۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۹
کد خبر 83144142
۰ نفر
دفتر كار مجازي

تهران– ايرنا– تمام كسب و كارها در مرحله اي از فعاليت شان به دفتر كار نياز پيدا مي كنند. اما تهيه دفتر، امكانات و كارمند نياز به هزينه زيادي دارد كه بسياري از كسب و كارهاي نوپا از عهده آن برنمي آيند. مدتي است يك شركت دانش بنيان اين مسئله را حل كرده است.

استارتاپ ها، فروشگاه هاي اينترنتي، مشاغل خانگي و متقاضيان فعاليت در بازار تهران كه امكان اجاره دفتر كار، استخدام منشي و شماره ثابت تهران را ندارند، مي توانند از امكانات شركت دانش بنياني كه به تازگي كارش را آغاز كرده، استفاده كند.
به گزارش خبرنگار گروه علمي ايرنا، اين شركت در سايت آن به افرادي كه نياز به دفتر كار در تهران دارند، خدماتي ارائه مي دهد كه آن ها را از هزينه هاي مربوط به اجاره دفتر بي نياز مي كند.

**دوهزار كاربر فعال داريم
«حسام مناژي» مدير روابط عمومي شركت ياد شده در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در اين خصوص گفت: مجموعه ما حدود پنج سال قبل كار خود را آغاز كرد و در حال حاضر بيش از دو هزار كاربر فعال دارد. اين مجموعه يك شركت بي تو بي (تجارت به تجارت) به حساب مي آيد و به كسب و كارها خدمات ارائه مي دهد. در مدتي كه مشغول كار هستيم، توانستيم با كسب و كارها ارتباط خوبي برقرار كنيم.
او درباره نحوه كار سايت هم گفت: متقاضيان استفاده از خدمات ما پس از ورود به سايت يك شماره ثابت تهران را به عنوان شماره تماس دفتر كار انتخاب مي كنند. براي انتخاب اين شماره امكاناتي را نيز در نظر گرفته ايم. مثل اين كه چهار رقم شماره موبايل كاربر به عنوان چهار رقم آخر شماره تماس تعيين شودد. پس از انتخاب شماره و بدون اين كه نياز به فضاي فيزيكي دفتر كار باشد، منشي براي كاربر در نظر گرفته مي شود. بسياري از كسب و كارها علاقمند هستند كه اين شماره را داشته باشند و تعدادي خدمات روي اين شماره دريافت كنند.

**منشي مجازي
اين شركت دانش بنيان دو خدمت اصلي روي شماره ها ارائه مي دهد، يكي تلفن گويا و ديگري منشي مجازي. «تلفن گويا يك خط سانترال آنلاين است. نياز نيست كاربر ما يك تلفن سانترال داشته باشد و چند تلفن براي مجموعه تحت مديريتش انتخاب كند. او مي تواند وارد سايت شود، شماره مورد نظرش را خريداري و پيغام مورد نظرش را با صداي خودش يا صداي منشي ما ضبط و انتخاب كند. به اين ترتيب هر زمان فردي با كسب كار آن فرد تماس بگيرد، مي تواند برايش پيغام بگذارد. كاربري كه در سايت ما عضو مي شود، امكان تعريف كردن ساعت اداري و ارسال و دريافت فكس را به صورت اينترنتي دارد».
«زماني كه مشتريان تماس مي گيرند، موبايل كاربر زنگ مي خورد و اگر در ساعات غيراداري باشد، پيغام ضبط مي شود كه تمام اين ها در پنل كاربري قابل تنظيم است، از پيام خوشامد گويي گرفته تا تعريف داخلي ها. با اين كار تقريبا تماس هاي دفتر كار شما برون سپاري مي شود.»
مدير روابط عمومي «دفتر شما» ادامه داد: ما يكسري منشي داريم كه به عنوان اپراتور در دفتر كار مستقر هستند و به صورت دوركار تماس ها را پاسخ مي دهند. با اين امكان نيازي به استخدام منشي نيست و هزينه راه اندازي كسب و كار به شدت كاهش پيدا مي كند. اين شيوه كار مدتي است در اغلب كشورهاي خارجي راه اندازي شده و ما آن را به صورت بومي سازي شده ارائه داده ايم.
وي در خصوص مجوزهايي كه براي راه اندازي اين كار دريافت كرده اند گفت: فناوري ما نرم افزار است كه با توجه به جديد بودن آن، دوندگي زيادي براي آن انجام شده و مجوزهاي زيادي را دريافت كرده ايم. از معاونت علمي رياست جمهوري، مخابرات و قوه قضاييه گرفته تا اي نماد كه تمام سايت هاي اينترنتي بايد آن را تهيه كنند.
آن ها البته به سادگي مجوزها را دريافت نكرده اند. دليل سختي كارشان هم ناآشنايي مسئولان با شكل كسب و كارشان است: «ناآشنايي برخي از ارگان ها كه فعاليت هاي موازي با يكديگر دارند، باعث شده ما دچار مشكل شويم. البته توانسته ايم با پيگيري هاي مداوم مشكلاتي را كه سر راه مان قرار داشت حل كنيم.»
او درباره شيوه كسب درآمدشان گفت: كاربران برحسب دقايقي كه كسب و كارشان نياز به منشي دارد، يكي از سرويس هاي ما را خريداري مي كنند. ابتدا شركت ما با سه نفر كارش را آغاز كرد و در حال حاضر ما 25 كارمند در واحد تبليغات، اپراتور، برنامه نويس و پشتيباني داريم. پنج هزار يوزر داريم كه دو هزارتاي آن فعال هستند.

**هزينه ها را كاهش دهيد
مناژي از نوع بازاريابي براي كارشان گفت: «براي معرفي كسب وكار خودمان راه هاي زيادي رفته ايم. چه به صورت حضور در رويدادهاي مختلف استارت آپي چه به صورت شبكه هاي اجتماعي و از طريق توليد محتوا. ما مفاهيم جديدي را به بازار كسب و كار آورده ايم. دفتر كار مجازي، منشي مجازي و امكاناتي از اين دست قبلا در سيستم كاري ما وجود نداشتند و شايد خيلي ها از آن شناخت نداشته باشند. ما سعي مي كنيم از هر فرصتي براي معرفي خودمان اسفتاده كنيم. هر كجا كه ببينيم فردي ايده اي در سر دارد، به او پيشنهاد مي كنيم كه حتما از خدمات ما استفاده كند تا با كاهش هزينه ها، سريع تر پيشرفت كنند.»
علمي*م.ش*2017