دریاچه ارومیه 313 كیلومترمربع افزایش سطح دارد

ارومیه - ایرنا - رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: وسعت دریاچه ارومیه در روز جاری /دوم دی ماه/ در حالی به 2 هزار و 47 كیلومترمربع رسیده كه در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته 313 كیلومترمربع افزایش یافته است.

فرهاد سرخوش روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلام اینكه تراز دریاچه ارومیه نسبت به كمترین سطح ثبت شده برای آن 52 سانتی متر افزایش یافته است، افزود: تراز دریاچه ارومیه امروز به یكهزار و 270 متر و 54 سانتی متر رسید كه نسبت به زمان مشابه سال گذشته 26 سانتی متر افزایش دارد.
«سرخوش» دلیل اصلی افزایش تراز دریاچه ارومیه در روزهای اخیر را بارندگی و رهاسازی آب سدها به دریاچه عنوان كرد و گفت: مرحله نخست رهاسازی آب به دریاچه ارومیه به میزان 92 میلیون مترمكعب از سدهای زولا، سلماس، سد شهرچای و مهاباد انجام شد.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینكه قبل از تشكیل ستاد احیا، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر كاهش می یافت، بیان كرد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشك شدن آن را متوقف كرد.
وی با تاكید بر اینكه طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهره برداری نرسیده است، اضافه كرد: سال آینده چندین طرح انتقال آب به دریاچه به بهره برداری می رسد كه نقش بسزایی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.
به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال/از 1394/ به تراز اكولوژیك خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
همه كارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند كه مشاركت جوامع محلی در كنار اجرای طرح های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.
3214/3072