انگلیس درباره ظهور دوباره القاعده هشدار داد

لندن – ایرنا – معاون امنیتی وزیر كشور انگلیس درباره ظهور دوباره القاعده هشدار داد و افزود كه این گروه قصد دارد حملات تروریستی تازه‌ای را علیه فرودگاه‌ها و هواپیماهای مسافربری در سطح اروپا صورت دهد.

به گزارش ایرنا، «بن والاس» در گفت‌وگو با هفته‌نامه ساندی تایمز كه روز یكشنبه منتشر شد گفت تهدید القاعده به سرعت رو افزایش است و خواب را از وزرای انگلیس گرفته است. وی افزود نتیجه تحقیقات دستگاه‌های امنیتی نشان می‌دهد كه این گروه تروریستی اكنون روی فناوری‌های پیشرفته‌ای كار می‌كند كه می‌تواند به سقوط هواپیماهای مسافربری منجر شود. آنها همچنین روی تجهیز هواپیماهای بدون سرنشین با مواد منفجره كار می‌كند تا از آن برای هدف قرار دادن مقاصد كلیدی بهره‌برداری كند.
والاس این اظهارات را در حالی مطرح كرد كه پرواز پهپادهای ناشناس، فرودگاه گاتویك لندن را به مدت سه روز به تعطیلی كشاند و هزاران مسافر را سرگردان كرد. این فرودگاه از جمعه‌شب گذشته در حالی فعال‌شده است كه نیروهای ارتش انگلیس برای شناسایی و ردیابی پهپادهای اخلال‌گر در این فرودگاه مستقر هستند.
معاون وزیر كشور انگلیس، یك هفته قبل از وقوع این حادثه با مقام‌های فرودگاه گاتویك ملاقات داشته و درباره تهدید نیروهای نفوذی القاعده در فرودگاه هشدار داده بود. او گفت: تهدید صنعت هوایی انگلیس واقعیت دارد و برای تروریست‌ها از جذابیت خاصی برخوردار است.
والاس یادآور شد: القاعده دوباره ظهور كرده و خود را ترمیم كرده است. آن‌ها اینك به دنبال حملات بیشتری در سطح اروپا هستند و با روش‌های مقابله ما آشنا شده‌اند.
این سیاستمدار انگلیسی در همین پیوند گفت كه دولت لندن بودجه‌ای معادل 25 میلیون پوند برای حفاظت از هواپیماهای مسافربری در مقابل مواد منفجره تعبیه كرده است؛ اما با شكست داعش، القاعده اینك به دنبال آن است كه خود را اولین گروه تروریستی جهان معرفی كند و در این رابطه صنایع هوایی را به‌عنوان اولین حوزه عملیات خود انتخاب كرده است.
وی گفت القاعده در مدتی كه داعش مشغول حملات تروریستی بود در گوشه‌ای نشست و ویژگی‌های قرن بیست و یكم را مورد بررسی قرارداد. آن‌ها اینك در حوزه‌هایی ظهور كرده‌اند كه ما فكر می‌كردیم پنهان مانده است.
ساندی تایمز با اشاره به حضور فعالی القاعده در كشورهای افغانستان، سوریه، یمن و لیبی عنوان كرد كه مقام‌های انگلیس اینك نسبت به تصمیم آمریكا برای خروج نیروهای خود از سوریه نگران هستند. از نگاه انگلیس تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریكا در این رابطه فضای امنیتی را برای گسترش فعالیت‌های القاعده فراهم می‌كند.
والاس اظهار داشت كه افزایش تدابیر امنیتی در فرودگاه‌ها كار قاچاق مواد منفجره به داخل هواپیما را دشوار كرده است اما 'آن‌ها همچنان به دنبال راه‌های دیگری هستند كه این مواد را داخل هواپیما كنند.' او گفت: اینك در آستانه سال 2019 بایستی نسبت به تهدید القاعده هشیار باشیم. آن‌ها مشغول احیای روابط پیشین خود هستند و بلندپروازی‌های آنان در رابطه با صنایع هوایی واقعی است.
این سیاستمدار انگلیسی عنوان كرد 'ایمن الظواهری ' معاون پیشین اسامه بن‌لادن همچنان رهبر معنوی القاعده است اما رهبران جدید این گروه تروریستی فعالیت‌های خود را افزایش داده و تصمیم‌های بیشتری را اتخاذ می‌كنند.
والاس گفت در حالی القاعده روی اتحاد دوباره این گروه و انجام حملات مستقیم حملات تروریستی در غرب كار می‌كند، داعش روی تروریست پروری در داخل برای انجام حملات تروریستی متمركزشده است.
این سیاستمدار انگلیسی عنوان كرد كه دستگاه‌های امنیتی اینك با چالش‌های پیچیده‌ای مواجه هستند. 'زمانی كه یك نفر روی تختش مشغول جست‌وجو در اینترنت است و سال‌ها درباره حمله تروریستی سخن می‌گوید؛ نمی‌توان سال‌ها او را زیر نظر داشت.' وی افزود: اما آن‌ها ناگهان تصمیم می‌گیرند كه داخل خودرو شوند رو چند نفر را زیر كنند.
این سیاستمدار انگلیسی گفت كه این كشور از ماه مارس سال 2017 تاكنون 13 حمله تروریستی را خنثی كرده است.
اروپام ** هـ ن **1908