۱ دی ۱۳۹۷،‏ ۲۰:۳۱
کد خبر: 83143662
۰ نفر
ابتكار: دسترسی به فرصت ها،برای زنان برابر نیست

اهواز - ایرنا - معاون امور زنان و خانواده رییس‌جمهوری گفت: نظام برنامه‌ریزی كشور برای همه اقشار و آحاد جامعه اعم از زن و مرد برنامه ریزی می‌كند، اما دسترسی به فرصت‌ها برای زنان به دلایل مختلف برابر نیست.

به گزارش ایرنا معصومه ابتكار عصر شنبه در دیدار با مشاوران فرمانداران در امور بانوان استان خوزستان در محل استانداری در اهواز افزود: دلایل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، مسایل قومیتی مثل استان های مرزی یا استان هایی كه فرهنگ قومی در آن قوی است، نبود دسترسی به فرصت ها را موجب می شود و ممكن است فرصت ها برای دختران مانند پسران نباشد.
وی گفت:برابری نگاه عادلانه ای است كه بر اساس آموزه های قرآنی است و از سوی دیگر نیز دستور كار اجرایی ما براساس قانون برنامه ششم نیز هست.
معاون امور زنان و خانواده رییس‌جمهوری ادامه داد: امیدواریم در دولت دوازدهم از فرصتی كه حاصل شده و با توجه به رویكرد بسیار مثبتی كه رییس جمهوری نسبت به امور بانوان دارند گام هایی برای بهبود این وضعیت با همكاری و مشاركت مردم برداشته شود.
وی با تاكید بر مساله توان افزایی جامعه، زنان و خانواده بیان كرد: توان افزایی تنها راهی است كه در پیش داریم و براساس تجربه كشور و دنیا می‌توان فهمید كه از این طریق می توانیم با معضلات اجتماعی و آسیب های اجتماعی مقابله درستی داشته باشیم.
ابتكار بیان كرد: طرح‌های جامعه محور و طرح هایی مانند ارتقای تاب آوری اجتماعی امتحان خود را پس داده اند ‌و خرسندیم كه در معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری این طرح ها را اجرا می كنیم و نتایج خوبی تاكنون در سراسر كشور از این طرح ها به دست آمده است.

** مسیر گذر از آسیب‌های اجتماعی زنان روشن است
وی بیان كرد: در بسیاری از زمینه‌ها با توجه به تجربیات‌مان، استفاده از سازمان های مردم نهاد، دانشگاه ها و ... نقشه راه خوبی داریم و طرح تاب آوری مسیر خوبی را برای ما ترسیم می كند و می‌دانیم در ارتباط با آسیب ها در حوزه زنان و خانواده از چه مسیری باید عبور كنیم و با چه فرصت ها و تهدیداتی رو به رو هستیم.
معاون امور زنان و خانواده رییس‌جمهوری با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت:چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب را با وجود همه تلاش هایی كه شد تا انقلاب زمین بخورد، با همت مردم جشن می‌گیریم و امید است كه بزرگداشتی از تلاش ها، زحمات و فداكاری‌ها باشد؛ در عین حال بتوانیم توام با عقلانیت شرایط را ارزیابی ، و بتوانیم راهكارهای مفید را برای كم كردن مشكلات، كاستی‌ها و اصلاح‌پذیرتر كردن دولت، جریانات اجتماعی و جریان های سیاسی ارایه دهیم.
وی از عدالت به عنوان یكی از مولفه های مهم انقلاب اسلامی ایران یاد كرد و افزود: عدالت از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان یكی از آرمان ها مطرح بوده و ابعاد مختلف دارد در حالی كه برخی عدالت را فقط در توزیع ثروت خلاصه كرده اند؛عدالت فراتر از این موضوعات و یك مفهوم عمیق و گسترده است.
ابتكار با بیان اینكه عدالت ابعاد اجتماعی دارد بیان كرد: دستیابی به فرصت های برابر برای آحاد جامعه و عدالت سیاسی برای دستیابی به حق انتخاب سرنوشت از حقوق اساسی همه انسان ها به شمار می رود.
وی عدالت جنسیتی را از دیگر ابعاد مهم و ضروری عدالت خواند و ادامه داد:مبدا نگاه ما به این موضوع توحیدی و قرآنی است چرا كه انسان ها از این منظر از نفس واحده خلق شده اند و برابر هستند لذا در این خلقت برابر باید از فرصت ها برای انتخاب و دستیابی به فرصت ها برای پیشرفت فردی استفاده شود.
معاون امور زنان و خانواده رییس‌جمهوری گفت: در ماده 101 قانون برنامه ششم توسعه، موضوع عدالت جنسیتی كاملا مورد توجه قرار گرفته است، و از ابتدای دولت دوازدهم با سیاست هایی رییس جمهوری به این موضوع به شكلی خاص ورود كردیم و در نخستین گام ستاد ملی زن و خانواده را مجدد احیا كردیم كه در نخستین جلسه این ستاد سه مصوبه تصویب شد و نخستین مصوبه آن تدوین شاخص های عدالت جنسیتی بود.

