دسترسي به فرصت ها در جامعه براي زنان برابر نيست

اهواز - ايرنا - معاون امور زنان و خانواده رييس‌جمهوري گفت: نظام برنامه‌ريزي كشور براي همه اقشار و آحاد جامعه اعم از زن و مرد برنامه ريزي مي‌كند، اما دسترسي به فرصت‌ها براي زنان به دلايل مختلف برابر نيست.

به گزارش ايرنا معصومه ابتكار عصر شنبه در ديدار با مشاوران فرمانداران در امور بانوان استان خوزستان در محل استانداري در اهواز افزود: دلايل فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي، مسايل قوميتي مثل استان هاي مرزي يا استان هايي كه فرهنگ قومي در آن قوي است، نبود دسترسي به فرصت ها را موجب مي شود و ممكن است فرصت ها براي دختران مانند پسران نباشد.
وي گفت:برابري نگاه عادلانه اي است كه بر اساس آموزه هاي قرآني است و از سوي ديگر نيز دستور كار اجرايي ما براساس قانون برنامه ششم نيز هست.
معاون امور زنان و خانواده رييس‌جمهوري ادامه داد: اميدواريم در دولت دوازدهم از فرصتي كه حاصل شده و با توجه به رويكرد بسيار مثبتي كه رييس جمهوري نسبت به امور بانوان دارند گام هايي براي بهبود اين وضعيت با همكاري و مشاركت مردم برداشته شود.
وي با تاكيد بر مساله توان افزايي جامعه، زنان و خانواده بيان كرد: توان افزايي تنها راهي است كه در پيش داريم و براساس تجربه كشور و دنيا مي‌توان فهميد كه از اين طريق مي توانيم با معضلات اجتماعي و آسيب هاي اجتماعي مقابله درستي داشته باشيم.
ابتكار بيان كرد: طرح‌هاي جامعه محور و طرح هايي مانند ارتقاي تاب آوري اجتماعي امتحان خود را پس داده اند ‌و خرسنديم كه در معاونت زنان و خانواده رياست جمهوري اين طرح ها را اجرا مي كنيم و نتايج خوبي تاكنون در سراسر كشور از اين طرح ها به دست آمده است.

** مسير گذر از آسيب‌هاي اجتماعي زنان روشن است
وي بيان كرد: در بسياري از زمينه‌ها با توجه به تجربيات‌مان، استفاده از سازمان هاي مردم نهاد، دانشگاه ها و ... نقشه راه خوبي داريم و طرح تاب آوري مسير خوبي را براي ما ترسيم مي كند و مي‌دانيم در ارتباط با آسيب ها در حوزه زنان و خانواده از چه مسيري بايد عبور كنيم و با چه فرصت ها و تهديداتي رو به رو هستيم.
معاون امور زنان و خانواده رييس‌جمهوري با اشاره به چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران گفت:چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب را با وجود همه تلاش هايي كه شد تا انقلاب زمين بخورد، با همت مردم جشن مي‌گيريم و اميد است كه بزرگداشتي از تلاش ها، زحمات و فداكاري‌ها باشد؛ در عين حال بتوانيم توام با عقلانيت شرايط را ارزيابي ، و بتوانيم راهكارهاي مفيد را براي كم كردن مشكلات، كاستي‌ها و اصلاح‌پذيرتر كردن دولت، جريانات اجتماعي و جريان هاي سياسي ارايه دهيم.
وي از عدالت به عنوان يكي از مولفه هاي مهم انقلاب اسلامي ايران ياد كرد و افزود: عدالت از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي به عنوان يكي از آرمان ها مطرح بوده و ابعاد مختلف دارد در حالي كه برخي عدالت را فقط در توزيع ثروت خلاصه كرده اند؛عدالت فراتر از اين موضوعات و يك مفهوم عميق و گسترده است.
ابتكار با بيان اينكه عدالت ابعاد اجتماعي دارد بيان كرد: دستيابي به فرصت هاي برابر براي آحاد جامعه و عدالت سياسي براي دستيابي به حق انتخاب سرنوشت از حقوق اساسي همه انسان ها به شمار مي رود.
وي عدالت جنسيتي را از ديگر ابعاد مهم و ضروري عدالت خواند و ادامه داد:مبدا نگاه ما به اين موضوع توحيدي و قرآني است چرا كه انسان ها از اين منظر از نفس واحده خلق شده اند و برابر هستند لذا در اين خلقت برابر بايد از فرصت ها براي انتخاب و دستيابي به فرصت ها براي پيشرفت فردي استفاده شود.
معاون امور زنان و خانواده رييس‌جمهوري گفت: در ماده 101 قانون برنامه ششم توسعه، موضوع عدالت جنسيتي كاملا مورد توجه قرار گرفته است، و از ابتداي دولت دوازدهم با سياست هايي رييس جمهوري به اين موضوع به شكلي خاص ورود كرديم و در نخستين گام ستاد ملي زن و خانواده را مجدد احيا كرديم كه در نخستين جلسه اين ستاد سه مصوبه تصويب شد و نخستين مصوبه آن تدوين شاخص هاي عدالت جنسيتي بود.

