كاهش داده است كه تشدید این روند در سال های آینده بسیار نگران كننده است.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب شهری استان سمنان گفت: اصلاح الگوی مصرف و صرفه جویی در بخش خانگی، كشاورزی و صنعتی از راهكارهای موثر برای عبور از تنش بحران آبی در استان سمنان در كوتاه مدت است.
طاهری تصریح كرد: دست كم 25 درصد از شبكه توزیع و انتقال آب در استان سمنان فرسوده است كه با برنامه ریزی اصولی و تخصیص اعتبارات مصوب می توان برای بارسازی این خطوط اقدام كرد.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب شهری استان سمنان گفت: رفع مشكلات زیرساختی در بخش خطوط انتقال آب آشامیدنی و ترویج فرهنگ صرفه جویی از اقدامات موثر برای رفع چالش كم آبی در استان 702 هزار نفری سمنان است.
به گزارش ایرنا، در این نشست علیرضا آشناگر استاندار، حشمت الله عسكری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری، قدرت الله ابك سرپرست معاونت عمرانی استانداری و جمعی از فرمانداران و مدیران كل دستگاه های اجرایی استان حضور داشتند.
7339/6103