۲ دی ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۰۴
کد خبر: 83143988
۰ نفر
امپراطور ژاپن از قدرت كناره گیری می كند

تهران - ایرنا - امپراطور ژاپن قرار است امروز یكشنبه همزمان با اعلام كناره گیری از قدرت ، هشتاد و پنجمین سالروز تولدش را نیز جشن بگیرد.

به گزارش ایرنا به نقل روزنامه ژاپن تودی، امپراطور آكی هیتو در یك كنفرانس خبری گفت : من بسیار خشنود هستم زمانی حكومت خود را به پایان خواهم رساند كه كشور شاهد هیچ جنگ و خونریزی نیست و این بسیار مهم است كه جوانان در مورد تاریخ جنگ كشور بیشتر سخن بگویند.
دوره هیسه‌ای از 8 ژانویه 1989، نخستین روز پس از مرگ امپراتور هیروهیتو آغاز شد و آكی‌هیتو پسر او به جانشینی رسید. بر طبق سنت‌های ژاپنی، امپراطور هیروهیتو پس از مرگش به امپراطور شووا تغییر نام داد. بر این اساس، سال 1989 تا هفتم ژانویه، برابر است با شصت و چهارمین سال شووا و از روز هشتم ژانویه، سال اول هیسه‌ای آغاز می‌شود.
امپراطور ژاپن گفت: مردم ژاپن نباید از دست دادن تعداد بسیار زیادی از هم میهنان خود در جنگ جهانی دوم را فراموش كنند زیرا صلح و رفاه ژاپن پس از جنگ به دلیل رشادت‌های جان و مال مردمانی بود كه در این راه قربانی شدند.
آكی‌هیتو امپراطور كنونی ژاپن و صد و بیست‌ و پنجمین امپراتور این كشور از دودمان یاماتو است. او در 1989 به تخت نشست و نوزدهمین فرمانروا یا رهبر دارای دوره حكومت بلند است. او تنها حاكم كنونی جهان است كه عنوانش به انگلیسی امپراطور ترجمه می‌شود.
دربار ژاپن در اول دسامبر 2017 اعلام كرده بود كه آكی هیتو در 30 آوریل 2019 كناره‌گیری می‌كند و پس از او پسرش، ناروهیتو 59 ساله، بر تخت امپراطوری می‌نشیند.
آساق**9473**1663**