** عدالت جنسیتی عدالت در همه ابعاد
وی بیان كرد: عدالت جنسیتی، عدالت در آموزش، عدالت در بهداشت، عدالت در ورزش ، عدالت در حقوق و تمامی ابعاد است؛ اگر عدالت شاخص پیدا كرد و قابل سنجش شد می‌توانیم حركت برنامه ای و مبتنی بر شاخص ها تعریف، و فاصله ها و شكاف های جنسیتی را كاهش دهیم.
ابتكار ادامه داد: در آموزش و پرورش برای همه سطوح دختر و پسر آموزش هایی را داریم اما بنا به دلایلی در سال های گذشته درس ورزش و تربیت بدنی در مقطع ابتدایی حذف شد این در حالی است كه پسرها در كوچه و خیابان می توانند بازی كنند اما دخترها اگر در مدرسه امكان ورزش برای آنها فراهم نباشد ممكن است دیگر فضایی برای این كار نداشته باشند.
وی گفت: محرومیت دختران در مدارس از زنگ تربیت بدنی یعنی دچار شدن به مشكلات اسكلتی، مشكلات ناشی از نداشتن تحرك؛ بیماری امروز بیماری كم تحركی است كه بعدها برای كشور هزینه سنگینی را در بخش درمان به بار خواهد آورد.

** زنان شهری در معرض بیماری های متابولیكی
معاون امور زنان و خانواده رییس‌جمهوری بیان كرد: جامعه زنان شهری ایران به دلیل كم تحركی به سمت افزایش بیماری های متابولیكی مانند دیابت، و بیماری قلبی و عروقی می روند و دلیل اصلی این موضوع كم تحركی و سبك زندگی ناسالم است.
وی با اشاره به حذف زنگ ورزش از مدارس ابتدایی گفت:پس از اطلاع از این وضعیت امضای تفاهم نامه ای را با وزارت آموزش و پرورش در دستور كار قرار دادیم كه در آن دوره آموزشی ویژه برای 76 هزار معلم ابتدایی دخترانه برگزار شد.
ابتكار ادامه داد:می خواهیم هر جا شاخص ها حاكی از یك خلا و یا یك فاصله باشد را با برنامه ریزی درست و مبتنی بر عدالت جنسیتی برطرف كنیم.
وی بیان كرد: تخصیص یك ردیف اعتباری برای مدیران كل امور بانوان در استانداری ها یكی از اتفاقات بسیار خوبی است كه در دولت دوازدهم رقم خورد.
معاون امور زنان و خانواده رییس‌جمهوری با اشاره به اختصاص 30 درصد پست های مدیریتی برای بانوان گفت: این طرح به منظور ارتقای زنان در جهت شایستگی آنها است و به هیچ وجه قصد نداریم از این طریق و به هر قیمتی بانوان روی كار آیند چراكه در هر صورت ما خانم های توانمند بسیاری در كشور داریم.
وی افزود:خوزستان در طرح اختصاص 30 درصد پست ها برای بانوان، رتبه چهارم كشور را به خود اختصاص داده اما هنوز راه بسیاری مانده است چرا كه حضور بانوان در عرصه‌های مدیریتی می‌تواند رویكرد سرشار از نوآوری و خلاقیت را به عرصه مدیریتی كشور آورد.
معصومه ابتكار معاون رییس جمهوری در امور بانوان و خانواده در سفری یك روزه صبح روز شنبه به اهواز سفر كرد.از جمله برنامه های وی در اهواز دیدار با كارآفرینان، فعالان اجتماعی و اقتصادی خوزستان و نشست ملی خانواده با حضور احزاب و دانشگاهیان این استان بود.
7164/ 6037