** عدالت جنسيتي عدالت در همه ابعاد
وي بيان كرد: عدالت جنسيتي، عدالت در آموزش، عدالت در بهداشت، عدالت در ورزش ، عدالت در حقوق و تمامي ابعاد است؛ اگر عدالت شاخص پيدا كرد و قابل سنجش شد مي‌توانيم حركت برنامه اي و مبتني بر شاخص ها تعريف، و فاصله ها و شكاف هاي جنسيتي را كاهش دهيم.
ابتكار ادامه داد: در آموزش و پرورش براي همه سطوح دختر و پسر آموزش هايي را داريم اما بنا به دلايلي در سال هاي گذشته درس ورزش و تربيت بدني در مقطع ابتدايي حذف شد اين در حالي است كه پسرها در كوچه و خيابان مي توانند بازي كنند اما دخترها اگر در مدرسه امكان ورزش براي آنها فراهم نباشد ممكن است ديگر فضايي براي اين كار نداشته باشند.
وي گفت: محروميت دختران در مدارس از زنگ تربيت بدني يعني دچار شدن به مشكلات اسكلتي، مشكلات ناشي از نداشتن تحرك؛ بيماري امروز بيماري كم تحركي است كه بعدها براي كشور هزينه سنگيني را در بخش درمان به بار خواهد آورد.

** زنان شهري در معرض بيماري هاي متابوليكي
معاون امور زنان و خانواده رييس‌جمهوري بيان كرد: جامعه زنان شهري ايران به دليل كم تحركي به سمت افزايش بيماري هاي متابوليكي مانند ديابت، و بيماري قلبي و عروقي مي روند و دليل اصلي اين موضوع كم تحركي و سبك زندگي ناسالم است.
وي با اشاره به حذف زنگ ورزش از مدارس ابتدايي گفت:پس از اطلاع از اين وضعيت امضاي تفاهم نامه اي را با وزارت آموزش و پرورش در دستور كار قرار داديم كه در آن دوره آموزشي ويژه براي 76 هزار معلم ابتدايي دخترانه برگزار شد.
ابتكار ادامه داد:مي خواهيم هر جا شاخص ها حاكي از يك خلا و يا يك فاصله باشد را با برنامه ريزي درست و مبتني بر عدالت جنسيتي برطرف كنيم.
وي بيان كرد: تخصيص يك رديف اعتباري براي مديران كل امور بانوان در استانداري ها يكي از اتفاقات بسيار خوبي است كه در دولت دوازدهم رقم خورد.
معاون امور زنان و خانواده رييس‌جمهوري با اشاره به اختصاص 30 درصد پست هاي مديريتي براي بانوان گفت: اين طرح به منظور ارتقاي زنان در جهت شايستگي آنها است و به هيچ وجه قصد نداريم از اين طريق و به هر قيمتي بانوان روي كار آيند چراكه در هر صورت ما خانم هاي توانمند بسياري در كشور داريم.
وي افزود:خوزستان در طرح اختصاص 30 درصد پست ها براي بانوان، رتبه چهارم كشور را به خود اختصاص داده اما هنوز راه بسياري مانده است چرا كه حضور بانوان در عرصه‌هاي مديريتي مي‌تواند رويكرد سرشار از نوآوري و خلاقيت را به عرصه مديريتي كشور آورد.
معصومه ابتكار معاون رييس جمهوري در امور بانوان و خانواده در سفري يك روزه صبح روز شنبه به اهواز سفر كرد.از جمله برنامه هاي وي در اهواز ديدار با كارآفرينان، فعالان اجتماعي و اقتصادي خوزستان و نشست ملي خانواده با حضور احزاب و دانشگاهيان اين استان بود.
7164/ 6037