سرانه درمانی هر بیمار خاص خراسان شمالی 150 میلیون ریال است

بجنورد- ایرنا- مدیركل بیمه سلامت خراسان شمالی گفت: سالانه برای هر بیمار خاص این استان 150 میلیون ریال هزینه می شود.

دكتر محسن رعنایی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، هزینه های درمانی بیماران خاص را بسیار زیاد دانست و اظهار داشت: این اداره كل برای 631 هزار و 203 بیمه شده این استان یكهزار و 760 میلیارد ریال هزینه درمانی پرداخته و حال آنكه هزینه درمانی تنها 463 بیمار خاص 70 میلیارد ریال بوده است.
وی افزود: از مجموع بیماران خاص استان 53 نفر مبتلا به هموفیلی، 30 نفر تالاسمی و 128 نفر مبتلا به ام اس، 107 نفر پیوند كلیه شده و 145 نفر نیازمند دیالیز هستند.
رعنایی هزینه های تامین داروی بیماران خاص را وظیفه این اداره خواند و اظهار داشت: پرداخت هزینه داروهای ایرانی بیماران خاص 100 درصد رایگان است و برای تامین دارو نیز مشكلی وجود ندارد.
وی افزود: هزینه های درمانی برخی بیماری های نادر در كشور، كه شمار مبتلایان آن كمتر از 50 نفر است، ماهانه به ازای هر نفر به یك میلیارد ریال می رسد و با وجود اینكه تمامی داروهای این گروه از بیماران وارداتی است، هزینه های آنان تامین می شود.
وی اظهار داشت: هزینه های درمان بیماران خاص نه تنها در بحث سرپایی انجام می شود بلكه خدمات بستری نیز به این قشر ارائه خواهد شد.
مدیركل بیمه سلامت خراسان شمالی افزود: تعداد بیمه شده های خاص زیر پوشش بیمه سلامت این استان از میانگین كشوری آن كمتر است.
دكتر رعنایی در عین حال از بیمه شدگان به خصوص بیماران خاص این استان خواست تا دفترچه های درمانی خود را در اختیار هیچكس قرار ندهند.
وی همچنین افزود: افرادی نیز در قالب شركت هایی از عنوان بیمه سلامت سوء استفاده كرده و ادعای ارائه خدمات به شهروندان را دارند و حال آنكه تنها به دنبال سودجویی بوده و هیچ گونه خدماتی به بیماران ارائه نمی كنند.
مدیركل بیمه سلامت خراسان شمالی هشدار داد: بیمه‌شدگان مراقب سوء استفاده كنندگان از نام بیمه سلامت باشند و بدانند كه بیمه سلامت هیچ گونه تماس تلفنی برای پوشش بیمه‌ای با شهروندان برقرار نمی‌كند.
دكتر رعنایی گفت: متاسفانه برخی از سودجویان، دفترچه های بیماران خاص را با تقلب از آنان گرفته و بدون اطلاع آنان اقدام به خرید دارو نیز كرده اند كه این موجب می شود بیماران برای هزینه تامین داروی خود دچار مشكل شوند.
از مجموع بیمه شدگان زیر پوشش بیمه سلامت در خراسان شمالی 57 هزار و 90 نفر كاركنان دولت، 420 هزار و 70 نفر روستایی، یكهزار و 696 نفر ایرانیان، 20 هزار و 768 نفر سایر اقشار و 131 هزار و 579 نفر بیمه همگانی هستند.
هم اكنون بیش از 600 مركز مستقل و غیرمستقل شامل بیمارستان، داروخانه، آزمایشگاه و پزشكی با بیمه سلامت قرارداد ارائه خدمات دارند.
3007/5132